Bawełna: tkanina uniwersalna
Wytrzymała i przewiewna bawełna to materiał o ponadczasowym charakterze. Także dlatego, że może mieć nieskończenie wiele odmian, dzięki czemu zawsze jest w modzie.
- Redakcja Burda
Bawełna: CHARAKTERYSTYKA
Bawełna to włókno, które pozyskuje się z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Jest wytrzymała i przewiewna, ma duże zdolności absorpcyjne – może wchłonąć wilgoć w ilości nawet do 20% własnej wagi, nie dając przy tym nieprzyjemnego odczucia wilgotności. Bawełna to jeden z najlepszych materiałów na lato. Jej jedyną wadą jest to, że się gniecie. Ale i na to znaleziono sposób: wystarczy mała do mieszka elastanu, aby zapewnić maksymalny komfort noszenia i zawsze elegancki wygląd.
Bawełna: KROJENIE
Tkaniny bawełniane przed skrojeniem trzeba koniecznie wyprać, gdyż w zależności od uszlachetniających je dodatków mogą się mniej lub bardziej skurczyć. Aby brzegi się nie strzępiły, trzeba je wcześniej obrzucić. Należy także złożyć materiał wzdłuż na pół, prawą stroną do środka, sfastrygować ze sobą brzegi, aby tkanina się nie naciągnęła. Tkaniny jednokolorowe można kroić, nie przestrzegając kierunku nitki, tzn. dolne brzegi krojonych części mogą być skierowane do lewego lub prawego brzegu materiału. W przypadku materiałów z jednostronnym wzorem i kierunkiem (np. bawełniany aksamit) części ułożyć na materiale tak, aby dolne brzegi wskazywały ten sam kierunek. Przenoszenie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Szyjąc z jasnych tkanin, najlepiej używać papieru do kopiowania w kolorze złamanej bieli. Linie w kontrastowym kolorze mogą być widoczne na prawej stronie materiału. Do bawełny o grubym splocie i do dzianin najlepiej używać radełka o gładkiej krawędzi bez ząbków.
ZOBACZ TEŻ:
Dżersej, crespo i diagonal, czyli ntajemnicze nazwy znanych tkanin. Przydadzą się nie tylko przy rozwiązywaniu krzyżówek
Niejednokrotnie spotykamy się z obco brzmiącymi nazwami tkanin. Warto zapoznać się z ich znaczeniem, by zrozumieć, jaką mają strukturę, z jakich materiałów powstały i jakie może być ich przeznaczenie. Oto słownik najbardziej popularnych tkanin, których nazwy nie są powszechnie znane.Wiskoza: jaki to materiał i jak można go wykorzystać w szyciu? Jak prać i prasować wiskozę?
Wiskoza jest przewiewnym i przyjemnym materiałem. Dobrze sprawdza się jako jeden ze składników mieszanej tkaniny lub osobny materiał. Trzeba jednak poświęcić jej sporo uwagi i troski w codziennej pielęgnacji, by na długo zachowała swoje właściwości i dobry wygląd. Co warto szyć z wiskozy, co trzeba wiedzieć przed wyborem tego coraz bardziej popularnego materiału oraz jak go pielęgnować, dowiecie się z naszego artykułu.Bawełna: PRASOWANIE
Bawełnę prasuje się żelazkiem ustawionym na 2–3 punkty (200°C) po prawej i po lewej stronie. Najłatwiej prasuje się tkaninę zwilżoną, więc idealnie sprawdza się żelazko na parę, lub jeszcze lepiej żelazko systemowe z generatorem pary. Prasując aksamitną dzianinę, należy uważać, aby nie zaprasować na płasko włosków. W tym celu najlepiej wykorzystać miękką podkładkę (np. ręcznik frotté). Zawsze warto przeprowadzić próbę na resztce materiału. Naprasowywanie wkładu: tkaniny bawełniane, które pierze się w temperaturze 60°C lub wyższej, najlepiej wzmacniać flizeliną F220, która znosi temperaturę nawet do 90°C. Do usztywniania pozostałych rodzajów bawełny można stosować flizelinę G785 lub H180, a do kołnierzyka – H200.
Bawełna: SZYCIE
Żelazna zasada brzmi: do szycia cienkich tkanin używa się cienkich nici (grubość 70 lub 80) i drobnego ściegu (dł. ok. 2 mm), natomiast do grubych i sztywniejszych materiałów są potrzebne grubsze igły i ścieg dł. 2,5–3 mm. Do szycia dżinsu należy używać specjalnej igły. Elastyczne dzianiny szyje się płaskim ściegiem zygzakowym lub specjalnym ściegiem elastycznym.
ZOBACZ TEŻ:
Seersucker - gofrowana tkanina na lato, którą pokochały gwiazdy! Jak ją szyć, prać i prasować?
Seersucker to tkanina gofrowana. Jej atrakcyjny wygląd jest zasługą oryginalnej struktury. Ta tkanina jest praktyczna, gdyż nie wymaga prasowania i tuszuje drobne niedociągnięcia powstałe przy szyciu. Jest idealna na lato, a na przestrzeni lat doceniły je m.in. Kate Middleton, Reese Whiterspoon czy Anna Wintour!MODA NA LATO: LEN - tkanina na topie, która dba o Twoją skórę
Od stylu safari po etno - nastały czasy świetności lnu, który tutaj znakomicie się sprawdza. Przed przystąpieniem do szycia warto jednak zapoznać się z właściwościami tej klasycznej tkaniny.Bawełna: PIELĘGNACJA
Białe ubrania z bawełny można gotować w temperaturze 95°C, kolorowe należy prać w temperaturze do 60°C, natomiast delikatniejsze kolorowe najwyżej do 40°C. Do prania kolorowych strojów używać delikatnych środków piorących bez wybielaczy.