Ciepły nastrój w całym domu
To jedyny czas w roku, kiedy mieszkanie możesz zamienić w... iście baśniową krainę. Dzięki umiejętnie dobranym dekoracjom wyczarujesz świąteczną atmosferę, podkreślisz również urodę wnętrza.
- Claudia
Na złoto
Nieprzypadkowo ten kolor tak łączy się z Bożym Narodzeniem – złoto to przecież jeden z darów, jaki Trzej Królowie ofiarowali Matce Boskiej, żeby uczcić narodziny Jezusa. Złocista barwa kojarzy się z płomieniem świec, ciepłem ogniska domowego, a zarazem elegancją i dostatkiem. Ozdoby w tym kolorze pasują nie tylko do stylu klasycznego. Idealnie komponują się z wnętrzami nowoczesnymi, nieprzepełnionymi bibelotami. Ogrzewają też mieszkania utrzymane w tak modnej teraz białej czy beżowej tonacji. Na czasie są zarówno ozdoby o prostej formie, jak i bogato dekorowane ornamentami, misternie rzeźbione czy inkrustowane igrającymi ze światłem kryształkami.
W skrzącym się blasku
Do takich jasnych mebli oraz detali z wikliny czy jasnego drewna idealnie pasują ozdoby utrzymane w złocistej, białej i różowej tonacji – dekorują i ocieplają wnętrze, ale nie przytłaczają go feerią barw. Oryginalnym nawiązaniem do tradycji jest podwieszany wieniec, inspirowany ludową podłaźniczką.
Migotliwy detal
Świece można pięknie eksponować nie tylko w lichtarzu. Długie białe umocuj, np. stearyną, w metalowej formie w kształcie gwiazdy. Przestrzeń między nimi wypełnij złotą jedwabistą wstążką, bombkami i muszlami. Taki nietypowy stroik idealnie nadaje się na świąteczny stół, ale możesz też postawić go na parapecie okna.
Prezenty w pełnej gali
Sam podarunek to nie wszystko! Ważne jest także eleganckie opakowanie. Wystarczy jednak gładki biały papier i złoty sznureczek z nanizanymi gwiazdkami ze złocistej folii lub papieru.
Nowoczesne eko
Dekoracje świąteczne z naturalnych szyszek, drewna, suszonych owoców, kwiatów czy orzechów będą idealnie się komponowały z wnętrzami w wysmakowanych tonacjach czekolady i kawy, urządzonych w stylu minimalistycznym. Do wyeksponowania w nich świeczek nie potrzebujesz ozdobnych kandelabrów. Wystarczą drewniane tace czy gliniane talerze (współczesne świece ze stearyny nie wymagają nawet podstawek, bo nie kapią). Zapach natury w domu zapewnią ci zaś gałązki jedliny czy tu i ówdzie umieszczone ziarenka kawy (miseczki z nimi stawiaj wysoko, by aromat mógł swobodnie wędrować po całym pomieszczeniu). W takim otoczeniu nie na miejscu będzie sztuczna choinka, możesz natomiast wybrać stylizowane drzewko np. z barwionych kłosów zbóż czy suszonych kwiatów.
Świąteczne aromaty
Pomarańcze inkrustowane goździkami to naturalne źródło pięknego zapachu. Mogą być też wdzięczną dekoracją, jeśli ładnie je wyeksponujesz, a przyprawę na cytrusie ułożysz w efektowne esy-floresy.
Choinka inaczej
Drzewko z drutu zajmuje mało miejsca (postawisz je nawet na półce), do tego wygląda bardzo oryginalnie. Możesz na nim zawiesić niewielkie dekoracje, a nawet upominki. Jeśli brakuje ci zapachu jodły, obok umieść wazon z gałązkami świeżej jedliny. a nawet upominki. Jeśli brakuje ci zapachu jodły, obok umieść wazon z gałązkami świeżej jedliny.
Pochwała skromności
Aby nadać wnętrzu świąteczny charakter, nie trzeba wiele. Wystarczy kilka elementów – świece na eleganckiej paterze, rozsypane obok orzechy – i... magia zaczyna działać.
Serce... do powieszenia
Bożonarodzeniowy wieniec w odmienionej formie. Zrobisz go z szyszek nawleczonych na plastyczny, niezbyt cienki drut, uformowany w kształt serca. Taką ozdobę możesz umieścić na drzwiach lub oparciach krzeseł.
Zamiast tradycyjnego stroika
Na tę dekorację wykorzystaj wolną przestrzeń między naczyniami na stole. Postaw kilka grubych świec (najlepiej w tym samym kolorze), obok porozkładaj szyszki i niewielkie bombki. „Świetlny szlak” nada piękną oprawę nakryciom.
Z miłości do czerwieni
Kochamy czerwień, bo dodaje energii i chęci do życia. Utrzymane w tej kolorystyce detale cieszą oczy, ożywiają pomieszczenie (zwłaszcza w pochmurny, zimowy dzień), a przy tym wspaniale harmonizują z najważniejszymi atrybutami Bożego Narodzenia – zielonymi gałązkami choinki czy jemioły oraz bielą wigilijnego obrusa. To również idealny kolor dla bombek i innych świecidełek oraz wszelakiej świątecznej „pasmanterii”, np. kokard, którymi dekoruje się adwentowe wieńce. Czerwień jest przy tym bardzo uniwersalna – pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu klasycznym czy rustykalnym. Dobrze wygląda także na tle drewna oraz przedmiotów wykonanych z metalu i szkła. Jeśli zdecydujesz się na świąteczne dekoracje w kolorze czerwonym, pamiętaj, by tych detali nie było zbyt dużo (nadmiar może wtedy męczyć). Łatwo jednak ten wyrazisty kolor stonować inną barwą (np. bielą). Radzimy też zrezygnować z agresywnych czerwonych lampek i lampionów. Znacznie lepsze będą światełka o naturalnej, żółtej barwie, które ładnie podkreślą wystrój drzewka.
Romantyczne akcenty
Karminowe róże zamiast świerkowych gałązek? Dlaczego nie. Ważne, by były efektownie wyeksponowane. Ładnym akcentem na stole będzie np. stroik z różanych główek wbitych w zielony oazis imitujący mech. Do tego uzupełnienie w postaci drzewek z suszonych kwiatów, stojących na okiennym parapecie. Całość nowoczesna, ale ze staroświecką nutą.
Czerwony i biały
Te dwa wspaniale uzupełniające się kolory pozwalają na zabawę deseniami i wzorami. Kratka na talerzach będzie świetnie współgrać z motywami kropek czy szachownicy np. na bombkach. Białym obrusem podkreślisz uroczysty charakter posiłku (niekoniecznie musi to być kolacja wigilijna), a zarazem będzie on świetnym tłem dla nakryć i ozdób.
Poznaj potęgę koloru
Podczas kompletowania dekoracji na święta nie zapomnij o gwieździe betlejemskiej. Ta bardzo malownicza roślina idealnie podgrzeje atmosferę w domu. Wstaw kilka doniczek do większego i na tyle głębokiego pojemnika, by wystawały z niego jedynie czerwone liście. Powstanie piękny duży bukiet, który wspaniale ozdobi wnętrze.
Karminowy bukiet
Aby uzyskać detal w czerwieni, posłuż się farbą w sprayu. W ten sposób możesz np. przemalować pęk wrzośców w doniczce. Łańcuch ze srebrzystych gwiazdek i sizalowe „sianko” uzupełnią wysmakowaną kompozycję.
Kryształowy akcent
Wieniec z owoców głogu lub jarzębiny można przybrać łańcuchem z kryształkami. Będzie pięknie kontrastował z czerwienią jagód.