Reklama

Żona Adama Glapińskiego: Katarzyna Glapińska

Żona prezesa NBP to Katarzyna Glapińska. Nie jest aktywna medialnie, wiadomo natomiast, że to poniekąd dzięki niej Adam Glapiński trafił do ogólnokrajowej polityki. Sam wspominał w wywiadzie, że wiosną 1989 roku przechodził w towarzystwie małżonki koło kawiarni "Niespodzianka", która była siedzibą sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego. Wstąpił tam, a kilka dni później został członkiem warszawskiego Komitetu Obywatelskiego oraz sztabu wyborczego.

Reklama

Katarzyna i Adam Glapińscy nie mają dzieci. Żona też w żaden sposób nie odniosła się w mediach do nurtującej społeczeństwo sprawy NBP.

ZOBACZ TEŻ: Michał Rachoń i jego żona Katarzyna Gójska-Hejke, czyli kontrowersyjny duet dziennikarzy. Ich historia wciągnie was od razu!

Katarzyna Glapińska o mężu

Adam Glapiński w wywiadach nie nawiązywał do osoby swojej żony. Ona również nie jest aktywna w tym zakresie i nie opowiada o życiu prywatnym męża. Więcej wiadomo z relacji przyjaciół.

Stanisław Rojek, niegdysiejszy działacz Porozumienia Centrum i dawny przyjaciel Glapińskiego, podkreśla, że obecny prezes Narodowego Banku Polskiego zawsze miał łatwość nawiązywania kontaktów. "To był taki świetny kompan. Miał długie włosy spięte w kucyk, lubił gadać, zabawić się. Nigdy go nie uważałem za karierowicza" – wyjaśniał w wywiadzie.

ZOBACZ TEŻ: Kim jest żona Mariusza Błaszczaka, której prywatności tak pilnie strzeże polityk?

Adam Glapiński: życiorys, rodzina

Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 roku w Warszawie.W tym mieście ukończył Liceum im. Stefana Batorego, a później studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym dzisiejszej Szkoły Głównej Handlowej. Na macierzystej uczelni doktoryzował się i uzyskał habilitację. W 2013 roku otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Wykładał na macierzystej uczelni, Polskiej Akademii Nauk oraz za granicą, między innymi we Francji i USA.

Początki politycznej działalności Adama Glapińskiego przypadają na lata 80., kiedy to pełnił funkcję współprzewodniczącego uczelnianej podziemnej "Solidarności". W 1989 roku był współzałożycielem stołecznego oddziału Stowarzyszenia Centrum Demokratyczne. W tym samym roku przystąpił do warszawskiego Komitetu Obywatelskiego. W roku 1990 Adam Glapiński wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego założonego przez Donalda Tuska, Janusza Lewandowskiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ceniono go jako eksperta od ekonomii, gdyż takich fachowców wówczas w partii brakowało. Glapiński aktywnie działał również w sztabie wyborczym Lecha Wałęsy.

W roku 1991 Adam Glapiński został - jako kandydat Porozumienia Centrum - posłem na sejm Rzeczypospolitej. Objął także stanowisko ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i pełnił tę funkcję przez rok. W 1997 roku już jako członek Ruchu Odbudowy Polski Glapiński uzyskał mandat senatorski. Jeszcze w czasie swojej kadencji odszedł z macierzystej partii i przystąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego oraz Klubu Senatorskiego AWS. W senacie Glapiński działał jako wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz członek Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. W kolejnych wyborach, w 2001 roku nie ubiegał się o reelekcję.

ZOBACZ TEŻ: Żona Zbigniewa Ziobry. Kim jest Patrycja Kotecka, ceniona dziennikarka śledcza, która porzuciła zawód, aby objąć funkcję dyrektor znanej firmy

Adam Glapiński po zakończeniu kariery politycznej był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu (1992), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007) oraz KGHM Polska Miedź (2007). W latach 2007–2008 objął stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego spółki Polkomtel. Kierował także Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej (1993-2001). Był członkiem kapituły przyznającej nagrodę "Teraz Polska" (w latach 2006-2009 oraz 2009-2012). Obecnie jest członkiem International Joseph A. Schumpeter Society (od 2002) oraz European Society for the History of Economic Thought (od 2007).

Do polityki Adam Glapiński powrócił w 2009 roku, gdy mianowano go jednym z dwóch - obok Ryszarda Bugaja - ekonomicznych doradców prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Funkcję pełnił przez rok. Później prezydent wręczył mu powołanie do składu Rady Polityki Pieniężnej. Dotyczyło ono sześcioletniej kadencji. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek Marka Belki, ówczesnego prezesa Narodowego Banku Polskiego, powołał Adama Glapińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Pełnił on tę rolę do czerwca 2016 roku. Wcześniej, bo w maju, prezydent zgłosił jego kandydaturę na stanowisko prezesa polskiego banku centralnego. W czerwcu sejm formalnie wybrał go na tę funkcję. Zaprzysiężenie Adama Glapińskiego na urząd prezesa Narodowego Banku Polskiego miało miejsce 21 czerwca 2016 roku.

W 2020 roku Adam Glapiński znalazł się na 6. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce. Zestawienie stworzone zostało przez ekspertów RMF FM oraz portali: Money.pl i 300Gospodarka.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Żona Antoniego Macierewicza: kim jest Hanna Macierewicz-Natora, z którą polityk jest związany od niemal 50 lat?

Reklama
Reklama
Reklama