LITTLE FASHION STORY: Od Imperium Osmańskiego po Erykah Badu - krótka historia ponadczasowego turbanu
To jeden z najbardziej wiekowych elementów garderoby, który jednocześnie wciąż jest na topie. Jak to się stało, że turban – bo o nim mowa – stał się jednym z najbardziej ekstrawaganckich, a jednocześnie stylowych nakryć głowy i przetrwał setki modowych epok? Oto krótka historia wiekowego turbanu!
Turban - oznaka bogactwa i magiczny talizman
Mezopotamska rzeźba z 2350 r. p. n. e. – to właśnie na niej odnaleziono najstarszy turban. Jednak nikt do końca nie wie, jaki skrawek świata był ojczyzną turbanu i kiedy dokładnie „się narodził”. Bliski Wschód, Indie, Afryka – to tutaj prawdopodobnie należałoby szukać jego początków. W każdym z tych miejsc turban nie tylko chronił przed palącym słońcem czy wiatrem, ale był również oznaką statusu społecznego, przynależności do konkretnej grupy, a nawet wyznania. Podczas gdy na Bliskim Wschodzie i w Indiach turbany nosili mężczyźni, w Afryce kolorowe chusty zaplatały na głowach kobiety, wierząc że turban chroni je przed złymi duchami i nieczystymi mocami. Turban był więc „magiczną zbroją” czy talizmanem.
Photo: Getty Images / Sułtan Sulejman II na obrazie weneckiego malarza ok. 1530 r.
Oznaka honoru, wiary i odwagi, siły i dobrobytu, mądrości i nadprzyrodzonych mocy – to wszystko kryło się w jednym elemencie garderoby, który przez wieki kojarzony był głównie z egzotyką mało znanych w Europie miejsc, do których docierali tylko nieliczni, i najbardziej wytrwali podróżnicy.
Choć wielki trend na noszenie turbanów miał opanować Europę dopiero na początku XX wieku, w historii tego kontynentu były momenty, w których turban grywał istotną modową rolę. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o Niderlandach, a dokładniej o „Portrecie mężczyzny w czerwonym turbanie” Jana van Eycka z wieku XV czy słynnej „Dziewczynie z perłą” Jana Vermeera van Delft z 1664 roku, nazywanej „holenderską Mona Lisą”. Były to jednak przebłyski wielkiej mody na turbany, która miała dopiero nadejść.
ZOBACZ TEŻ:
LITTLE FASHION STORY: Suknia ślubna Grace Kelly - jak powstała najsłynniejsza kreacja ślubna XX wieku?
Jeśli miałybyśmy stworzyć ranking najbardziej spektakularnych ślubów XX wieku, pewnością ślub Grace Kelly z księciem Monako Rainierem III byłby na samym szczycie listy! Niezapomniana była nie tylko cała ceremonia zaślubin, ale być może przede wszystkim suknia ślubna Grace Kelly, która nie tylko przeszła do historii, ale stała się inspiracją dla tysięcy kobiet na całym świecie, które – planując własną suknię ślubną – wzorowały się na tej, którą wybrała przyszła księżna Monako. Co ciekawe, jedną z wielkich fanek sukni ślubnej Grace Kelly była sama Kate Middleton, która na ślub z księciem Williamem wybrała kreację inspirowaną suknią ślubną Grace Kelly. Poznajcie jej historię! To z pewnością jedna z najbardziej znanych sukni ślubnych XX wieku, która przeszła nie tylko do historii mody, ale stała się również inspiracją dla tysięcy kobiet marzących o własnej wersji „księżniczkowej sukni ślubnej”. Mowa oczywiście o sukni ślubnej Grace Kelly – amerykańskiej gwiazdy filmowej, która u szczytu swojej kariery postanowiła rzucić Hollywood dla księcia Monako Rainiera III.Turbany i moda na orient oraz wielki Paul Poiret
Przenieśmy się więc w czasie i przestrzeni. Jest rok 1910. Paryż. Słynny projektant mody wielbiony przez śmietankę towarzyską Paul Poiret, tworzy w swoim atelier przy Rue Auber pierwszą kolekcję inspirowaną orientem.
Już od kilku lat szokował paryską klientelę swoimi odważnymi pomysłami, rezygnując ze skomplikowanych wykrojów, proponując proste i zwiewne ubrania, a na dodatek noszone bez halek i gorsetów! To wszystko dla spiętych pod samą szyję paryskich dam było modowym skokiem na głęboką wodę. Z jednej strony Paul Poiret jawił się im jako wybawca, który wreszcie uwolni ich umęczone ciała od gorsetowych tortur, z drugiej – był prekursorem, geniuszem i szaleńcem, który na ich oczach burzył dotychczasowy porządek świata, a dokładniej krawiectwa. Ostatecznie jednak w paryskich damach wygrywała ciekawość i ogromna potrzeba zmiany, dlatego coraz częściej i coraz tłumniej zaglądały do atelier Paula Poireta, z niecierpliwością oczekując jego modowych rewolucji! Właśnie nadchodziła kolejna – kolekcja, która była jak podróż na nieznany ląd, odważna i ekstrawagancka, hipnotyzująca niczym taniec brzucha, kolekcja inspirowana orientem, dzięki której Paul Poiret raz na zawsze został „sułtanem mody”!
Photo: Getty Images / Żona i muza Paula Poireta w turbanie ok. 1920 r.
Maksymalnie zwężane na dole spódnice, spodnie – haremki, jedwabne tuniki i kaftany oraz kimona – to kolejne projekty Paula Poireta, które podbiły serca paryskich dam. Ubraniom towarzyszyły turbany, które dzięki francuskiemu projektantowi stały się jednym z najpopularniejszych nakryć głowy w pierwszej połowie XX wieku.
Wykroje na kimono, które idealnie łączy się egzotycznymi turbanami:
Co ciekawe, bezpośrednią inspiracją kolekcji nie była ówczesna moda orientu. Jak twierdzą źródła historyczne, Paul Poiret na początku stulecia odwiedził Victoria and Albert Museum, gdzie zachwycił się kolekcją zabytkowych turbanów. Te w czasach regencji były oznaką bogactwa i zdobiły głowy najmożniejszych i najmodniejszych kobiet epoki. Kojarzycie ekranizację książki „Duma i uprzedzenie”? Właśnie tam możemy podziwiać turbany noszone za czasów regencji.
Photo: "Duma i uprzedzenie" - kadr z filmu
Paul Poiret nie tylko wzorował się na bogato zdobionych turbanach sprzed dekad, ale je udoskonalił i unowocześnił, by były lżejsze i praktyczniejsze, nie tracąc jednocześnie nic ze swojej spektakularności. Gdy paryskie damy ujrzały turbany Paula Poireta, szybko stały się ich fankami!
Idealnie dopasowane, zdobione klejnotami i piórami, tworzone z najlepszych tkanin były prawdziwą ozdobą każdej modnej głowy. Noszone zarówno na wielkich balach, koktajlowych spotkaniach z przyjaciółkami, na plaży czy podczas jazdy automobilem były nie stylowym dodatkiem, ale też bardzo praktycznym rozwiązaniem, chroniącym włosy przed wiatrem, słońcem czy deszczem. Początkowo paryska bohema nazywała to nakrycie głowy DULBAND, bo właśnie tak nazywano je na Bliskim Wschodzie, jednak z czasem zmieniło ono nazwę na TURBAN i właśnie w takiej nazwie funkcjonuje do dziś.
ZOBACZ TEŻ:
LITTLE FASHION STORY: 7 lekcji stylu z filmu "Utalentowany Pan Ripley", dzięki którym będziesz wyglądać jak milion dolarów!
„Utalentowany Pan Ripley” to film, o którym można byłoby opowiadać godzinami! Psychologiczny thriller wciąga bez reszty, snując swoją przerażającą opowieść o obsesji, dolce vita i zbrodni, która niczym domino pociąga za sobą kolejne zbrodnie. W tym filmie wszystko jest doskonałe – począwszy od scenariusza, poprzez wspaniałą grę aktorską, aż po kostiumy, które odgrywają tu własną, wyjątkową rolę. I właśnie o kostiumach z filmu „Utalentowany Pan Ripley” dzisiaj słów kilka. Poznaj 7 lekcji stylu, dzięki którym Twoja garderoba nabierze charakteru i elegancji rodem z szafy przebojowego Dickiego (Jude Law), eterycznej Marge (Gwyneth Paltrow) czy sprytnego i jednocześnie mrocznego Toma Ripleya (Matt Damon). Niech Twoja szafa stanie się kwintesencją burżuazji „oblanej” blichtrem i beztroską słonecznej Italii!Josephine Baker - wszystko co musisz wiedzieć o pierwszej czarnoskórej kobiecie pochowanej w Panteonie
Francuska tancerka, aktorka, piosenkarka i agentka wywiadu afroamerykańskiego pochodzenia. Światową sławę przyniosły jej występy w niemal wszystkich krajach Europy, również w Polsce. Oto wszystko co musisz wiedzieć o pierwszej czarnoskórej kobiecie pochowanej w Panteonie.Hollywood - fabryka światowych trendów!
Jak to się stało, że turbany noszone przez najmodniejsze kobiety Paryża stały się międzynarodowym hitem? Oczywiście pomogło im w tym kino! Hollywood, które przez dekady, w sumie po dziś dzień, jest jedną wielką fabryką wszelakich trendów, rozpoczęło promowanie turbanów już po I wojnie światowej. Gloria Swanson, Marlena Dietrich czy Greta Garbo – to tylko kilka z wielu hollywoodzkich piękności, które na przestrzeni dekad promowały turbany.
Photo: Getty Images / Greta Garbo - 1937 oraz Hedy Lamarr - 1939
Lata 50. i 60. XX wieku to nieustająca moda na turbany, tym razem promowane głównie przez dom mody Christiana Diora i jego "New Look". Właśnie te projekty chętnie nosiła Marlena Dietrich. Modzie na „turbanozę” poddała się również Irene Lentz Gibbons – projektantka kostiumów do filmu „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, która postanowiła nałożyć na głowę filmowej femme fatale Lany Turner śnieżnobiały minimalistyczny turban. Tak oto biały turban dzięki kinowej superprodukcji nabrał nowej symboliki – stał się oznaką kobiecej przebiegłości, drapieżności i siły, a także tajemnicy i niebezpieczeństwa.
Photo: Kadr z filmu "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy"
Wielką fanką turbanów była także Sophia Loren, podobnie jak świeżo koronowana Elżbieta II, która w swojej kolekcji miała wiele modnych turbanów, zanim ostatecznie zamieniła je na toczki, a następnie kapelusze.
Photo: Getty Images / Joan Collins - 1974
PRZECZYTAJ TEŻ:
LITTLE FASHION STORY: KRATKA VICHY - od romantycznej bielizny przez zbuntowanych modsów aż po wybieg Diora
W Polsce często mówią na nią obraźliwie cerata, bo kojarzy się z deseniem na wiejskich stołach. Mi jednak bardziej przywodzi na myśl pełne słońca i wspaniałych smaków restauracje Sycylii ewentualnie inspirującą po dziś dzień garderobę legendarnej Brigitte Bardot. Poznajcie historię najsłynniejszej na świecie kratki – kratki vichy lub gingham i zaanektujcie ją do własnej szafy, bo obrusowa kratka to hit kilku ostatnich sezonów, nie tylko latem!Tych 9 zdjęć dowodzi, że księżna Diana była prawdziwą influencerką. Jej ulubiony trend jest hitem ostatnich sezonów!
Jej styl pasował do jej temperamentu i był zmienny jak emocje wokół niej. Księżna Diana w zależności od sytuacji i wydarzeń w swoim życiu, nosiła się jak zawodowa łamaczka serc lub jak nobliwa księżna. Jeden element zdradzał prawdziwą Dianę - kołnierzyk, który idealnie pasował do jej słynnego, nieśmiałego spojrzenia. Dziś to hit ostatnich sezonów. Gdzie znajdziesz kołnierze w stylu Lady Diany? Zainspiruj się jej stylem!"Pretty Woman", czyli jak czerwona suknia zamieniła filmową prostytutkę w księżniczkę z bajki?
Jak zamienić prostytutkę w lakierowanych kozakach i mini w królową szyku i elegancji? Dać jej czerwoną suknię! Gdyby bajka o Kopciuszku rozgrywała się pod koniec XX wieku, z pewnością bracia Grimm postawiliby właśnie na czerwoną sukienkę, bo „Pretty Woman” to nic innego, jak współczesna wersja „Kopciuszka” z tą różnicą, że dzisiejszy książę nie obcina pięt potencjalnym kandydatkom na żonę, a zamiast matki chrzestnej w historii pojawia się… projektantka kostiumów Marilyn Vance. Poznajcie historię legendarnej czerwonej sukni Julii Robert z filmu „Pretty Woman”Halston, disco i turbany
Jednak największym modowym hitem turbany były w latach 70.! Nosiły je wówczas największe gwiazdy tamtej dekady – począwszy od Elizabeth Taylor, poprzez Joan Collins, a na Donnie Summer królowej disco kończąc. Ta pierwsza wspomniana gwiazda nosiła m.in. kolorowe i ekstrawaganckie turbany zaprojektowane przez legendarnego Roya Halstona, o którym ostatnio mogliście obejrzeć serial na Netflixie.
Wielką zwolenniczką turbanów była też Bianca Jagger – żona legendarnego Rolling Stonesa, która modę na turbany promowała m.in. w kultowym i obrazoburczym nowojorskim Studiu 54.
Photo: Getty Images / Bianca Jagger - 1974
Elżbieta II, księżna Diana i Carrie Bradshaw
Jeszcze w latach 80. turbany królowały w świecie mody, m.in. za sprawą wspomnianej Elżbiety II czy nawet jej synowej księżnej Diany, która turban nosiła pod kapeluszem (świetny patent!).
Photo: Getty Images / Elżbieta II w 1975 / księżna Diana w 1989
Jednak ostatnia dekada XX wieku i pierwsza wieku XXI to czas, gdy turbany przestają być na topie. Choć nosiła je m.in. Erykah Badu, Kate Moss, Beyonce czy Lady Gaga nie udało się wskrzesić wielkiej mody na turbany. Nie pomógł nawet kinowy przebój „Seks w wielkim mieście 2”, w którym wielka serialowa trendsetterka Carrie Bradshaw ma na głowie wzorzysty turban.
Photo: Kadr z filmu "Seks w wielkim mieście 2"
ZOBACZ TAKŻE:
Emily in Paris - 5 inspirujących stylizacji, które wypatrzyłyśmy dla Ciebie w nowym serialu Netflixa
Widziałaś nowy serial Netflixa? "Emily w Paryżu" to współczesna wersja "Seksu w Wielkim Mieście" z dziewczęcą i energiczną Lily Collins, pełną ujęć z romantycznego Paryża i genialnych stylizacji. Marynarka i szorty w kratkę vichy, paryski berecik i płaszcz w kolorze, który rozweseli nawet najbardziej pochmurny dzień jesieni! Zobacz stylizacje serialowej Emily, na widok których mocniej zabiło nam serce!Sukienka na zimę: najmodniejsze modele sukienek, które idealnie pasują do swetrów i kozaków na zimę
Sukienki w kwiaty, sukienki midi, sukienki welurowe i dzianinowe - wybrałyśmy dla was najmodniejsze wzory i materiały sukienek na zimę. Podpowiadamy, z czym najlepiej łączyć sukienkę na zimę, żeby wyglądać stylowo, a przy okazji nie zmarznąć. Mamy na to pewne sposoby!Modny dodatek na bad hair day
W ostatnich latach turban nieśmiało przebija się przez topowe trendy, m.in. za sprawą domu mody Gucci, w którym niezastąpiony Alessandro Michele od lat inspiruje się modą vintage. Missioni, Etro, Dolce&Gabbana, Saint Laurent i Moschino poszły w jego ślady. Ostatnie kolekcje domu mody Dior również powracają do tego jakże klasycznego tematu. Jednak mam wrażenie, że nie możemy mówić jeszcze o wielkim powrocie turbanów, a szkoda, bo turban to nie tylko wspaniały sposób na podkreślenie i podkręcenie każdej stylizacji, ale niezawodny sposób na pogodowe kaprysy czy tzw. bad hair day. Doskonale sprawdzają się zarówno w upalne dni lata, jak i w czasie mroźnej zimy, zastępując czapkę czy kapelusz. Polecam, znam z autopsji!
Photo: Getty Images / od lewej: Dolce&Gabbana SS 2021 / Dior SS 2021 / Elie Saab SS 2020 / Dior SS 2021 / Daks Fall 2018
Jak nosić turban?
Jak nosić turban? Z pewnością pasuje do wszelakich stylizacji boho czy hippie, a także do zestawów w stylu vintage. Wówczas najlepiej łącz go – niczym „Dziewczyna z perłą” z ozdobnymi kolczykami. Turbany mniej wzorzyste i uszyte ze szlachetnych tkanin, takich jak aksamit, jedwab czy satyna, doskonale sprawdzą się w wieczornych zestawach, a te bardziej wzorzyste pasować będą do zwiewnych sukienek czy romantycznych bluzek czy sportowych bluz.
Photo: Getty Images
Naturalnym połączeniem w stylu Paula Poireta będzie turban i spodnie haremki, które ostatnio wracają do łask!
Wykroje na spodnie haremki, które idealnie pasują do turbanów!
Jednak turban to również doskonały dodatek do prostych i nowoczesnych zestawów. Wspaniale wyglądać będzie w połączeniu z minimalistycznym garniturem oversize czy dzianinową sukienką typu bodycon.
ZAJRZYJ TEŻ TUTAJ:
7 ponadczasowych dodatków, w które warto inwestować niezależnie od trendów i sezonu. Nigdy nie wyjdą z mody!
Jaka torebkę wybrać, by służyła nam przez lata? Jakie dodatki wybierać, by tworzyły idealnie uzupełnienie kapsułowej, ponadczasowej garderoby? W jakie akcesoria warto inwestować, niezależnie od trendów i sezonu? Oto nasza lista 7 ponadczasowych dodatków, które nigdy nie wychodzą z mody!
1 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
2 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
3 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
4 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
5 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
6 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
7 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
8 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
9 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
10 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
11 z 12
LITTLE FASHION STORY: Ponadczasowy i wciąż modny turban
12 z 12
Turban - modny dodatek, który nigdy nie wychodzi z mody