Reklama

W działalność filantropijną zdecydowanie częściej angażują się kobiety (ponad 70 proc.) Statystycznie rzecz biorąc, są to zazwyczaj osoby starsze, powyżej 55. roku życia, dobrze wykształcone i mające źródło utrzymania (praca lub emerytura). Największą chęć pomocy deklarują osoby religijne (71 proc. ludzi wierzących jest zdania, że należy pomagać bliźnim, natomiast przeciwnego – jedynie 20 proc.), ale także wśród osób niepraktykujących, wrażliwość na problemy dotkniętych nieszczęściem lub ubóstwem deklaruje prawie połowa wszystkich ankietowanych (ok. 48 proc.).

Reklama
Dajemy...

Jakie pieniądze przekazujemy w jednorazowej darowiźnie fundacjom i stowarzyszeniom? Blisko połowa darczyńców wpłaca raczej niewielkie sumy (do 50 zł). 18 proc. przekazuje kwoty w granicach 100 zł. W porównaniu z rokiem 2006 odsetek ludzi, którzy wpłacili ponad 200 zł, wzrósł ponad dwukrotnie (z 4,5 proc. do 10,3 proc.). Ale to, rzecz jasna, nie wszystko. W „pomocowym obiegu” znajdują się jeszcze ogromne fundusze, jakie przekazujemy na co dzień – wrzucając je do puszek wolontariuszy czy chociażby do koszyczków żebraków siedzących na ulicach.

Organizacje charytatywne
Reklama

Wprawdzie większość z nas popiera działalność organizacji charytatywnych, uznając je za najbardziej skuteczne i wiarygodne, jednak dajemy im niewiele. W 2007 roku średnia wysokość darowizny wyniosła 126 złotych, czyli niespełna pół procenta przeciętnego wynagrodzenia. Coraz więcej pieniędzy dajemy też za pośrednictwem odliczanego od podatków 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Kwota, którą przekazali podatnicy tym organizacjom w roku 2007 (105 milionów zł), jest o 70 proc. większa, niż ta pochodząca z 2006 roku, i dziesięciokrotnie większa niż w roku 2004, kiedy to 1 proc. podatku można było przekazywać po raz pierwszy.

Reklama
Reklama
Reklama