Dżins - wynalazek XIX wieku - jak go szyć, prać i prasować?
Zrobił oszałamiającą karierę na całym świecie i przetrwał wszystkie trendy. Choć dżins, zwany też denimem, to materiał niemal niezniszczalny, warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić.
- Redakcja Burda
DŻINS CHARAKTERYSTYKA
Prawdziwy denim składa się w stu procentach z bardzo wytrzymałej, gęsto tkanej bawełny. Część jasnych nitek w naturalnym kolorze jest przetykana nitkami niebieskimi w taki sposób, by powstała struktura ukośnych cieniutkich pasków. Na prawej stronie materiał ma przeważnie niebieski kolor, a na lewej raczej jasny. Oprócz rustykalnego oryginału pojawia się teraz wiele cieńszych i bardziej delikatnych odmian tej tkaniny. Bawełnę miesza się z wiskozą i poliestrem. Trudno też wyobrazić sobie dżins bez domieszki elastanu. Dzięki niemu dopasowane stroje są wygodniejsze i doskonale leżą.
DŻINS KROJENIE
Przed skrojeniem materiał należy koniecznie wyprać, gdyż, jak wszystkie tkaniny bawełniane, kurczy się pod wpływem wody – jak bardzo się skurczy, zależy od uszlachetniających go domieszek. Trzeba też pamiętać, że ciemne gatunki dżinsu mogą podczas pierwszego prania farbować, dlatego należy je prać osobno. Aby zapobiec strzępieniu się brzegów, należy je wcześniej obrzucić. Radzimy też złożyć materiał na pół, prawa strona do środka, po czym zszyć brzegi fastryga.
Przenoszenie linii szwów: najprościej to zrobić za pomocą papieru do kopiowania oraz radełka. Linie rysujemy na lewej stronie materiału.
ZOBACZ TEŻ:
Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek
Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.Tkaniny piękne, choć kapryśne: JEANS, TIUL I KREPDESZYN
Aby tkaniny takie jak jeans, tiul czy krepdeszyn dobrze się prezentowały i nie traciły formy, należy właściwie o nie dbać. W tym przypadku pranie to nie taka sobie zwykła czynność, lecz precyzyjny proces...DŻINS SZYCIE
Do szycia grubego dżinsu używa się specjalnych igieł z bardzo mocną, a jednocześnie cienką końcówką (grubość 90 i 100). tego rodzaju igły bez trudu przechodzą nawet przez kilka warstw materiału. Do szycia cieńszych gatunków dżinsu wystarczą igły uniwersalne grubo.sci 70 lub 80. Długość ściegu zależy od jakości materiału. Obowiązuje zasada: cienkie tkaniny szyje się krótkim ściegiem (długości ok. 2 mm), grube i mocne ściegiem długości ok. 2,5–3 mm).
Ważne: szyjemy uniwersalnymi nićmi poliestrowymi. Charakterystyczne dżinsowe stębnówki wykonuje się grubszymi nićmi, np. do cerowania.
DŻINS PRASOWANIE
Dżins z czystej bawełny prasować żelazkiem ustawionym na 2 lub 3 punkty (temperatura prasowania wełny/bawełny), najlepiej z użyciem pary. Należy ostrożnie postępować z gatunkami elastycznymi, które źle znoszą wysokie temperatury prasowania (maksymalnie 2 punkty, temperatura prasowania jedwabiu/wełny). Najlepiej przeprowadzić test na resztce materiału.
DŻINS PIELĘGNACJA
Bawełniane tkaniny dżinsowe można prać w temperaturze 90°C i suszyć w suszarce (uwaga, mogą się skurczyć!). Ciemne odmiany najlepiej prać osobno, gdyż mogą farbować.
Dżins z domieszką elastanu należy prać w temperaturze 40°C.
DŻINS RADA
Samodzielnie uszytym strojom dżinsowym możesz nadać tzw. used look. Będą wyglądały na znoszone, jeśli wielokrotnie wypierzesz je z dużą ilością proszku z wybielaczem. Ponadto wilgotny dżins można zetrzeć na brzegach, szwach, kolanach i łokciach za pomocą twardej szczotki, pumeksu lub drobnoziarnistego papieru ściernego.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak szyć różne rodzaje materiałów?
Jak szyć na maszynie tkaniny, dzianiny i materiały specjalne? Dzisiejsze sklepy z materiałami oferują niezliczone ilości rozmaitych tkanin i dzianin. Większość z nich podczas szycia na maszynie nie sprawi ci kłopotów, są jednak i takie, które będą wymagały od ciebie specjalnego traktowania. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak szyć na maszynie poszczególne rodzaje materiałów.