Reklama

Podstawa budowania domów ekologicznych jest zadbanie o to, aby w przyszłości pochłaniał on jak najmniej energii. Wszystko zaczyna się os kształtu, ma on zapewnić jak najmniejsze straty energii cieplnej. Niekorzystne są więc łamane dachy i rozbudowane bryły, za to wskazane duże okna po stronie południowej i domu piętrowe o małej powierzchni dachu (przez który to ucieka najwięcej ciepła) zamiast rozłożystych parterowych. Po stronie cieplejszej (południowej) domu należy zaplanować pomieszczenia mieszkalne, a w częściach zimniejszych pomieszczenia gospodarcze (pralnia, warsztat, suszarnia).
Decydując się na dom ekologiczny musimy zastanowić się nad materiałami budowlanymi. Należy wybrać te, przy produkcji których nie jest emitowana do atmosfery duża ilość dwutlenku węgla i dwutlenku siarki. Są to materiały jak najmniej przetworzone, takie jak kamień, drewno, cegła i glina. Maja one dodatkowo tę zaletę, że długo oddają ciepło.
W domu takim trzeba też pomyśleć o ekologicznych systemach takich jak kolektory słoneczne przetwarzające energię słoneczną w elektryczną, wiatraki przydomowe, kominki z wkładem grzewczym czy kotły na paliwa odnawialne.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama