Bezpieczne zakupy przez Internet
Biegasz po sklepach pół dnia, a i tak nie możesz kupić tego, czego szukasz? Spróbuj zakupów bez wychodzenia z domu. Nie stracisz czasu i energii, a pieniędzy zaoszczędzisz sporo.
- Naj
Zakupy przez Internet robi coraz więcej z nas. Nic dziwnego - oferta sklepów internetowych jest rzeczywiście bardzo bogata, a ceny są zwykle dużo niższe. Największy wybór oferują portale aukcyjne takie jak międzynarodowy eBay czy nasze rodzime Allegro. Tu administratorzy sieci zadbali, by zakupy były bezpieczne. Ale o czym należy pamiętać, by i w innych sklepach sieciowych kupowanie było miłe i pewne?
Jak zostać wirualnym klientem
Kupowanie w sieci jest proste. Oto pieć kroków do udanych zakupów:
Zarejestruj się w serwisie Trwa to kilka minut i jest bezpłatne. Wypełniasz formularz, po czym na swoją skrzynkę otrzymujesz e-mail zwrotny i klikasz w dołączony link. Odtąd masz już swoje konto i możesz kupować i sprzedawać.
Przebieraj w okazjach Na stronie sklepu w okienku wpisujesz nazwę szukanej rzeczy, np. "namiot dwuosobowy" lub "mp4". Im dokładniej opiszesz produkt, tym bardziej precyzyjne będą wyniki. Możesz np. wybrać tylko rzeczy w określonym przedziale cenowym.
Licytuj lub kupuj od razu Możesz zaproponować swoją cenę i obserwować przebieg licytacji. Ale jeżeli widzisz opcję "kup teraz", a podana cena ci odpowiada, kliknij, i upatrzony przedmiot będzie twój.
Zapłać Możesz przelewem na konto sprzedawcy, można kartą kredytową. Ale najlepiej - korzystając z systemu pośredniczącego; w portalu eBay jest to system PayPal, na Allegro - Płatności Allegro. Choć należność jest ściągana z karty kredytowej, jej numer i twoje dane zostają pilnie strzeżoną tajemnicą.
Odbierz przesyłkę i oceń sprzedawcę Ta ostatnia czynność jest bardzo ważna, ponieważ na twojej opinii oprą się następni kupujący.
Ważne! Masz takie same uprawnienia do reklamowania produktów kupionych w Internecie, jak w tradycyjnym sklepie. Jeśli masz zastrzeżenia do rzetelności transakcji, poinformuj o tym administratora aukcji czy sklepu internetowego. Zachowuj dokumenty związane z transakcjami (dowód przelewu, korespondencję, itp.).
Dmuchaj na zimne i pilnuj pieniędzy
Twoją niefrasobliwość mogą wykorzystać internetowi złodzieje - nie tylko gdy kupujesz w Internecie.
Chroń dane Jeśli na formularzu nie ma pytania dotyczącego zgody na przetwarzanie danych osobowych, pytaj sprzedawcę, w jaki sposób chroni informacje o klientach.
Strzeż numeru konta Płacąc kartą, nie podawaj jej numeru nikomu, kto zadzwoni, nie odpowiadaj na e-maile i SMS-y z podobnym żądaniem. Nie zwlekając, powiadom swój bank. Sprawdzaj również, czy podczas transakcji wyświetla się na ekranie żółta kłódka - to znak, że twoje dane są szyfrowane.
Ważne! Poczta umożliwia sprawdzenie zawartości paczki wysłanej za pobraniem za ok. 5 zł.
Za granicą kupuj bez obaw
Internet pozwala robić zakupy za granicą. Warto z tego skorzystać, bo wiele artykułów okazuje się być tańszych niż w Polsce.
Nieważne, w jakim kraju kupujesz. Warto jednak porównywać oferty, gdyż np. w jednym kraju tańsze są kosmetyki i rowery, w innym - zabawki czy buty.
Płacisz bezpiecznie, np. dzięki systemowi PayPal. Działa on w 190 krajach i 17 walutach.
Nie znasz języka? Nie szkodzi. Międzynarodowy portal eBay udostępnia bardzo przydatne narzędzie - Wyszukiwarka Poliglotka, która przetłumaczy nazwę towaru na angielski i niemiecki.
Porady specjalisty
Łukasz Jadachowski, dyrektor zarządzający portalu eBay Polska
Wskazówki dla początkujących
Warto wybierać portale, w którym obowiązują jasne reguły oraz system pozwalający sprawdzić sprzedającego.
@ poznaj sprzedawcę Najistotniejszym wymogiem bezpieczeństwa dla kupujących na serwisach aukcyjnych jest sprawdzenie, czy sprzedawca jest wiarygodny. Nie kupujmy od tych, których wynik opinii nawet o kilka punktów procentowych odbiega od 100% pozytywnych.
@ podlicz koszty Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest całkowity koszt zakupu, a więc nie tylko cena, ale też koszt transportu i opakowania. Dla wielu osób ważny jest również czas, w jakim otrzymają wylicytowany przedmiot.
@ nie bój się pytać Planując zakup, wnikliwie obejrzyj jego zdjęcia i opis. Jeżeli informacje nie są wystarczające, a zdjęcia nieostre, poproś o dodatkowe dane oraz zdjęcie lepszej jakości. Dobry sprzedawca zareaguje natychmiast.
@ czujności nigdy dość Doradziłbym też kupującym, aby unikali działania pod wpływem emocji i byli czujni w przypadku wyjątkowych okazji.
Wirtualnie nie znaczy fikcyjnie.