12 pomysłów jak lepiej żyć we własnym domu
W nowym roku zróbmy coś dobrego dla naszego najbliższego otoczenia. Mamy dla was dwanaście prostych do realizacji pomysłów, dzięki którym będziecie mogły mieszkać ładniej, przyjemniej i oszczędniej.
- Naj
1. ZMIEŃ WNĘTRZA NA WIOSNĘ
Gdy nadejdą cieplejsze dni, wpuść wiosnę do domu! Ciężkie zimowe zasłony zastąp lekkimi, jasnymi firankami. Jesienią wróć do pluszowych zasłon, by ocieplić wnętrza na zimę. Dobrze mieć także dwa komplety abażurów, na przykład, „letni” z tkaniny w kwiaty i „zimowy” z wikliny. Mała zmiana, a poprawia nastrój.
2. BADŹ DOBRA DLA PLANETY
Segregowanie śmieci nie musi być trudne ani czasochłonne. Wystarczy, by pojemniki na surowce wtórne były zawsze pod ręką. A jest w czym wybierać! W sklepach znajdziesz modele do montażu w szafce pod zlewem, do powieszenia na ścianie, wolno stojące.
3. SYPIAJ ZDROWO
„Kładę się zmęczona i wstaję zmęczona”, powtarza wiele z nas. Dlatego, że często śpimy na niewygodnych wersalkach i źle dobranych materacach. Zmień to! Jeśli śpiąc na nowym materacu z IKEA, poczujesz, że jest niewygodny i nie spełnia twoich oczekiwań, możesz go wymienić na nowy w ciągu 90 dni. A materac GOLD marki JYSK możesz wypróbowywać nawet przez 100 nocy.
4. POŻEGNAJ STARE ŻARÓWKI
Wymień je na nowe źródła światła: świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe i diody LED. Nie tylko zużywają mniej energii, i to nawet do 80%, lecz także świecą 10 razy dłużej. A w dobrze oświetlonym domu żyje się lepiej: mamy więcej ochoty do rozmaitych działań, mniej skłonności do zimowej depresji. Świetlówki zawierają śladowe ilości rtęci, dlatego zużyte należy oddać do punktów utylizacji.
5. ZIMĄ DBAJ O PODŁOGĘ
...zwłaszcza w przedpokoju. Przygotuj dla domowników aluminiowe tace do grilla lub plastikowe kuwety fotograficzne na mokre buty, a oszczędzisz sobie w słotne dni mnóstwa pracy.
6. POLUB PRYSZNIC ZAMIAST WANNY
W wannie na jedną kąpiel zużywamy ok. 100 litrów wody, a pod prysznicem 30. Tydzień kąpieli pod prysznicem to oszczędność 490 l, pod warunkiem że nie stoisz pod strumieniem wody przez godzinę! Jeśli myślisz o wymianie baterii prysznicowej, wybierz ekologiczną. Najbardziej oszczędne zużywają 6 l na minutę.
7. WYCZARUJ NASTRÓJ ZAPACHEM
Wystarczy przez kilka minut gotować na wolnym ogniu wodę ze skórką z pomarańczy (lub jabłek), kilkoma goździkami, kawałkami cynamonu i imbiru, a następnie postawić garnek na grzejniku. Parując, będzie nie tylko pięknie pachnieć, ale też nawilży powietrze. A że garnek rzadko wygląda pięknie, przelej wywar do ceramicznych nawilżaczy powietrza.
8. KUP LAMPĘ STOJĄCĄ
To inwestycja na lata! Najlepsza jest taka z ruchomym ramieniem, której wysokość i kąt nachylenia można regulować. Daje przyjemne, rozproszone światło i ukierunkowane – idealne do czytania, szycia, robienia na drutach. Można ją postawić przy sofie, łóżku.
9. ZAŁÓŻ DOMOWĄ GALERIĘ
Chińczycy wierzą, że portrety bliskich i przyjaciół korzystnie wpływają na naszą psychiczną i emocjonalną kondycję. I trudno im odmówić racji. Zaaranżuj kącik ze zdjęciami w miejscu, w którym lubisz odpoczywać. W sypialni, pokoju dziennym, kuchni. Na ścianie, komodzie lub półce.
10. RAZ W ROKU ZRÓB REMANENT
Narzekasz na brak miejsca do przechowywania rzeczy? Zrób porządki. Zacznij od miejsc, do których nie zaglądasz na co dzień. Pochyl się nad każdym przedmiotem i zadaj sobie pytanie, kiedy ostatnio go użyłaś? Czy go potrzebujesz, lubisz, czy wymaga naprawy i czy jesteś gotowa natychmiast to zrobić? Jeśli na wszystkie pytania odpowiesz przecząco, wyrzuć tę rzecz, oddaj potrzebującym, sprzedaj na allegro. Okaże się, że masz dużo miejsca...
11. ZMIEŃ AURĘ OŚWIETLENIEM
Lubię tzw. ściemniacze. Służą do włączania i regulacji natężenia światła, a to najprostszy sposób, by kreować nastrój.
12. ODMIEŃ DOM KOLORAMI
Nowoczesne, wodorozcieńczalne farby pod względem jakości i trwałości dorównują produktom rozpuszczalnikowym, uważanym jeszcze niedawno za najlepsze. A przy tym są przyjazne dla środowiska, szybciej schną i nie wydzielają intensywnego zapachu. Malowanie nimi jest proste. W jedno popołudnie możesz zmienić np. kolor ściany. Wybierz ścianę centralną, albo tylko jej fragment. W sypialni może to być ściana za wezgłowiem łóżka, w salonie za sofą lub stołem. Pamiętaj, żeby malowaną płaszczyznę wcześniej okleić dookoła papierową taśmą malarską, pozwoli ci to uzyskać równe krawędzie.