Barwa we wnętrzu ma znaczenie
Łam zasady, nie zakładaj np., że pomarańczowy „gryzie się” z błękitem, sprawdź to. Na etapie zbierania próbek nic przecież nie tracisz, a zyskać możesz ciekawą inspirację.
- Claudia
Jak działają kolory we wnętrzu
- Barwy zmieniają się w zależności od światła, inaczej wyglądają w naturalnym, inaczej w sztucznym. Na to, jak odbieramy dany kolor, ma też wpływ kształt przedmiotu, wielkość i faktura materiału, z którego został wykonany, także rodzaj wykończenia. To decyduje, czy światło będzie pochłaniane, czy odbijane. Pokój, w którym podłoga jest czarna, ale błyszcząca, wcale nie wyda się ciemny tak, jak ten z podłogą matową. Barwy na powierzchniach matowych wydają się bardziej intensywne i nasycone.Wybierając kolorystykę, trzeba wziąć też pod uwagę, jak zmienia się światło w ciągu dnia, gdzie padają cienie. Jeśli okna wychodzą na południe, ściany są skąpane w słońcu, lepiej więc unikać barw ciepłych, które sprawią, że pokój będzie wydawał się duszny i gorący, a także bieli, bo wtedy światło wyglądać będzie na jeszcze ostrzejsze. Do ciemnych pomieszczeń lepiej wybrać cieplejszy odcień ulubionego koloru.
Moc barw: małe – duże
- Kolor może służyć do… oszukiwania. Chcesz powiększyć pokój? Użyj palety barw tonujących, różniących się od siebie o jeden, dwa tony. Pomaluj nimi sąsiadujące ściany lub ściany i sufit. Jasne barwy: odcienie bieli i blade szarości, optycznie odpychają ściany. Sprawdzą się więc w pomieszczeniach niewielkich (duże będą wydawały się zimne i obce). Barwy ciemne zaś dają wraże- nie przytulności, ale optycznie pomniejszają