Jeśli wyprawiasz przyjęcie.. w ogrodzie
Imprezowanie w plenerze to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną, dziećmi oraz przyjaciółmi. Zerknij do naszej ściągawki i zacznij przygotowania. Jeśli nawet nie dopisze wam pogoda, dobry nastrój na pewno was nie opuści. Miłej zabawy!
- Claudia
Party na świeżym powietrzu rządzi się swoimi prawami. To impreza mniej zobowiązująca niż przyjęcie domowe. Możesz je urządzić w weekend po południu, przygotowując lekki obiad z 2–3 potrawami z grilla (ryba, mięso), połączonymi z sałatkami z sezonowych warzyw i poprzedzonymi niekłopotliwą zupą, której nie trzeba podgrzewać. Warto pomyśleć też o kilku błyskawicznych przekąskach, które zaspokoją pierwszy głód i skrócą gościom czas oczekiwania na danie główne. To może trochę potrwać, gdy biesiadników zaprosisz więcej, a możliwości grilla będą ograniczone. Dania powinny być łatwe do przyrządzenia i w takiej formie, by można było wziąć je do ręki i spałaszować (np. warzywa z dipami, szaszłyki). Przed deserem albo nawet zamiast niego możesz podać sery, ale już pokrojone w kawałki (i np. nabite na wykałaczki). Nie zapomnij zaopatrzyć się w pokaźny zapas wody mineralnej oraz napojów gazowanych i niegazowanych. Postaw, według uznania, wino, piwo. Jeśli na dworze panuje upał, lepiej nie przesadzać z mocnymi trunkami.
Znajdź dobre miejsce do biesiadowania
Stół i krzesła dla gości możesz ustawić na tarasie albo nawet bezpośrednio na trawie (to dobre rozwiązanie, gdy oczekujesz większej liczby gości). Oczywiście, najlepiej wygląda stylowy komplet, np. z drewna lub metalu i szkła, ale równie dobrze sprawdzą się tańsze meble z plastiku (wyłóż fotele poduchami, też będą wygodne, no i goście się do nich... nie przykleją). Jeżeli organizujesz garden party w ciągu dnia, a zapowiada się upał, pomyśl, jak zapewnić biesiadnikom trochę cienia. Nad tarasem zamontowałaś markizę? Świetnie. Nie? Postaraj się więc o duży ogrodowy parasol. Jeśli podejrzewasz, że zabraknie miejsc do siedzenia, wynieś do ogrodu (lub na taras) również poduchy i koce, krzesełka turystyczne, rozkładane leżaki. Goście i tak nie będą siedzieć wyłącznie przy stole. Impreza na świeżym powietrzu wręcz ich od tego zwalnia.
Zrób porządek na działce
Brzmi jak banał? Niekoniecznie. To podstawa przyjęciowego savoir-vivre’u. Jeśli organizujesz imprezę w ogrodzie, trawa powinna być skoszona, liście zgrabione, rabatki uwolnione od chwastów, a śmieci wywiezione w workach. Ty będziesz się czuła komfortowo w zadbanym ogrodzie, a twoi goście nie będą mieć wrażenia, że wkroczyli w sam środek prac porządkowych.
Wybierz naczynia, sztućce, obrus
Przyjęcie na powietrzu nie narzuca sztywnej formy. Pamiątkowy serwis po babci i srebra absolutnie nie są konieczne. Możesz za to skorzystać z kolorowej zastawy „piknikowej” z grubszego plastiku, a nawet – ze sztućców i naczyń jednorazowych. Ale uwaga, małe, leciutkie kubeczki to zły pomysł. Wystarczy podmuch wiatru, by przewróciły się wraz z zawartością. Obrus byłby mile widziany (tylko z tkaniny, nie ceratowy), ale nie jest konieczny – wystarczą ładne podkładki pod talerze. Naczynia z trwałej melaminy: talerz (o średnicy 20 cm) i miseczka (14 cm). Mimi Red, www. fiorello.pl, 25 zł i 22 zł/szt.
Pamiętaj o śmietnikach oraz popielniczkach
Jeśli wolałabyś nie znajdować w trawie niedopałków czy papierków, porozstawiaj w ogrodzie pojemniki na odpadki (w tym celu możesz wykorzystać nawet wiklinowe kosze, w które włożysz worki). Pomyśl też o popielniczce. Najlepiej wystaw ją w miejscu, które przewidziałaś jako kącik dla palaczy, np. w pobliżu ogrodowej ławki. Nie stawiaj jej na stole, jeżeli nie chcesz, by goście przy nim palili.
Jak ochładzać napoje na dworze
● Jeżeli masz taką możliwość, pożycz, np. od znajomych, wygodną lodówkę turystyczną, zasilaną z gniazda zapalniczki samochodowej, ewentualnie wykorzystaj do oziębiania butelek lodówkę na wkłady, które schładza się w zamrażalniku.
● Przygotuj wcześniej sporo kostek lodu (najwygodniej je zamrozić w woreczkach). Butelki i puszki z napojami włóż do zwykłego plastikowego wiaderka, obłóż je lodem.
● Ostatecznie, nawet jeśli zapomnisz o lodówce czy kostkach lodu, dobrym rozwiązaniem jest włożenie butelek do większego naczynia (miski, wiaderka) i polewanie ich co jakiś czas zimną wodą z... ogrodowego węża.
Zatroszcz się o ozdoby
Wypielęgnowany ogród czy ukwiecony taras sam w sobie stanowi najpiękniejszą scenografię przyjęcia pod chmurką. Postaw wazon ze świeżymi kwiatami, dołóż dyskretne dekoracje nad stół, np. papierowe lampiony. Jeśli przewidujesz, że impreza przeciągnie się do wieczora, zadbaj o oświetlenie: sznury lampek, świece. Możesz też umieścić w trawie lampy solarne. Słońce w ciągu dnia je naładuje, a one później rozświetlą mrok.
Postaraj się zaplanować rozrywki dla dzieci
Kiedy szykują się upały, rozbij małym dzieciom namiot, połóż na trawie dmuchane materace, poduszki. Przynieś stolik, kredki i kartki do rysowania. Nie pożałujesz, gdy zaopatrzysz się w zestaw gier piknikowych, np. z piłką plażową, skakankami, minigolfem, grami planszowymi. Starszym dzieciom możesz zaproponować rzutki (ale uwaga, istnieje ryzyko, że zaproszeni przez ciebie panowie zechcą z nimi rozegrać turniej). Obowiązkowo przygotuj dla maluchów spore ilości napojów.
Zabezpiecz się przed kaprysami aury
Choćbyś była mistrzynią planowania, na pogodę nie masz wpływu. Możesz mieć jednak plan awaryjny: jeśli nie uda się przenieść imprezy do domu, rozstaw na dworze solidny pawilon ogrodowy z opuszczanymi ściankami. Zbliża się zimny wieczór? Przygotuj dla pań szale lub pledy, którymi będą mogły się okryć.