Reklama

SZTRUKS CHARAKTERYSTYKA

Sztruks ma wiele odmian, może być cienki lub gruby. Charakterystyczne prążki o aksamitnej powierzchni powstają podczas tkania materiału po nacięciu nici. Wysoka wytrzymałość i odporność na zabrudzenia sprawiają, że sztruks idealnie nadaje się do szycia strojów weekendowych. Modny cienki sztruks z drobnymi prążkami, tzw. babycord, ma minimum 50 prążków na 10 cm. Zazwyczaj składa się on w 100% z bawełny, ale coraz częściej uzupełnia się go elastanem, który gwarantuje komfort noszenia i ładny wygląd stroju.

Reklama

SZTRUKS KROJENIE

Sztruks ma kierunek włosa. Można się o tym przekonać, przesuwając czubkami palców po materiale wzdłuż fabrycznych brzegów: w kierunku „z włosem" runo układa się gładko, „pod włos" – stroszy się, tworząc smugi. Cienki sztruks, tzw. babycord, kroi się jak aksamit, czyli „pod włos". Po przesunięciu dłonią z góry w dół po uszytym stroju włoski się stroszą. W przypadku tkanin bardzo dobrej jakości często trudno rozpoznać kierunek włosa, dlatego szyjąc ze sztruksu, należy zwrócić szczególną uwagę, by wszystkie części papierowego wykroju ułożyć na materiale w taki sposób, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę.

Przenoszenie konturów na materiał: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału, gdyż może się zdarzyć, że linie radełka będą widoczne na prawej stronie tkaniny. W takim przypadku należy skopiować radełkiem tylko linie szwów, a zaznaczone na częściach wykroju inne linie i oznaczenia, np. zaszewki, linie złożenia i styku, najlepiej przenieść na materiał za pomocą fastrygi.

ZOBACZ TEŻ:

Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek

Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.
Tajemnicze nazwy znanych tkanin
Getty Images

Bouclé - tkanina na czasie idealna na marynarki, żakiety i sukienki

Bouclé oznacza w języku francuskim: kręcony, kędzierzawy, a także pętelka, stąd wzięła się nazwa tej tkaniny, idealnej na damskie płaszcze, garsonki czy sukienki.
Boucle - tkanina nie tylko dla eleganckiej Francuzki
materiały prasowe / Stradivarius

SZTRUKS SZYCIE

Babycord szyje się na maszynie uniwersalną igłą grubości 70 lub 80, ściegiem średniej długości (ok. 2–2,5 mm) i uniwersalnymi nićmi poliestrowymi. Dekoracyjne ściegi będą bardziej plastyczne, jeśli wykona się je podwójnymi nićmi lub grubszymi nićmi do cerowania.

SZTRUKS PRASOWANIE

Sztruks prasuje się tylko na lewej stronie na miękkiej podkładce. Jeśli trzeba go wyprasować na prawej stronie, to wyłącznie przez ściereczkę, aby nie zaprasować na płasko włosków i zapobiec powstawaniu „błyszczących" miejsc. Sztruks z czystej bawełny prasuje się żelazkiem ustawionym na 2 lub 3 punkty, najlepiej z użyciem pary. Prasując sztruks elastyczny, należy zmniejszyć temperaturę (maksymalnie 2 punkty). Wcześniej trzeba przeprowadzić próbę na resztce materiału.

SZTRUKS PIELĘGNACJA

Sztruks można prać w pralce ustawionej na program do prania tkanin delikatnych, z dodatkiem delikatnych środków piorących. Ważna informacja: stroje ze sztruksu należy prać wywinięte na lewą stronę. Należy zachować ostrożność przy suszeniu w suszarce, by nie zniszczyć delikatnej faktury (program dla tkanin delikatnych). Sztruks, jak wszystkie tkaniny bawełniane, może się skurczyć.

RADA
Dziurki na guziki można wykonać na sztruksie także maszynowo, ujmując ułożoną na lewej i prawej stronie materiału rozpuszczalną w wodzie flizelinę Soluweb, którą następnie usuwamy mokrą ściereczką.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Gabardyna: ponadczasowa tkanina nie tylko dla elegantek

Gabardyna to elegancka tkanina o ponadczasowym charakterze. Uszyte z niej ubiory nie tylko ładnie wyglądają, ale też dobrze znoszą „trudy dnia codziennego”. Warto dowiedzieć się o niej trochę więcej.
Gabardyna - szlachetna tkanina nie tylko dla elegantek
Getty Images

Lyocell - materiał, który oddycha. Idealny na letnie upały! Co to za materiał, jak go prać i prasować?

Lyocell to coraz bardziej popularny rodzaj tkaniny, który ma wiele zalet. Czym jest lyocell zwany tencelem? Co można z niego uszyć i jak o niego dbać, a także czy może zastąpić jedwab? Zobaczcie nasz tekst!
Lycell - przyjemny materiał, który pokochała branża mody
materiały prasowe

Wełna na płaszcz, żakiet lub spodnie - jak szyć, prać i prasować wełnę?

Płaszcz, klasyczny żakiet lub sportowe spodnie - z wełny można uszyć prawie wszystko. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Przestrzeganie określonych zasad pozwoli uniknąć problemów przy szyciu.
Wełna na płaszcz, marynarkę czy spodnie - szlachetna i naturalna tkanina, która nigdy nie wychodzi z mody
Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama