Reklama

Trudno o bardziej efektowną dekorację balkonu lub tarasu niż kolorowa kaskada kwiatów. Jest wiele roślin, które dobrze wyglądają, zwisając z pojemników. Na przykład powój – kwitnący od maja do października – pięknie się prezentuje w zestawieniu z roślinami śródziemnomorskimi.
Słoneczne i zaciszne miejsca lubi też urocza czubatka (brachycome) – zwłaszcza odmiana o białych kwiatkach z żółtym środkiem, podobna do złocieni.
W półcieniu może rosnąć pelargonia bluszczolistna, scewola – której kwiatuszki przypominają wachlarzyki – oraz sutera difussus znana też pod nazwą bacopa, o kwiatach gwiazdkowatych, białych lub różowych.
Takie rośliny sadzimy w pojemnikach, które najlepiej mocować do parapetu lub balustrady, używając specjalnych uchwytów. Można też „zazielenić” całą ścianę, przymocowując do niej drucianą kratę. Na niej wieszamy – za pomocą haków lub sznurów – doniczki z uchwytami. Za taką kratą dobrze jest umieścić folię, by woda ściekająca z doniczek nie zalewała ściany. A co jeżeli chcemy sobie zapewnić odrobinę intymności i skryć się przed oczami sąsiadów? Trzeba posadzić pnącza! Te wieloletnie, które bardzo się rozrastają, potrzebują dużych pojemników (tak ze 20/30 litrów) i mocnego rusztowania – pergoli lub kratki. Najładniej będzie wygladać drewniana, zamontowana w odległości co najmniej 5 cm od ściany.
Na jej tle cudnie zaprezentuje się światłolubny milin amerykański, kwitnący na pomarańczowo oraz czerwono. Szczelną osłonę tarasu utworzy nam szybko rosnący i lubiący cień kokornak wielkolistny.
Do miejsc cienistych polecane są też bluszcze, ale – uwaga! – korzenie czepne mogą uszkadzać stare, popękane tynki.
Cień lubi również kwitnąca na biało hortensja pnąca i wiciokrzew.
Na słońcu lepiej się czuje rdestówka auberta, która przepięknie nam pokryje fasady, ogrodzenia, balustrady, pergole i ściany. Z kolei pnącza jednoroczne nie potrzebują tak dużych pojemników. Wyrosną w zwykłych donicach i skrzynkach.
Wijące świetnie oplatają paliki, pionowe druty lub sznury. Należy do nich np. chmiel japoński, doskonała roślina na północny balkon. Ma ona duże klonowate liście, z których już po kilku tygodniach utworzy bardzo gęstą osłonę przed wzrokiem oraz wiatrem.
Ładnie wygląda też słoń- colubna tunbergia o żółtych lub pomarańczowych kwiatkach, z czarnym oczkiem.
Natomiast czepne wolą od palików kratki – na przykład takie, jak wcześniej opisaliśmy. Nieprzeniknioną ścianę zieleni na słonecznym balkonie utworzy na nich kobea pnąca – pięknie kwitnąca od lipca do października. Jej dzwonkowate kwiaty są początkowo białe, a z czasem przebarwiają się na jasny fiolet lub winną czerwień.
Ładnie ozdobią też rusztowania: azarina, groszek pachnący i niezwykła quamoclit lobata. Do obsadzenia kratek działowych można też wykorzystać ozdobne odmiany dyni – szybko rosnące, o długich pędach i małych dekoracyjnych owocach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama