Reklama

Krepa satynowa - CHARAKTERYSTYKA

Satynowa krepa to tkanina z naturalnego lub sztucznego jedwabiu o splocie satynowym. Należy do tzw. materiałów z rewersem, dzięki czemu obie jej strony można traktować jak prawą. Szyjąc kreacje na wyjątkowe okazje, lepiej wykorzystać stronę błyszczącą, jeśli zależy nam na prostocie stroju – stronę matową. Nie istnieje wzorzysta satynowa krepa – mogą ją najwyżej zdobić nadruki. Tkanina ta, najczęściej z domieszką syntetyków, występuje za to w pięknych kolorach.

Reklama

Krepa satynowa - KROJENIE

Przed przystąpieniem do krojenia krepy należy zdecydować, która strona ma być prawa – matowa czy błyszcząca. Gdy kroimy z podwójnie złożonego materiału, prawa strona powinna być w środku, przy tkaninie rozłożonej pojedynczo prawa strona znajduje się na wierzchu. Ważne: jeśli prawą stroną ma być strona satynowa, należy kroić materiał w tym samym kierunku, aby uniknąć różnic w odcieniach poszczególnych części. Oznacza to, że dolne brzegi wszystkich części wykroju powinny być ułożone w tym samym kierunku. Jeśli stroną prawą ma być matowa strona materiału, można ją kroić „bez kierunku”, czyli dolne brzegi części wykroju mogą być skierowane w dół lub w górę. Przenoszenie linii szwów na materiał: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Linie szwów przenosi się wyłącznie na lewą stronę tkaniny. Jest to szczególnie ważne, gdy jako prawą stronę wykorzystuje się na zmianę stronę błyszczącą i matową. Lepiej nie kopiować linii na materiał, lecz skroić części z jednakowymi zapasami. Można je potem łatwo zszyć, szyjąc w jednakowej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek, styku i złożenia przenosi się na materiał fastrygą. Wkład: idealna jest półprzezroczysta i lekko rozciągająca się w dwóch kierunkach flizelina G785 (Freudenberg). Naprasowuje się ją na sucho, żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu. Flizelinę należy kroić zgodnie z kierunkiem nitki, tak jak części z materiału.

ZOBACZ TEŻ:

Nauka szycia na maszynie – podstawy i początki. Część 1

Jak zacząć szyć na maszynie? Jak nauczyć się szyć na maszynie? Zobacz od jakich ćwiczeń rozpocząć naukę szycia na maszynie!
Nauka szycia na maszynie
Adobe Stock

PRASOWANIE - jak prasować len, tiul czy poliester przed szyciem?

Stara krawiecka zasada mówi, że „właściwe prasowanie to połowa sukcesu”. Jednym słowem korzystanie w odpowiedni sposób z żelazka jest tak samo ważne, jak prawidłowe szycie. Aby uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas prasowania, trzeba przestrzegać następujących zasad. Poznajcie je wszystkie i dowiedzcie się, jak prasować len, poliester, tiul czy wełnę?
Jak prasować
Getty Images

Krepa satynowa - SZYCIE

Do szycia należy używać cienkich igieł grubości 60 lub 70 oraz zwykłych poliestrowych nici. Szyje się drobnym ściegiem dł. ok. 2 mm. Aby brzegi szwów nie były widoczne na prawej stronie materiału, należy je obrzucić owerlokiem. Brzegi zapasów można też obrzucić specjalnym ściegiem zygzakowym. Należy szyć na zmianę trzy ściegi w prawo i trzy ściegi w lewo. Dzięki takiemu wykończeniu brzegi szwów będą bardziej miękkie niż w przypadku, gdy obrzucimy je zwykłym ściegiem zygzakowym.

Krepa satynowa - PRANIE

Krepę satynową z jedwabiu trzeba oddać do czyszczenia w pralni. Tkaninę z włókien syntetycznych można prać z użyciem delikatnych środków piorących, ręcznie lub w pralce ustawionej na program do tkanin delikatnych.

Zobacz także

Krepa satynowa - PRASOWANIE

Satynową krepę prasuje się tylko na sucho, żelazka na parę można używać tylko z pustym zbiorniczkiem na wodę. Krepa w zetknięciu z wodą marszczy się, na satynie mogą powstać zacieki. Strój z tego materiału najlepiej prasować tylko na lewej stronie. Jeśli zachodzi potrzeba prasowania także prawej strony, zawsze trzeba to robić przez ściereczkę, żelazkiem ustawionym na 1 lub 2 punkty.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jedwab, wełna, sztuczne futro - jak prać i prasować? Pielęgnacja wymagających materiałów

Zobacz, jak czyścić materiały takie jak: imitacja futra, wełna, jedwab czy skóra! Warto poznać te zasady, by nie zniszczyć ubrań i cieszyć się ich pięknem jak najdłużej.
Pielęgnacja wymagających materiałów - jak prać i prasować?
iStock

Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek

Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.
Tajemnicze nazwy znanych tkanin
Getty Images

NASZA RADA

Reklama

Aby podczas prasowania na tkaninie nie powstały błyszczące miejsca, najlepiej prasować ją przez organdynową lub batystową ściereczkę. Przezroczysty materiał pozwoli uniknąć przypadkowych zagnieceń podczas prasowania.

Reklama
Reklama
Reklama