Reklama

Bouclé CHARAKTERYSTYKA

Bouclé to materiał utkany z włóczek o nieregularnej strukturze, z supełkowatymi zgrubieniami. Włóczki mogą być jedno- lub wielokolorowe, grube lub cienkie. Nie ma też żadnych ograniczeń co do wzorów – materiał może mieć wygląd tweedu lub deseń w pepitkę. Wielkim atutem tej tkaniny jest fakt, że nie widać na niej nierównych szwów, a to za sprawą nieregularnej powierzchni. Ta cecha bouclé powinna być sporą zachętą dla adeptów sztuki szycia, by zwrócili uwagę na tę tkaninę.

Reklama

Bouclé KROJENIE

Wiele tkanin bouclé ma trudny do rozpoznania na pierwszy rzut oka kierunek wzoru. Nasza rada: części wykroju należy ułożyć na materiale w taki sposób, aby dolne brzegi wszystkich części były skierowane w tę samą stronę. Przy materiale bouclé w paski lub w kratkę należy dopasować wzór na podłużnych szwach. Można to najłatwiej zrobić, układając części wykroju na materiale w taki sposób, aby dolne brzegi części, które zszywa się potem ze sobą, leżały na tym samym pasku wzoru.

ZOBACZ TEŻ:

Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek

Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.
Tajemnicze nazwy znanych tkanin
Getty Images

Niemnąca tkanina: przegląd materiałów, które najmniej się gniotą

Tkaniny naturalne i syntetyczne na lato oraz zimę! Niemnąca tkanina to marzenie osób zmęczonych nieustanną troską o wygląd swoich ubrań. Wielu z nas dałoby sporo w zamian za pewność, że nawet po kilku godzinach w biurze nadal wyglądamy bez zarzutu. Tymczasem wystarczy po prostu zwracać baczną uwagę na to, co się kupuje. Poniżej prezentujemy przegląd kilku najbardziej popularnych tkanin, które się nie gniotą.
Tkaniny które najmniej się gniotą
Kampania reklamowa domu mody Hermes

Przenoszenie linii szwów: należy wypróbować na resztce materiału papier do kopiowania i radełko, gdyż może się zdarzyć, że na kolorowym, grubo tkanym materiale linie są niewidoczne, nawet, gdy użyje się radełka o gładkich krawędziach. W takim przypadku linię szwów należy narysować kredą krawiecką lub przenieść na tkaninę fastrygą (najlepiej pętelkując).

Bouclé SZYCIE

Obowiązuje zasada: tkaniny bouclé szyje się zwykłą igłą maszynową (uniwersalną) – polecamy grubość 80, a przy bardzo grubych tkaninach – 90. Długość ściegu zależy od grubości materiału. Cienkie i lekkie tkaniny szyje się ściegiem długości ok. 2 mm, grube i puszyste nieco dłuższym. Używa się zwykłych nici poliestrowych. Dekoracyjne stębnówki wykonuje się nieco grubszymi nićmi do obrzucania dziurek. Można też wykorzystać złożone podwójnie zwykłe nici. Dziurki na guziki można z łatwością obrzucić za pomocą maszyny do szycia. Wystarczy ująć od spodu i od wierzchu kawałki dopasowanej kolorystycznie organdyny, którą następnie należy obciąć tuż przy ściegu. W ten sposób wzmocnimy dziurki i zapobiegniemy ich zdefasonowaniu.

Zobacz także

Bouclé PRASOWANIE

Zawsze należy przeprowadzić próbę na resztce materiału. Wełna dobrze znosi wysoką temperaturę, podczas gdy jedwab, wiskozę i syntetyki lepiej prasować mniej rozgrzanym żelazkiem. W przypadku tkanin z włókien mieszanych należy dopasować temperaturę prasowania do najwrażliwszego włókna. Miękkie i puszyste tkaniny bouclé należy prasować, nie dociskając żelazka, najlepiej na miękkiej podkładce, np. ręczniku frotté, i o ile to możliwe tylko na lewej stronie. Jeśli trzeba wyprasować materiał na prawej stronie, to należy to robić wyłącznie przez szmatkę.

Bouclé PIELĘGNACJA

Tkaniny bouclé występują w różnych wariantach. Materiały wełniane i z włókien mieszanych z domieszką wełny trzeba koniecznie oddać do czyszczenia chemicznego.

Bouclé RADA

Zaraz po skrojeniu naprasować na lewej stronie materiału na jego brzegach pliski ze skosu szerokości ok 2 cm z flizeliny G785. Zapobiega to strzępieniu się brzegów i wzmacnia szwy. Na paskach wkładu dobrze widać skopiowane z wykroju linie.

ZOBACZ TEŻ:

Sztruks: modna tkanina w aksamitne prążki - jak ją szyć, prać i prasować?

Aksamitna powierzchnia wygląda elegancko, a struktura nadaje tkaninie sportowy charakter. Sztruks to wyjątkowy i praktyczny materiał. Warto dowiedzieć się, jak z niego szyć, jak prasować sztruks i jak go pielęgnować, by służył nam na dłużej?
Moda na sztruks powraca! Zobacz, jak noszą go stylistki, dziennikarki modowe i gwiazdy Instagrama!
Getty Images

MODA NA LATO: LEN - tkanina na topie, która dba o Twoją skórę

Od stylu safari po etno - nastały czasy świetności lnu, który tutaj znakomicie się sprawdza. Przed przystąpieniem do szycia warto jednak zapoznać się z właściwościami tej klasycznej tkaniny.
Moda na lato - Lniane ubrania, które oddychają
YANOWSKA.PL

Tkaniny piękne, choć kapryśne: JEANS, TIUL I KREPDESZYN

Aby tkaniny takie jak jeans, tiul czy krepdeszyn dobrze się prezentowały i nie traciły formy, należy właściwie o nie dbać. W tym przypadku pranie to nie taka sobie zwykła czynność, lecz precyzyjny proces...
Tkaniny o której trzeba szczególnie dbać
materiały prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama