Lokata czy konto - co wybrać?
Jeszcze niedawno bankowcy oferowali lokaty, które zapewniały 7, 8 a nawet 10% rocznego zysku. Teraz na lokacie zarobimy mniej. Warto więc oszczędzać na tzw. rachunkach oszczędnościowych, które dają nieco niższe oprocentowanie, ale można z nich wypłacać pieniądze bez utraty odsetek.
- Naj
Dotąd nie interesowałaś się żadnymi formami oszczędności, bo niemal całe zarobki pochłaniają ci bieżące wydatki? Spróbuj jednak założyć rachunek oszczędnościowy i wpłacaj na niego choć niewielką kwotę, a przekonasz się, że to ci się opłaci. Jest on bowiem oprocentowany na poziomie ok. 6% rocznie. Niby niewiele, ale lepsze niż nic, gdy trzymasz pieniądze na zwykłym rachunku rozliczeniowym. Założenie i prowadzenie takiego konta oszczędnościowego jest bezpłatne. Kosztują jedynie częste wypłaty z niego (ale w większości banków 2–3 wypłaty w miesiącu są za darmo). Dodatkową korzyścią konta oszczędnościowego jest też możliwość ucieczki przed tzw. podatkiem Belki. Jest to danina w wysokości 19%, którą płaci każdy posiadacz zwykłego rachunku rozliczeniowego czy lokaty. By jej uniknąć, wiele banków proponuje swoim klientom na rachunkach oszczędnościowych tzw. dzienną kapitalizację odsetek. Bank nalicza je codziennie, zamiast np. raz na 3 czy 6 miesięcy. Są one wtedy tak niewielkie (nie przekraczają 50 gr), że zgodnie z prawem są zaokrąglane w dół, do zera i nie trzeba płacić podatku od zysku (czyli właśnie podatku Belki). Odsetki bank dopisuje do kapitału, czyli wpłaconej przez ciebie kwoty i w rezultacie owe 19% zostaje w twojej kieszeni.
Jeśli zdecydujesz się na założenie takiego konta, sprawdź:
1. do ilu bezpłatnych wypłat masz prawo i ile kosztują nadprogramowe
2. na jakie oprocentowanie możesz liczyć – niektóre banki w reklamach podają najwyższe oprocentowanie, które oferują, a w rzeczywistości uzależniają je od wysokości wpłaconej kwoty
3. jak często bank kapitalizuje, czyli dolicza odsetki – najkorzystniej dla twojego zysku, by doliczał je do wpłaconej przez ciebie sumy codziennie.
NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE (wg porównywarki comperia.pl)
Polbank EFG Rachunek Mocno Oszczędzający .......6,50%
Citi Handlowy Konto oszczędnościowe ..................6,06%
Allianz Bank Allianz Konto oszczędnościowe ..........5,90%
Eurobank Rachunek oszczędnościowy ...................5,70%
Getin Bank Konto oszczędnościowe TOP ................5,50%
Deutsche Bank PBC DB Konto oszczędnościowe......4,55%
DnB Nord Konto oszczędnościowe .........................4,50%
MultiBank Rachunek Multimax Aquarius ..................4,50%
Fortis Bank Konto oszczędnościowe .......................5,00%
Kredyt Bank Konto oszczędnościowe ......................5,00%