Większość z nas cierpi na "syndrom dobrej dziewczynki" - 5 wskazówek, jak się go pozbyć
"Dziewczynce nie wypada..." - to zdanie zapisało się w pamięci niejednej z nas z czasów dzieciństwa. Teraz jako dorosłe kobiety zmagamy się z "syndromem dobrej dziewczynki". Może już najwyższa pora, żeby z tym zerwać? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Syndrom dobrej dziewczynki
Myślisz, że syndrom dobrej dziewczynki nie dotyczy ciebie? Nic bardziej błędnego.
Zapewne należysz do większości kobiet, którym od najmłodszych lat wpajano, że dziewczynka musi być grzeczna, dobrze wychowana, dziewczynce nie pasuje robić tego czy tamtego. "Zachowuj się jak dziewczynka, a nie jak chłopak" powtarzały nasze mamy, kiedy rozpierała nas energia od środka i miałyśmy ochotę zrobić coś "niedziewczyńskiego". Szybko nasz zapał był tłumiony i chcąc nie chcąc musiałyśmy robić to, co wypada.
Chociaż współczesne wychowanie dziewczynek trochę różni się od tych sprzed lat, to niejednokrotnie słyszymy na ulicy teksty w stylu "dziewczynkom to nie wypada". Patrząc na smutne miny małych wojowniczek, pytam się: "Dlaczego?" I tak podcinamy skrzydła tym wspaniałym istotom, które chcą podobnie jak chłopcy odkrywać świat na swój sposób.
Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University pokazują, że najbardziej pożądanymi cechami u kobiet są: łagodność, umiejętność współczucia innym, ciepło, radość i lojalność – wszystkie cechy dobrej dziewczynki. Jak jest u mężczyzn? Dominacja, pewność siebie, asertywność i niezależność. Różnice widać gołym okiem.
Syndrom dobrej dziewczynki kształtuje się w nas już od najmłodszych lat i dalej przenosi się na kolejne etapy życia.
Jeśli zauważyłaś, że syndrom dobrej dziewczynki dotyczy i ciebie i chcesz coś z tym zrobić, koniecznie zajrzyj do naszej galerii. Zebrałyśmy tam kilka wskazówek, w jaki sposób pozbyć się nawyków dobrej dziewczynki.
Źródło: psychologytoday.com
1 z 4
Mów głośno o swoich potrzebach
Jak pokazują badania, tylko 7% kobiet z wyższym wykształceniem negocjuje swoje wynagrodzenie z pracodawcą. Dla porównania, w przypadku mężczyzn jest to 57%. Te liczby pokazują, że kobiety mają problem z egzekwowaniem swoich praw. Często czekamy, aż ktoś nas zauważy, bo przecież jesteśmy dobre w tym co robimy i zasługujemy na coś więcej. Niestety, jeśli nie będziemy domagać się swoich praw, nikt sam z siebie nie da nam premii, czy awansu.
2 z 4
Naucz się wyznaczać granice
Wiem, że to nie jest takie proste i nie przychodzi tak od razu, ale jest to niezbędne, żebyś miała pełną kontrolę nad swoim życiem. Jeśli coś ci nie pasuje, powiedz to. Czy to szefowi, koleżance z pracy, chłopakowi, mężowi. Musisz nauczyć się wyznaczać granice.
3 z 4
Walcz o swoje
Chcesz przeżywać życie po swojemu, zawalcz o to. Już nie musisz zwracać uwagi na to, co rodzice powiedzą. Jesteś dorosłą, świadomą siebie kobietą i musisz zawalczyć o swoje marzenia.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby stać się buntowniczką i "odbić sobie" za wszystkie stracone lata. Tamten etap w twoim życiu też ma cenną wartość i nie można go przekreślać. Teraz jest twój czas i podążaj za głosem serca.
4 z 4
Nie rezygnuj ze swoich wartości
Chociaż chcesz zerwać z wizerunkiem dobrej dziewczynki, to zrób to w taki sposób, żeby nie ranić innych. Traktuj innych tak, jak chciałabyś, żeby i ciebie traktowano. To wszystko można ze sobą połączyć. Szacunek do innych i troska o tych, na których ci zależy może iść w parze z asertywnością i stawianiem na swoim.