Reklama

Zamek - krótka historia

Zamki spotykamy w każdym elemencie odzieży – najczęściej w spodniach, sukienkach czy kurtkach. To niesamowite, że są z nami już od ponad… 100 lat! W 1917 r. Gideon Sundbäck opatentował swoją wersję zamka błyskawicznego, którą w bardzo zbliżonej formie znamy do dziś (zamek wynalazł już w 1913 r.). O dziwo, początkowo jego wynalazek nie spotkał się z uznaniem w świecie krawieckim. Popularność zamkom błyskawicznym przyniosła I Wojna Światowa i zamówienie na tysiące zamków błyskawicznych złożone przez armię amerykańską (wykorzystali je do kombinezonów lotniczych oraz kamizelek ratunkowych – dzięki temu odzież można było szybciej założyć i na dodatek była znacznie lżejsza). Po wojnie zamki błyskawiczne na nowo odeszły w niepamięć, by w latach 30. XX wieku zyskać popularność w odzieży codziennej (spodniach, spódnicach, sukienkach). Obecnie na rynku krawieckim znajdziecie szeroki wybór zamków w całej palecie kolorystycznej.

Reklama

Zamek - podstawowy podział

Zamki możemy podzielić na rozdzielcze i nierozdzielcze. Rozdzielcze to takie, które możecie po prostu rozpiąć na dwie części – mają zastosowanie głównie w bluzach rozpinanych oraz w kurtkach. Nierozdzielcze rozepniecie do pewnego momentu – zakończone będą ogranicznikiem, który uniemożliwia rozpięcie zamka na dwie części. Używane są w spodniach, spódnicach czy sukienkach. W pasmanteriach dostępne są również suwaki rozpinane od góry i od dołu (tzw. dwusuwakowe). Często wszywamy je do kurtek czy śpiworów.

Photo: Archiwum Burdy

Zamki dzielimy również na te bez blokady (non lock) oraz posiadające mechanizm zabezpieczający suwak przed otwarciem zamka (auto lock) – w nich od spodu widoczne są ząbki blokujące, dzięki czemu samoistnie nie rozepnie się rozporek.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Nauka szycia na maszynie – podstawy i początki. Część 1

Jak zacząć szyć na maszynie? Jak nauczyć się szyć na maszynie? Zobacz od jakich ćwiczeń rozpocząć naukę szycia na maszynie!
Nauka szycia na maszynie
Adobe Stock

Maszyna do szycia dla początkujących - jaką maszynę do szycia kupić na początek?

Szycie może być wspaniałą przygodą, ale żeby dobrze ją rozpocząć, należy wybrać odpowiednią maszynę do szycia. W sklepach dostępny jest szeroki wybór modeli, ale która maszyna do szycia dla początkujących będzie najlepsza? Podpowiadamy, co może się przydać przy wyborze pierwszej maszyny do szycia.
Maszyna do szycia dla początkujących
Getty Images

Akcesoria krawieckie: wszystko, co jest potrzebne do szycia

Szycie w domu jest coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jakie akcesoria krawieckie są więc nam potrzebne, aby rozpocząć swoją przygodę z szyciem ubrań i dodatków?
Akcesoria krawieckie
Getty Images

Zamek - z czego jest zrobiony?

Zamki możemy również podzielić ze względu na to, z czego zostały wykonane. Do tej grupy zaliczamy:
- zamki metalowe - charakteryzują się tym, że ząbki zamka oraz języczek suwaka wykonane są z metalu. Występują w różnych wersjach kolorystycznych: złoto, srebro, mosiądz, miedź, nikiel. Najczęściej stosowane są do wszycia rozporka w spodniach, ale również w kurtkach, torebkach czy obuwiu

Photo: Archiwum Burdy

- zamki wykonane z tworzywa sztucznego (głównie z plastiku) - zamki kryte, spiralne oraz kostkowe. Ich opis, zastosowanie oraz właściwości znajdziesz poniżej.

Zamek kryty jest najczęściej stosowany w odzieży lekkiej typu sukienki czy spódnice. Jak sama nazwa wskazuje, kiedy jest prawidłowo wszyty, praktycznie go nie widać. By prawidłowo wszyć zamek kryty potrzebna jest specjalna stopka do zamków krytych z rowkami, które umożliwiają szycie bardzo blisko spirali zamka - dzięki temu zamek po zapięciu jest niemalże niewidoczny. Pamiętaj, aby dobierać możliwie najbardziej zbliżony kolor zamka do materiału, z którego szyjesz. Pozwoli to precyzyjnie ukryć zapięcie.

Photo: Archiwum Burdy

RADA: Zamki kryte występują w różnych długościach. Jeśli jednak w swoich zapasach masz zamek kolorem idealnie pasujący do materiału, ale jest za długi – nic straconego! Te zamki w bardzo prosty sposób można skrócić. Wystarczy odmierzyć pożądaną długość, dodać 2 - 3 cm zapasu i przeszyć prostopadle do spirali zamka (kilka razy ściegiem do przodu i do tyłu). Możesz też użyć metalowych zabezpieczeń dostępnych w pasmanteriach.

Zamek spiralny możesz zastosować w większości wyrobów odzieżowych oraz w akcesoriach. Świetne sprawdzi się w kosmetyczkach czy piórnikach, ale również w kurtkach, swetrach itp. Występuje w bardzo bogatej gamie kolorystycznej oraz w różnych długościach. Bardzo często kupując zamek spiralny, spotkasz się z pojęciem kupna "na metry". Oznacza to, że możesz zakupić dowolną długość zamka i samodzielnie założyć na niego suwak. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się podczas szycia np. pościeli - dostosujesz długość zamka do szerokości kołdry czy poduszki.

Photo: Archiwum Burdy

RADA: Jeśli chcesz sprawnie założyć końcówkę zamka, wystarczy że przytniesz końcówkę taśmy pod skosem i lekko rozchylisz spirale zamka. Górną część końcówki zamka nakładaj od dłuższej końcówki spirali.

Zamek kostkowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z małych kostek, które budową przypominają zamki metalowe, ale ich ząbki wykonane są z tworzywa sztucznego. Ten typ zamka jest dość mało elastyczny, dlatego używa się go głównie w bluzach, kurtkach czy w akcesoriach sportowych.

Photo: Archiwum Burdy

W pasmanteriach znajdziecie także całą gamę zamków ozdobnych. Najczęściej wszywa się je na wierzch materiału, by stanowiły element ozdobny garderoby. Pamiętaj, żeby przed wszyciem każdy typ zamka rozpiąć i zapiąć kilka razy. Pozwoli to sprawdzić, czy na pewno zamek nie jest uszkodzony i dodatkowo go „rozruszać”.

Photo: Archiwum Burdy

ZOBACZ TEŻ:

Nauka szycia: sploty tkackie - rodzaje, właściwości oraz ich budowa

Czym jest osnowa i wątek? Czym różni się splot panama od splotów atłasowych i jaki wpływ na splot na właściwości tkaniny? Teoria to także ważna część warsztatu krawieckiego. Tym razem, dowiesz o się o rodzajach oraz budowie splotów!
Nauka szycia - sploty tkackie
Adobe Stock

Jak szyć różne rodzaje materiałów?

Jak szyć na maszynie tkaniny, dzianiny i materiały specjalne? Dzisiejsze sklepy z materiałami oferują niezliczone ilości rozmaitych tkanin i dzianin. Większość z nich podczas szycia na maszynie nie sprawi ci kłopotów, są jednak i takie, które będą wymagały od ciebie specjalnego traktowania. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak szyć na maszynie poszczególne rodzaje materiałów.
Jak szyć różne rodzaje materiałów?
Getty Images

Bouclé - tkanina na czasie idealna na marynarki, żakiety i sukienki

Bouclé oznacza w języku francuskim: kręcony, kędzierzawy, a także pętelka, stąd wzięła się nazwa tej tkaniny, idealnej na damskie płaszcze, garsonki czy sukienki.
Boucle - tkanina nie tylko dla eleganckiej Francuzki
materiały prasowe / Stradivarius
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama