Reklama

Jeśli wyruszyłaś na wakacje z biurem podróży – w razie kłopotów zgłoś się do pilota wycieczki albo rezydenta (czyli przedstawiciela tego biura w miejscu twojego wypoczynku). Pomoże ci złożyć zeznanie na policji i wyrobić nowe dokumenty. Dobrze jest więc przed wyjazdem zabrać ze sobą kserokopie paszportu, biletów lotniczych, dokumentów ubezpieczeniowych, a gdy podróżujesz autem – prawa jazdy i dokumentów wozu. Posłużą ci, jeśli będziesz musiała poświadczyć swoją tożsamość. Na wszelki wypadek sprawdź też numer Poland Direct. Pozwala on połączyć się bezpłatnie, dzwoniąc z całego niemal świata na koszt abonenta, z dowolnym numerem w Polsce. Jaki jest numer Poland Direct w kraju, do którego się wybierasz? Możesz to sprawdzić przed wyjazdem w telefonicznej informacji: 19 423 lub na stronie Telekomunikacji Polskiej www.tp.pl. Warto też sobie zanotować adresy i numery telefonów polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych w kraju, do którego wyruszasz. Ich listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl w zakładce – Polskie placówki za granicą.
■ Co robić, gdy stracisz pieniądze lub dokumenty
Trzeba zawiadomić policję. Możesz to zrobić ty, opiekun z biura podróży, administracja hotelu, w którym mieszkasz lub polska ambasada (konsulat). Konsul po sprawdzeniu tożsamości wystawi ci paszport tymczasowy na powrót do Polski oraz pomoże skontaktować się z bliskimi w Polsce, którzy prześlą ci pieniądze Jeżeli wraz z portfelem zginęły też karty bankowe, oprócz powiadomienia policji, musisz natychmiast zgłosić utratę karty w swoim banku i poprosić o jej zastrzeżenie. Zrób to telefonicznie, a następnie, w ciągu 7 dni, powiadom bank na piśmie. Bank odpowiada za transakcje dokonane przez złodzieja, gdy straty przekraczają równowartość 150 euro, ale dopiero od momentu zgłoszenia kradzieży. Im szybciej zastrzeżesz kartę, tym mniejsze straty poniesiesz. Centrum Autoryzacji PolCard, tel.: (+48) 0-22 515 31 50 (centrum obsługi klienta – (+48) 0-22 515 30 05.
■ Co zrobić, gdy stracisz telefon komórkowy
Jeżeli miałaś abonament, musisz go jak najszybciej zablokować, bo inaczej rozmowy złodzieja obciążą twoje konto. Dlatego przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić i zabrać ze sobą numer, pod którym możesz skontaktować się z operatorem twojej sieci, by w razie kłopotów poprosić o zablokowanie karty SIM.
Ważne:
Gdy obywatel polski znajdzie się w kraju, w którym nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, może poprosić o pomoc służby dyplomatyczne jakiegokolwiek państwa UE, reprezentowane w tym kraju. Może też wjechać na terytorium naszego kraju nawet bez dokumentów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama