Materiały usztywniające - jaką tkaninę wybrać na płaszcz, bluzę czy kołnierzyk?
Dlaczego materiały usztywniające są tak ważne w szyciu? Jakie są rodzaje materiałów usztywniających i kiedy należy je zastosować? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tym tematem!
- Sylwia Synowiec
Materiały usztywniające są stosowane jako wkłady konstrukcyjno - nośne najczęściej w płaszczach (przednich elementach wykroju), w bluzkach, koszulach (kołnierze i mankiety), w spódnicach i spodniach (paski). Wśród materiałów usztywniających wyróżniamy dwa typy: tkane oraz nietkane.
Materiały tkane
Płótno krawieckie (zwane również sztywnikiem) – to tkanina wytworzona z surowego lnu splotem płóciennym (więcej o splotach przeczytaj tutaj >>). Materiał ten wytwarzany jest w różnej grubości, liczności nitek oraz intensywności usztywnienia. Cechą charakterystyczną jest kolor – płótno zawsze jest w naturalnym kolorze lnu. Sztywnik stosowany jest zazwyczaj w krawiectwie ciężkim.
Włosianka – to tkanina wykonana z bawełnianej osnowy i wątku z włosia końskiego. Również zastosowany jest tutaj splot płócienny. Tkanina ta jest sztywna, ale jednocześnie sprężysta. Obecnie jest trudno dostępna, bowiem zastępowana jest tkaninami, w których wątek jest żyłką poliamidową – często barwiona jest na kolor brązowy bądź czarny (dzięki temu wyglądem przypomina oryginalną włosiankę). Stosowana jest głównie w krawiectwie męskim.
Materiały sztywnikowe typu kamel – wliczamy w to materiały, których wspólną cechą jest zastosowanie jako wątku żyłki poliamidowej. Tkaniny te mogą być wykonane z różnych surowców, wieloma splotami oraz mieć różne wykończenie, dlatego też mają różne nazwy handlowe. Posiadają różne grubości i od tego zależy, do jakich elementów garderoby są stosowane. Nadają się zarówno do krawiectwa lekkiego, jak i ciężkiego.
Bougram – to bielone płótno bawełniane. Jest bardzo mocno usztywnione żywicą syntetyczną. Stosowane w krawiectwie lekkim – głównie przy szyciu kołnierzyków i mankietów w koszulach męskich.
ZOBACZ TEŻ:
Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek
Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.Stretch: co to za materiał i do czego można go wykorzystać w szyciu?
Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku większość ubrań szyto z tkanin naturalnych. Delikatny jedwab, miękka bawełna, przewiewny len oraz wełna stanowiły podstawę garderoby. Syntetyczne włókna dopiero wchodziły do masowej produkcji pojawiając się najpierw w formie damskich pończoch i rajstop i pochłaniając stopniowo coraz większą część rynku. Znany dziś niemal wszystkim stretch zaledwie od 30 lat wytwarzany jest na skalę masową, a szyje się z niego niemal każdy rodzaj ubioru.Materiały nietkane
Włókniny klejone (typu „Włóknitex”) – na rynku jest bardzo dużo odmian tego typu sztywników. Są różnej grubości i w kilku kolorach: białym, kremowym, szarym bądź czarnym. Jedna strona tego materiału ma klej, dzięki czemu pod wpływem nagrzanego żelazka przykleja się do danego elementu wykroju. Włókniny klejone sprzedawane są na metry bądź w formie taśmy. Stosowane są głównie w krawiectwie lekkim.
Wkładki do usztywniania kołnierzy w koszulach męskich – wkładki te składają się z trzech warstw białej tkaniny bawełnianej, między którymi znajdują się dwie warstwy specjalnej folii polietylenowej. W momencie prasowania pod wpływem temperatury warstwy te zlepiają się.
Listewki z celuloidu – stosowane są do usztywniania rogów kołnierzy w koszulach (głównie męskich), a także w elementach bielizny.
Filc podkołnierzowy – to wysokogatunkowy filc wytwarzany z czystej bawełny, produkowany w stonowanej kolorystyce i używany do usztywniania wełnianych płaszczy.
Dzianina klejona – to cienka dzianina syntetyczna pokryta warstwą kleju. Służy do usztywniania elementów odzieży roboczej uszytej z dzianin syntetycznych.
Wiglofil – miękka i trwała włóknina, która nie rozciąga się i nie strzępi podczas cięcia. Wiglofil przepuszcza powietrze i topi się w wysokich temperaturach. Występują głównie w kolorze białym, czarnym i szarym, ale na rynku znaleźć można również inne podstawowe kolory (np. niebieski czy czerwony). Ten typ usztywnienia stosuje się głównie do torebek czy portfeli.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Wełna na płaszcz, żakiet lub spodnie - jak szyć, prać i prasować wełnę?
Płaszcz, klasyczny żakiet lub sportowe spodnie - z wełny można uszyć prawie wszystko. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Przestrzeganie określonych zasad pozwoli uniknąć problemów przy szyciu.Tkanina ogrodowa: materiał na leżak, poduszki czy hamak
Leżak ogrodowy czy hamak to podstawa, jeśli chodzi o meble na ogród, taras czy balkon. Jednak co zrobić, gdy Twój ulubiony leżak czy hamak stracą na świeżości, a tkanina ulegnie zniszczeniu? Nie kupuj nowego leżaka, ale zainwestuj odpowiedni wodoodporny materiał i odrestauruj stary ogrodowy mebel. Sprawdź, jakie tkaniny sprawdzą się najlepiej do uszycia mebli ogrodowych oraz dodatków, a także jak je czyścić!Materiały usztywniające - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Materiały usztywniające powinny być odpowiednio przewiewne, tak, aby nie blokowały cyrkulacji powietrza w gotowym elemencie garderoby. Ważne, aby były również cienkie oraz lekkie, by nie obciążały niepotrzebnie gotowego wyrobu odzieżowego. Istotny jest także dobór odpowiedniej grubości materiału usztywniającego do materiału, z którego szyjemy (zasada: im grubszy materiał, tym grubsze usztywnienie). Wytrzymałość na rozciąganie to również ważna cecha, która pozwoli na komfortowe użytkowanie odzieży (dzięki temu wkład nie rozerwie się i nie osłabi wyrobu). Należy pamiętać o odpowiednim zastosowaniu wybranego materiału usztywniającego do szytej garderoby – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że usztywnienie będzie spełniało swoją rolę.
W naszych magazynach znajdziecie informacje, które elementy wykroju należy usztywnić. Pamiętajcie, że to bardzo ważny krok w procesie szycia. Dzięki materiałom usztywniającym gotowy wyrób odzieżowy ładnie się układa i jest trwalszy.
ZAJRZYJ RÓWNIEŻ DO PONIŻSZYCH ARTYKUŁÓW:
Lyocell - materiał, który oddycha. Idealny na letnie upały! Co to za materiał, jak go prać i prasować?
Lyocell to coraz bardziej popularny rodzaj tkaniny, który ma wiele zalet. Czym jest lyocell zwany tencelem? Co można z niego uszyć i jak o niego dbać, a także czy może zastąpić jedwab? Zobaczcie nasz tekst!Niemnąca tkanina: przegląd materiałów, które najmniej się gniotą
Tkaniny naturalne i syntetyczne na lato oraz zimę! Niemnąca tkanina to marzenie osób zmęczonych nieustanną troską o wygląd swoich ubrań. Wielu z nas dałoby sporo w zamian za pewność, że nawet po kilku godzinach w biurze nadal wyglądamy bez zarzutu. Tymczasem wystarczy po prostu zwracać baczną uwagę na to, co się kupuje. Poniżej prezentujemy przegląd kilku najbardziej popularnych tkanin, które się nie gniotą.