Reklama

Dżersej - CHARAKTERYSTYKA

Bardziej komfortowo już się nie da! Dzięki domieszcze elastanu dżersej, niezależnie od tego, czy bawełniany, wiskozowy, czy syntetyczny, jest bi-elastyczny. Oznacza to, że rozciąga się we wszystkich kierunkach, miękko dopasowuje się do sylwetki. Istotną cechą dżerseju jest to, że jest materiałem, który się nie gniecie, dlatego uszyte z niego stroje wyglądają doskonale nawet po całym dniu noszenia lub długiej podróży. Na szczególne okazje można wybrać efektowne gatunki z domieszką metalizowanych nici lub ozdobnych włókien sztucznych.

Reklama

Dżersej - KROJENIE

Ważne: nasze wykroje zostały zaprojektowane z uwzględnieniem rozciągliwości dżerseju, dlatego mozna je wykorzystać wyłącznie do szycia modeli z tkanin elastycznych. Przy krojeniu należy zwrócić uwagę na kierunek oczek (zaznaczony na naszych wykrojach kierunek nitki odpowiada kierunkowi oczek i musi biec równolegle do dłuższych brzegów tkaniny). Części wykroju ułożyć na materiale w taki sposób, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę. Zachowanie kierunku jest ważne, ponieważ części skrojone w innym kierunku mogą się różnić kolorystycznie, w zależności od kąta padania światła.

Przenoszenie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Linie kopiuje się wyłącznie na lewą stronę tkaniny za pomocą radełka o gładkiej krawędzi. W ten sposób powstaje ciągła linia, która jest lepiej widoczna, niż przerywana linia radełka o ząbkowanym brzegu. Części można też skroić z jednakowymi zapasami, wtedy nie trzeba korzystać z radełka – wystarczy zszyć części, szyjąc w odpowiedniej odległości od brzegów. W takim przypadku za pomocą radełka kopiuje się tylko zaszewki, linie styku i złożenia.

ZOBACZ TEŻ:

Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek

Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.
Tajemnicze nazwy znanych tkanin
Getty Images

Dżersej - SZYCIE

Aby szwy pozostały elastyczne, należy je zszyć wąsko ustawionym ściegiem zygzakowym (dł. ok. 2,5 mm, szer. 0,5–1 mm). Szwy, które nie będą rozprasowane, szyje się ściegiem owerlokowym. Można je też przeszyć podwójna igłą. W ten sposób obrzuca się też podłożenie, które pozostaje elastyczne. Do szycia dżerseju idealnie nadaje się owerlok: szwy zszyć 3- lub 4-nitkowym ściegiem owerlokowym i jednoczesnie obrzucić albo zszyć szwy najpierw ściegiem łańcuszkowym, a potem obrzucić 2- lub 3-nitkowym owerlokiem. Podłożenia i brzegi podkrojów przeszyć elastycznym ściegiem owerlokowym.

Zobacz także

Dżersej - PRASOWANIE

Dżerseju nie wolno prasować w poprzek, lecz zgodnie z kierunkiem oczek, czyli wzdłuż. Temperatura zależy od rodzaju tkaniny – jeśli w jej skład wchodzą różne rodzaje włókien, żelazko należy ustawić na temperaturę prasowania najwrażliwszego z nich.

Dżersej - PIELĘGNACJA

Dżersej pierzemy ręcznie w letniej wodzie lub w pralce z programem prania tkanin delikatnych. Duże części garderoby, takie jak spodnie czy sukienki, najlepiej suszyć płasko rozłożone. Ubrań nie wieszamy, gdyż ood własnym ciężarem mogą się rozciągnąć.

Dżersej - RADA

Podłożenia nie będą się podczas szycia przesuwały, jeśli brzegi wzmocnimy rozpuszczalnym w wodzie wkładem Soluweb (Freudenberg). Zapracować zapas podłożenia, pasek wkładu włożyć między zapas podłożenia a materiał, jeszcze raz wyprasować. Zszyć podłożenie, a następnie zamoczyć, by wkład się rozpuścił.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Lyocell - materiał, który oddycha. Idealny na letnie upały! Co to za materiał, jak go prać i prasować?

Lyocell to coraz bardziej popularny rodzaj tkaniny, który ma wiele zalet. Czym jest lyocell zwany tencelem? Co można z niego uszyć i jak o niego dbać, a także czy może zastąpić jedwab? Zobaczcie nasz tekst!
Lycell - przyjemny materiał, który pokochała branża mody
materiały prasowe

Materiały usztywniające - jaką tkaninę wybrać na płaszcz, bluzę czy kołnierzyk?

Dlaczego materiały usztywniające są tak ważne w szyciu? Jakie są rodzaje materiałów usztywniających i kiedy należy je zastosować? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z tym tematem!
Materiały usztywniające
Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama