MODA NA LATO: LEN - tkanina na topie, która dba o Twoją skórę
Od stylu safari po etno - nastały czasy świetności lnu, który tutaj znakomicie się sprawdza. Przed przystąpieniem do szycia warto jednak zapoznać się z właściwościami tej klasycznej tkaniny.
- Redakcja Burda
LEN - WŁAŚCIWOŚCI
Jeśli się gniecie, to na pewno chodzi o czysty len. Włókna tej tkaniny pozyskuje się z łodyg noszącej tę samą nazwę rośliny. Atutem materiału jest nie tylko elegancki wygląd, ale też jego właściwości. Len świetnie odprowadza ciepło, przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć, co stanowi, że jest hitem każdego lata. Kto nie lubi zagnieceń, powinien się raczej zdecydować na włókna mieszane z domieszką bawełny.
LEN - KROJENIE
Jednobarwny len kroi się bez kierunku, tzn. dolne brzegi części wykroju mogą być skierowane w górę lub w dół. W przypadku tkanin wzorzystych należy zwrócić uwagę, czy wzór ma kierunek. Jeśli tak jest, wszystkie części należy ułożyć tak, aby ich dolne brzegi były skierowane w dół.
Kopiowanie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy najpierw przetestować na resztce materiału – linie kopiować na jego lewą stronę. Do jasnych tkanin należy używać papieru w białym kolorze, gdyż żółte, czerwone lub niebieskie linie mogłyby być widoczne na prawej stronie. Gdy materiał jest grubo tkany i/lub wzorzysty, najlepiej skorzystać z gładkiego radełka bez ząbków. Przy cienkich i jasnych tkaninach lnianych lepiej zrezygnować z kopiowania linii szwów i skroić części z jednakowymi zapasami szwów. Dzięki temu można potem zszyć wszystkie części bez oznaczeń, szyjąc w równej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek itp. zaznacza się fastrygą.
ZOBACZ TEŻ:
Wiskoza: jaki to materiał i jak można go wykorzystać w szyciu? Jak prać i prasować wiskozę?
Wiskoza jest przewiewnym i przyjemnym materiałem. Dobrze sprawdza się jako jeden ze składników mieszanej tkaniny lub osobny materiał. Trzeba jednak poświęcić jej sporo uwagi i troski w codziennej pielęgnacji, by na długo zachowała swoje właściwości i dobry wygląd. Co warto szyć z wiskozy, co trzeba wiedzieć przed wyborem tego coraz bardziej popularnego materiału oraz jak go pielęgnować, dowiecie się z naszego artykułu.Dżersej na sukienkę, bluzkę i żakiet. Wygodny materiał nie tylko na co dzień
Jest cudownie miękki, przyjemny w dotyku i dzięki domieszce elastanu rozciągliwy. Chyba żadna inna tkanina nie jest tak uniwersalna i komfortowa w noszeniu.LEN - PRASOWANIE
Len można prasować w wysokich temperaturach (żelazko ustawione na temperaturę prasowania lnu, lub oznaczenie na 3 punkty), ale zawsze powinno się to robić przez wilgotną ściereczkę lub używając żelazka na parę. Godne polecenia jest żelazko systemowe z generatorem pary.
Wkład: do usztywniania sukienek i bluzek najlepiej nadaje się flizelina G785, żakietów i płaszczy – flizelina G700 lub G740 (Freudenberg). Flizelinę G785 naprasowuje się na sucho żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu, flizeliny G700 i G740 naprasowuje się z użyciem pary.
Jeśli uszyty już ubiór ma być w przyszłości prany w temp. powyżej 40° C, warto skorzystać z flizeliny F220, która znosi temperatury nawet do 95° C. Ten wkład naprasowuje się na sucho żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek
Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.LEN - SZYCIE
Do szycia lnu używa się cienkiej igły (grubości 70 lub 80, a do grubszego lnu nawet grubości 90) i nici poliestrowych. Długość ściegu zależy od grubości tkaniny. Obowiązuje zasada: cienki len szyje się drobnym ściegiem (dł. ok. 2 mm), len grubo tkany – dłuższym (ok. 3 mm). Szwy ozdobne wyglądają bardziej efektownie, jeśli wykonuje się je podwójną nitką lub nitką do obrzucania dziurek na guziki.
LEN - PIELĘGNACJA
Len można gotować. Jednak temperaturę prania dobiera się w zależności od uszlachetniających go dodatków: kolorowy len pierze się w temp. 60° C, a ten z domieszką włókien sztucznych w 40° C. Żakiety, płaszcze i spodniumy lepiej oddać do pralni, gdyż podczas prania mogą się zdefasonować.
ZOBACZ TEŻ:
Helena i Maria: siostry, które tworzą piękne lniane akcesoria [WYWIAD]
Kobiecy biznes z lnem i minimalistycznym wzornictwem w tle. ŁYKO to dwie dziewczyny, które postanowiły - na przekór dzisiejszej kulturze masowej - stworzyć ponadczasowe akcesoria najwyższej jakości. Poznajcie Helenę i Marię.
1 z 4
Moda na lato - Lniane ubrania, które oddychają
2 z 4
Moda na lato - Lniane ubrania, które oddychają
3 z 4
Moda na lato - Lniane ubrania, które oddychają
4 z 4
Moda na lato - Lniane ubrania, które oddychają