Reklama

Z roku na rok rośnie liczba świadomych konsumentów. W związku z tym powstają nowe marki oferujące wegańskie buty czy torebki, sklepy ze znakiem fair trade oraz lokalne firmy, które swój asortyment produkują w zrównoważony sposób. Do eko trendów zaliczamy też szycie! Własnoręczne tworzenie swojej garderoby i używanie materiałów ze sprawdzonego źródła powoduje, że nie jesteśmy kolejnymi konsumentami sieciówek, które wyrządzają ogromne szkody ekologiczne. Niestety, na ten moment rozwiązań systemowych w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, które dążyłyby do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, zatrudniałyby pracowników na uczciwych zasadach oraz byłyby wolne od cierpienia zwierząt jest wciąż za mało. Jedynym rozwiązaniem są mądre i etyczne wybory. Sprawdźcie, nasze propozycje wegańskich materiałów imitujących skórę oraz organiczne tkaniny, które być może w przyszłości zastąpią poliester!

Reklama

Washable Kraft Paper

Washable Kraft Paper znany także jako Washpapa to impregnowana syntetycznym lateksem celuloza. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Co więcej nie zawiera szkodliwych substancji takich jak pentachlorophenol, PVC czy BPA i jest w pełni bezpieczny dla środowiska i człowieka. Ten efektowny papier do szycia posiada sporo zalet i pewnie dlatego w tak krótkim czasie, zdobył naprawdę ogromną popularność. Bez problemu dostaniecie go w stacjonarnych i internetowych sklepach z tkaninami.

Washpapa jest wodoodporna, trwała oraz elastyczna. Można ją prać - nie odkształca się, nie odbarwia ani nie rozpuszcza w wodzie. Stanowi doskonały materiał do stworzenia torebki, plecaka, portfela, pokrowca na laptopa czy telefon, biżuterii, etui na okulary oraz dekoracji do domu - świetnie wyglądają kosze na pranie oraz pudełeczka na przechowywanie drobnych rzeczy. Jako posiadaczki torebek uszytych z washpapy gorąco polecamy ten bardzo trwały i modny papier!

ZOBACZ TEŻ:

Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek

Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.
Tajemnicze nazwy znanych tkanin
Getty Images

Sztuczne futro - futra kupowane na metry - jak szyć i prasować?

Obrońcy zwierząt zwalczają wykorzystywanie w modzie naturalnych futer. Słusznie! Jest ogromny wybór imitacji futer - wielobarwnych i jednokolorowych, z których można szyć wyjątkowe kurtki i płaszcze.
Sztuczne futro
Jakke / rotaro.co.uk

Pinatex - skóra z liści ananasa

Pinatex to w stu procentach naturalny, biodegradowalny, wegański i nieszkodliwy w procesie produkcji materiał pozyskiwany z włókien liści ananasa. Wyglądem i fakturą przypomina skórę naturalną. Ten niezwykły materiał wynalazła i zaprojektowała Dr Carmen Hijosa, której firma Ananas Anam dystrybuuje Pinatex do projektantów i firm odzieżowych na całym świecie. Jej celem było stworzenie silnej alternatywy dla skór zwierzęcych, których produkcja jest ogromnie szkodliwa dla środowiska. Po wielu latach pracy i badań udało się zrealizować wszystkie założenia. Powstał trwały, wytrzymały, elastyczny, a do tego efektowny Pinatex.

Zobacz także

Jego pozyskiwanie jest całkowicie ekologiczne i posiada same zalety. Liście ananasa w uprawie tych owoców są zbędnym odpadem, który zamiast do kosza trafia do specjalnej obróbki. Najpierw pozyskiwane są włókna, z których następnie uzyskuje się Pinatex. W efekcie sadownicy zamiast odpadów mają dodatkowy zysk, a środowisko mniejszą ilość śmieci. Niestety, na ten moment, żaden sklep z tkaninami nie oferuje tego wspaniałego surowca. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie inaczej. Buty, torebki i zegarki z Pinatexu możecie dostać w takich sklepach jak Bohema Clothing, Ananas Warsaw, SLOGAN, Sobio czy Aleksandra K. Metaliczne szpilki i workery z Pinatexu robią naprawdę ogromne wrażenie, a do tego są całkowicie naturalne, etyczne, ekologiczne i przystępne cenowo. Z Pinatexu tworzone są już także ubrania!

ZOBACZ TEŻ:

Ta polska marka wyprzedza trendy: skóra z ananasa to nowy eko hit! [WYWIAD]

Biznes modowy to jeden z najbardziej niszczących środowisko gałęzi przemysłu. Czy możliwa jest moda przyjazna środowisku? Wegańska marka, Bohema Clothing, udowadnia, że tak, produkując buty z... ananasa! O mariażu ekologii i mody rozmawiamy dziś z Wiolettą Wiertel z Bohema Clothing.
Ta polska marka wyprzedza trendy: skóra z ananasa to nowy eco hit! [WYWIAD]
Bohema Clothing

Jagna Niedzielska - polska królowa zero waste jak Dorota Szelągowska zrobi Polakom prawdziwą eko rewolucję? "W kuchni powinna być kreatywna rozpierdolka!"

Przepisy w internecie to tylko inspiracja, data ważności na jedzeniu to tylko sugestia, a dieta pudełkowa to pasza, która cofa nas w kreatywnym rozwoju - to tylko kilka z wielu kontrowersyjnych stwierdzeń Jagny Niedzielskiej - królowej zero waste w Polsce. Za chwilę lato, a więc idealny czas, by zacząć przygodę z ekologią i oszczędzaniem. Przeczytajcie rozmowę z Jagną Niedzielską i dowiedzcie się, jak zrobić przetwory z ogryzków po jabłkach, skąd wziąć pieniądze na wakacje i dlaczego grzyby to przyszłość naszej planety?
Jagna Niedzielska - jak oszczędzać na gotowaniu?
Jagna Niedzielska / Instagram

Skóra z jabłek

O skórze z jabłek zaczyna być coraz głośniej! Wszystko za sprawą polskiej marki Bio2Materials. Ich kluczowym produktem jest biodegradowalna i pozbawiona szkodliwych substancji skóra wegańska otrzymywana z tych owoców. Głównym składnikiem materiału są wytłoki z jabłek, które stanowią największy odpad organiczny z przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce - w sezonie ok. 500 ton na dobę! Podobnie jak z Pinatexem, takie rozwiązanie przyniesie wiele korzyści. Powstają już pierwsze portfele z jabłkowej skóry. Miejmy nadzieję, że to prawdziwe przewidywania, dzięki którym owocowy materiał szybko zyska popularność i tym samym zwiększy się jego dostępność.

Materiał korkowy

Korek to także świetny i efektowny materiał, z którym stworzysz oryginalne akcesoria i dodatki. Jest całkowicie ekologicznym surowcem wytworzonym bez użycia chemikaliów. Warto sprawdzać jednak, w jaki sposób był pozyskany i z jakiego materiału zrobiona jest podszewka. Najlepszym rozwiązaniem, które nie wyrządza szkody środowiskowej jest bezinwazyjne oddzielanie go od kory drzewa, które nie uszkadza rośliny. Kolejny zbiór może być wykonany dopiero za 10 lat! Niestety, nie wszyscy producenci stosują tego typu rozwiązania, dlatego zawsze warto dopytać o sposób pozyskiwania korka, który chcemy kupić. Tkanina korkowa oprócz ciekawego wyglądu posiada szereg praktycznych właściwości. Jest odporna na wilgoć, bardzo wytrzymała, a do tego miękka w dotyku. Co więcej nie uczula! Korek dostaniecie w wielu sklepach z tkaninami w różnych kolorach oraz wzorach!

Bananatex - tkanina z bananów

Zupełna nowość na rynku tekstylnym stworzona przez szwajcarską markę Qwstion, która z Bananatexu szyje stylowe torby i plecaki. Ten innowacyjny materiał powstaje z włókien owocu abacá, czyli banana manilskiego. Roślina ta w żaden sposób nie przypomina banana i nie nadaje się do jedzenia. Występuje w regionach tropikalnych, głównie na terenie Malezji i Filipin i to właśnie tam zaczęto pozyskiwać ten surowiec. W odróżnieniu od innych naturalnych materiałów, bananatex nie wymaga dużej ilości wody oraz pestycydów. Co więcej do jego wyprodukowania, odcinana jest tylko łodyga rośliny - korzeń pozostaje w ziemi, dzięki czemu może ona dalej rosnąć. Celem szwajcarskich projektantów jest zastąpienie szkodliwych dla środowiska syntetyków, zwłaszcza powszechnie wykorzystywanego poliestru, naturalną i ekologiczną tkaniną.

Materiał produkowany z włókien banana manilskiego jest miękki, lekki, wytrzymały i wodoodporny. Marka chce dzielić się technologią produkcji Bananatex z innymi firmami z branży odzieżowej. Czy bananowa tkanina faktycznie ma szansę przebić się na masową skalę? Będziemy czujnie śledzić rozwój wydarzeń!

PRZECZYTAJ TEŻ O:

To jeden z najbardziej ekologicznych krajów na świecie: jak Finowie uczą nas dbania o naturę? [WYWIAD]

Kraj Tysiąca Jezior, dzikich krajbrazów Północy, tysięcy hektarów lasu... Nie dziwi więc fakt, że kto jak kto, ale Finowie zawsze są blisko natury i mają do niej ekologiczne podejście. Taki styl życia wpływa również na jakość produktów z fińską metką. Jak żyć bliżej natury, zwłaszcza w tak dziwnym czasie jak teraz?
To jeden z najbardziej ekologicznych krajów świata
Getty Images

Jesteś fanką zero waste? Ta wiadomość sprawi, że będziesz mieć "banana" na twarzy!

Co powiesz na odżywczy bananowy koktajl? Jednak tym razem, robiąc bananowe smoothie, zmodyfikuj trochę przepis i do blendera wrzuć także skórkę. To nie jest żart! Serwis Healthline twierdzi, że banany można, a nawet trzeba, jeść w całości.
Czy można jeść skórkę od banana?
Getty Images

Owinięci w plastik, czyli toksyczne składniki w naszych ubraniach. Jak oczyścić szafę z toksyn?

Czy zastanawiacie się, co nosicie na co dzień? Spora część z nas w sposób świadomy stara się eliminować ubrania, które powstały z syntetycznych tkanin. Jest to istotne, gdyż tkaniny te nie dość, że przypominają reklamówkę owijającą nasze ciało, to jeszcze często są nasączone dziesiątkami toksyn.
Toksyczne związki w ubraniach
Getty Images

Len

Len to jeden z najstarszych, znanych człowiekowi materiałów naturalnych. Pozyskiwany jest z rośliny - lnu zwyczajnego - która dostosowuje się do warunków atmosferycznych i wyrośnie na każdym typie gleby. Jego uprawa jest bardzo ekologiczna - nie wymaga wody ani nawożenia. Co więcej len jest uprawiany w Polsce, co eliminuje środowiskowe koszty transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest dwutlenek węgla. Tkaniny lniane charakteryzują się rewelacyjną przepuszczalnością powietrza oraz posiadają właściwości higroskopijne i termoregulacyjne. Len jest lekki, przewiewny i przyjemny w dotyku - to tkanina idealna na upalne dni.

Włókna konopii

Stosowana w przemyśle tekstylnym odmiana tej rośliny jest bardzo podobna do lnu. Nie wymaga ogromnych ilości wody oraz pestycydów, a co więcej, urośnie na prawie każdym rodzaju gleby. Tak jak len, uprawiana jest także w Polsce. Z konopii szyje się plecaki, torby, akcesoria oraz ubrania. Tkaniny konopne zapewniają dobrą regulację powietrza, są bardzo lekkie i przewiewne. Nie zatrzymują wody, a wraz z użytkowaniem, stają się coraz miększe.

Tencel/Lyocell

Tencel, czyli lyocell to delikatna, miękka i przewiewna tkanina pozyskiwana z drewna eukaliptusowego. Jej włókna uzyskuje się z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej, a w procesie produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych substancji.

Dzięki delikatnemu połyskowi na powierzchni materiału oraz aksamitnej fakturze, tencel często porównuje się do jedwabiu. Jest bardzo przyjazny w dotyku ze skórą - nie wywołuje reakcji alergicznych i nie podrażnia. Poza tym posiada właściwości oddychające - włókna regulują temperaturę oraz pochłaniają wilgoć - co idealnie sprawdzi się w upalne dni.

ZOBACZ TAKŻE:

Czy kubki wielokrotnego użytku szkodzą środowisku bardziej niż jednorazowe?

Świadomość o stale pogarszającym się stanie środowiska rośnie, a wraz z nią moda na produkty less waste. Wśród nich znajdziemy nie tylko takie wykonane z ekologicznych materiałów, ale również te wykonane z plastiku. Mowa głównie o plastikowych butelkach i kubkach wielokrotnego użytku. Okazuje się jednak, że mogą być one bardziej szkodliwe dla środowiska, niż te jednorazowe!
Papierowy kubek
Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama