Jak szybko i sprawnie zrobić remont
Już lato, czas urlopów. Wielu z nas zechce w tym okresie odnowić mieszkanie. Radzimy, jak się za to zabrać, aby zdążyć przed powrotem do pracy, a jednocześnie osiągnąć zamierzony efekt.

- Naj
Która z nas nie słyszała historii o towarzyszących remontom „niespodziankach”. Krzywe ściany i podłogi, ekipy „fachowców”, którym myli się gips z cementem, elektrycy, którzy tak prowadzą instalację w ścianie, że ta, po włączeniu światła, „pieści” prądem, czy terakota, której dwie partie opatrzone tą samą nazwą, wyprodukowane przez tego samego producenta różnią się… kolorem. Aby uniknąć takich niespodzianek, prace upiększające mieszkanie trzeba zacząć od podstaw. A więc od… kartki. Bo najważniejsze jest planowanie. Przemyślenie i rozpisanie, jak dom ma wyglądać po zakończeniu prac. Gdzie będzie stała lodówka, pralka, w którym miejscu będzie umywalka i kaloryfer. A także ile metrów kwadratowych ściany chcemy pomalować oraz jaki wzór ma mieć glazura. Kiedy już wiemy dokładnie, ile potrzebujemy kontaktów, przewodów i płytek, możemy ruszać po zakupy. Zanim jednak wydamy pieniądze, trzeba dobrze rozeznać się w cenach (niezastąpione są tu internetowe porównywarki cen). Warto też pamiętać, żeby nie kupować farb, płytek i paneli podłogowych „pod wymiar”. Tych materiałów zawsze trzeba mieć o 10, 15 proc. więcej niż powierzchnia, którą chcemy nimi przykryć. No i ostatnia rzecz – fachowcy. Trzeba wybierać tylko poleconych (choćby przez sklep, w którym robimy zakupy), podpisywać z nimi umowy (określające zakres prac i koszt robocizny), oraz… ile tylko się da zrobić samodzielnie. Przy obecnych, dobrych jakościowo materiałach budowlanych wcale nie jest to trudne!
Skąd wziąć fachowca?
Najlepsi są ci sprawdzeni i poleceni przez znajomych. Jeśli takich nie masz, musisz przejrzeć ogłoszenia w prasie. Fachowcy ogłaszają się też w dużych marketach budowlanych, na tablicach informacyjnych. Sklepy nie pośredniczą w doborze fachowców, oferują jednak wsparcie przy drobnych pracach: można za darmo przyciąć deski kupione w sklepie, wyciąć otwory w zlewozmywaku lub wymieszać farby (klient płaci za farbę i pigment, sama usługa jest bezpłatna).
Umawiamy się z fachowcem
Wiadomo, że najmniej kosztuje remont zrobiony samodzielnie lub przy pomocy rodziny. Gdy nie mamy takiej możliwości, nie pozostaje nic innego, jak dogadać się z fachowcem. Najczęściej umawiamy się z nim ustnie. On zobowiązuje się, że w 3 dni zrobi malowanie, my natomiast przyrzekamy, że mu za to zapłacimy. W praktyce bywa różnie, zarówno z terminowością, jak i jakością wykonanych usług. Dlatego przy większych, bardziej skomplikowanych pracach – gdy oprócz malowania zlecamy np. położenie kafelków na ścianach i podłodze, zamontowanie muszli i spłuczki – warto dość szczegółowo określić nasze oczekiwania i spisać umowę. Dzięki temu unikniemy niejasności, a w razie nieporozumień udowodnimy, że kafelki miały być ułożone w karo, a nie w szachownicę. Umowy o dużej wartości – a za takie zgodnie z art. 75 kodeksu cywilnego uznaje się przekraczające 2 tys. złotych – powinny być zawsze potwierdzone na piśmie. Zawierając umowę, możemy dowolnie określić prawa i obowiązki, zarówno wykonawcy, jak i nasze. Trzeba koniecznie umieścić w niej postanowienia szczegółowe, zwłaszcza:
● terminy rozpoczęcia i zakończenia prac oraz kary umowne za ich ewentualne niedotrzymanie
● sposób zapłaty (czy jednorazowo, po skonczonej pracy, czy po kazdym zakonczonym etapie robót)
● zakres robót – możliwie jak najbardziej szczegółowo, aby uniknąć sytuacji , w której fachowiec do umówionej wcześniej kwoty doliczy nam przy ostatecznym rozliczeniu wszystkie dodatkowe czynności, jakie sobie przypomni, np. przesunięcie kontaktu czy sprzątnięcie gruzu.
Polecane
„Pobraliśmy się na szybko, żeby dostać kredyt na mieszkanie. Ale zamiast kończyć remont, wykańczaliśmy nasz związek”
„Musieliśmy zrobić remont, więc mój mąż powiedział, że odchodzi. Kiedy zobaczył mnie wśród majstrów, zaniemówił”
„Wypadek sprawił, że musiałem rzucić pracę. Dzięki temu odkryłem, że sprawnie posługuję się chochlą i przyprawami”
„Mąż traktował mnie jak śmiecia, a kochankę jak delikatną różę. Szybko odkryłam, że jedziemy na jednym wózku”
„Wiosną skończyłam 40 lat i chciałam zacząć korzystać z życia. Niestety, mąż szybko pokrzyżował moje plany”
„Gdy koleżanka kupiła własne M2, ruszyło mnie sumienie. Wymyśliłam, jak szybko podreperować domowy budżet”
„Zatrudniłem teścia u siebie, gdy stracił pracę. Szybko tego pożałowałem, a na dodatek żona stanęła po jego stronie”
„Nie mogłam patrzeć, jak przyjaciółka chwali się swoimi sukcesami. Wreszcie zrobiłam coś, czego szybko pożałowałam”
„Mój facet zwiał równie szybko, jak na teście pojawiały się 2 kreski. Nie dojrzał do roli ojca i bycia mężczyzną”
„Wygrana w totka była jak sen. Zmienił się jednak w koszmar, gdy pieniądze zniknęły równie szybko jak się pojawiły”
„Zaufałam mu, bo był czuły, troskliwy i zabawny. Szybko zrozumiałam, że drań chce tylko wyciągnąć ode mnie pieniądze”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa