Wiskoza: jaki to materiał i jak można go wykorzystać w szyciu? Jak prać i prasować wiskozę?
Wiskoza jest przewiewnym i przyjemnym materiałem. Dobrze sprawdza się jako jeden ze składników mieszanej tkaniny lub osobny materiał. Trzeba jednak poświęcić jej sporo uwagi i troski w codziennej pielęgnacji, by na długo zachowała swoje właściwości i dobry wygląd. Co warto szyć z wiskozy, co trzeba wiedzieć przed wyborem tego coraz bardziej popularnego materiału oraz jak go pielęgnować, dowiecie się z naszego artykułu.
- Redakcja Burda
Wiskoza: co to jest?
Wiskoza, fachowo nazywana włóknem wiskozowym, to materiał zrobiony z włókien powstałych w obróbce chemicznej celulozy. Wykorzystywany do tworzenia włókien wiskozowych surowiec to oczyszczona masa drzewna. Najczęściej drewno pochodzi z sosen, buków, świerków. W procesie uzyskiwania włókna celulozowego wykorzystuje się ług sodowy oraz dwusiarczek węgla. Następnie powstały produkt przejściowy poddawany jest rozpuszczaniu w roztworze zasady sodowej.
Wiskoza sama w sobie jest płynem o konsystencji zbliżonej do miodu. Aby uzyskać włókna wiskozowe, konieczne jest przetłoczenie cieczy przez drobne dysze, a następnie poddanie jej działaniu roztworu kwasu siarkowego. Po tych wszystkich przemianach chemicznych powstaje wiskoza - materiał pod postacią włókien ciągłych lub ciętych. Odmiany wiskozy to sztuczny jedwab i kord (włókna ciągłe) oraz bawełnopodobne i wełnopodobne materiały z włókien ciętych.
Wiskoza: włókno sztuczne
Wiskoza jest klasyfikowana jako materiał sztuczny (a nie jako naturalny), choć w rzeczywistości pozyskuje się ją z surowca roślinnego. Odpowiada za to długi i dość skomplikowany proces przetwarzania. Wiskoza, choć coraz częściej obecna na sklepowych półkach, budzi wiele pytań i wątpliwości. Za częstym wykorzystywaniem wiskozy stoi jej wszechstronność. Może zastąpić zarówno wełnę, jak i jedwab, a przy tym nie jest równie droga, jak te surowce i nie pochodzi od zwierząt.
ZOBACZ TEŻ:
Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek
Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.Lyocell - materiał, który oddycha. Idealny na letnie upały! Co to za materiał, jak go prać i prasować?
Lyocell to coraz bardziej popularny rodzaj tkaniny, który ma wiele zalet. Czym jest lyocell zwany tencelem? Co można z niego uszyć i jak o niego dbać, a także czy może zastąpić jedwab? Zobaczcie nasz tekst!Wiskoza: co z niej uszyć?
Wiskoza jest materiałem, który w zależności od rodzaju wykończenia może świetnie imitować bawełnę, wełnę, jedwab. Potrafi być zarówno śliska i chłodna, jak i ciepła i puszysta. Oddycha przy tym nie gorzej niż len. Można z powodzeniem uszyć z niej większość części garderoby lub zastosować jako dodatek, by poprawić właściwości bazowej tkaniny.
Ubrania z wiskozy to dobra opcja na lato. Lekka koszula czy sukienka nie pozwolą przegrzać się nawet w największe upały. Letnie, zwiewne ubrania z pięknie zadrukowanej wiskozowej tkaniny sprawdzają się lepiej niż bawełna, a przy tym są tańsze w wykonaniu i bardziej różnorodne niż len.
Wiskoza: czysty skład czy mieszanka?
Bardzo często domieszka wiskozy znajduje się w ubraniach wykonanych w większości z wełny czy jedwabiu. Dzięki wiskozie jedwabne ubrania o bardzo gęstym splocie zaczynają lepiej przepuszczać powietrze. Z kolei wełna staje się przyjemniejsza w dotyku i przestaje drapać, jeśli wcześniej wykazywała taką cechę. Wiskoza to tkanina, które może poprawić także komfort noszenia ubrań z poliestru. Podobnie jak w przypadku jedwabiu, poprawia nieco przepływ powietrza, choć efekt nie jest oczywiście tak samo dobry.
Wiskozę można znaleźć także w czystej postaci. Niczego wtedy nie imituje, ma charakterystyczną, matową powierzchnię. Dobrze przepuszcza powietrze, nie potęguje pocenia i jest przyjemna w dotyku. W takiej formie wiskoza nadaje się także na podszewki. Prezentuje się w tej roli bardzo estetycznie, a do tego doskonale chłonie wilgoć.
Wiskoza: zalety
Wiskoza, jak każdy rodzaj tkaniny, ma swoje niepowtarzalne zalety. Mimo tego, że klasyfikuje się ją jako materiał sztuczny, jest bardzo przyjazna dla skóry, przewiewna i lekka. Nawet w wysokich temperaturach sprawdza się lepiej niż bawełna czy z pozoru delikatny jedwab. Nie trzeba obawiać się o nadmierne pocenie.
Wiskoza "ratuje" też inne włókna, zarówno te drogie i uważane za szlachetne (jedwab, wełna) jak i tanie, sztuczne poliestry. Dodaje im właściwości, których w czystej postaci nie posiadają i czyni bardziej przyjemnymi w użytkowaniu. W czystej postaci prezentuje się za to oryginalnie i niepowtarzalnie. Można z powodzeniem drukować na niej rozmaite ciekawe wzory.
Niekwestionowaną zaletą wiskozy jest także jej niska cena i powszechna dostępność. Jest też tkaniną uniwersalną, nie tylko na lato. Z wiskozy szyje się podszewki także w ubraniach zimowych.
Wiskoza: wady
Wiskoza jest tkaniną o licznych zaletach. Niestety, nie jest przy tym pozbawiona wad. Przede wszystkim, ubrania z wiskozy odkształcają się i łatwo gniotą. To zdecydowanie nie materiał dla osób, które nie znoszą prasować, a chcą wyglądać nienagannie. Ubrania wiskozowe wymagają uważnego prasowania, zgodnego z podanymi na metce wytycznymi. Niestety nawet najlepiej rozprasowane gniotą się w ciągu dnia. Mogą się też łatwo elektryzować w kontakcie z włosami.
Włókna wiskozowe doskonale chłoną wilgoć, co może stanowić zaletę. Oznacza to jednak także, że po wypraniu ubranie jest ciężkie i nasiąknięte. Powinno się je suszyć na płasko, by się nie odkształciło i nie rozciągnęło. Ubrania z wiskozy nie można też schować do szafy prosto po noszeniu go w upale, ponieważ może spleśnieć. Warto pamiętać, że naturalne pochodzenie materiału wiąże się z takim ryzykiem. Wiskoza nie jest więc materiałem najłatwiejszym w pielęgnacji i codziennym utrzymaniu. Należy mieć to na uwadze wybierając szycie z wiskozy lub gotowe ubrania z niej wykonane.
Wiskoza: jak prać?
Wiskoza wymaga specjalnej troski podczas prania i suszenia. Dokładne wytyczne dotyczące prania konkretnego typu tkaniny powinny się znaleźć na metce. Zalecany typ prania i temperatura wody mogą różnić się w zależności od sposobu obróbki włókien. Zazwyczaj wiskozy nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 30 - 40°C. Zbyt wysoka temperatura wywołuje kurczenie się włókien. Najbezpieczniej jest prać wiskozę ręcznie, a na metkach niektórych wiskozowych tkanin znajduje się wręcz zalecenie prania chemicznego. Warto stosować proszek do delikatnych tkanin.
Czy wiskoza się rozciąga? Tak, łatwo ulega odkształceniom, skróceniu lub wydłużeniu włókien. Szczególnie mokra wiskoza staje się sztywna i ciężka. Nie należy wirować jej na wysokich obrotach. Suszenie także wymaga delikatności. Koszule, spódnice, szale czy koszulki z wiskozy można wywiesić do suszenia, delikatnie je formując i nadając naturalny dla nich kształt. Dłuższe i cięższe ubrania (np. długą, zwiewną wiskozową sukienkę) lepiej jest suszyć na płasko.
Przed pierwszym użyciem materiału i szyciem z niego zaleca się przeprowadzenie procesu dekatyzacji.
Wiskoza: jak prasować?
Wiskoza jako delikatna tkanina nie może być prasowana w wysokich temperaturach, ponieważ prasowanie "na gorąco" skraca i zniekształca włókna. Jednocześnie jest to materiał bardzo łatwo i szybko się gniotący. Jak w takim razie można prasować wiskozę, by wyglądała dobrze i przy tym nie została uszkodzona? Najbezpieczniej jest prasować ubrania z wiskozy na lewej stronie. Zapobiega to efektowi "świecenia się" materiału, który zdarza się po poddaniu go zbyt wysokiej temperaturze. Niska lub maksymalnie średnia temperatura prasowania ( 90 - 120°C) także jest wskazana. Nie należy mocno dociskać żelazka do prasowanej tkaniny. Niestety, niska temperatura oznacza, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, by osiągnąć pożądany efekt rozprasowania tkaniny.
Wiskozę powinno się też odpowiednio przechowywać. Im ciaśniej leży złożona, tym mocniej się gniecie. To zdecydowanie nie jest jedna z tych tkanin, które mało się gniotą. Długie i cięższe ubrania z wiskozy nie powinny wisieć na wieszakach, ponieważ mogą się rozciągnąć i odkształcić.
Zarówno we wskazówkach dotyczących prania, jak i prasowania mowa jest oczywiście o tkaninie 100% wiskozowej, nie o materiałach z domieszką wiskozy. Takie tkaniny należy pielęgnować zgodnie z wytycznymi na metce.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Farbowanie ubrań: czym i jak farbować ubrania, aby nadać im nowe życie?
Farbowanie ubrań, to optymalne i ekonomiczne rozwiązanie kiedy nasza odzież traci swój nieskazitelny, jasny kolor i wymaga „naprawy”. Farbowanie możemy wykonać w domu, a potrzebne nam będą jedynie odpowiednie barwniki. Dowiedz się czym i jak farbować ubrania, by zyskały drugie życie.Stretch: co to za materiał i do czego można go wykorzystać w szyciu?
Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku większość ubrań szyto z tkanin naturalnych. Delikatny jedwab, miękka bawełna, przewiewny len oraz wełna stanowiły podstawę garderoby. Syntetyczne włókna dopiero wchodziły do masowej produkcji pojawiając się najpierw w formie damskich pończoch i rajstop i pochłaniając stopniowo coraz większą część rynku. Znany dziś niemal wszystkim stretch zaledwie od 30 lat wytwarzany jest na skalę masową, a szyje się z niego niemal każdy rodzaj ubioru.
1 z 2
Ubrania z wiskozy - wady i zalety
2 z 2
Ubrania z wiskozy - wady i zalety