Reklama

c Ogródek skalny to bardzo popularne rozwiązanie w przydomowym ogrodzie. Jest bardzo efektowny i jeśli jest dobrze zaplanowany nie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych. Dawniej popularne były okrągłe rabatki usypane na środku z wystającymi z nich kamieniami. Nie jest to najlepszy pomysł bo kompozycja taka wygląda bardzo nienaturalnie. Ogród skalny powinien wyglądać jak żywcem przeniesiony z gór. Kompozycje takie świetnie sprawdzają się więc na skarpach.
Najlepsze wrażenie robią kamienie w rozmiarach XXL. Duże głazy ułożone tak, aby sprawiały wrażenie przypadkowości (ale przemyślanej) już same w sobie są piękną dekoracją. Świetnie sprawdzają się granity - sprawiają jednak ze ziemia ma odczyn lekko kwaśny i są bardzo wytrzymałe oraz wapień lub bazalt – dające odczyn zasadowy. Skałą obojętną dla podłoża jest piaskowiec – jest on jednak zbyt miękki i szybko ulega zniszczeniu oraz zmianie barwy na szarą. Decydując się na typowo górski ogródek nie przesadzajmy z ilością kwiatów, nawet tych oryginalnie żyjących w górach. Dobrze za to prezentują się karłowe gatunki sosen oraz kosodrzewina. Komponując całość trzeba dokładnie przemyśleć posadzenie każdej rośliny, aby całość jak najbardziej przypominała środowisko naturalne.
Jeśli nie posiadasz ogrodu, a tylko balkon – nic straconego. Swój mini skalniak możesz uprawiać w dużej rozłożystej donicy!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama