Reklama

Wielkanoc 2021: święcenie pokarmów w domu

Po raz kolejny święta Wielkanocne odbywać będą się w cieniu obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa. Przedstawiciele kościoła namawiają, aby święcenie pokarmów odbyło się w domu. Prymas Polski - arcybiskup Wojciech Polak - w Radiu Plus zachęcał, by w związku z epidemią koronawirusa "kultywować dobry zwyczaj" i samodzielnie skropić wodą święconą swój koszyczek.

Reklama

Dostosowanie tradycji do wymagań, jakie stawia przed nami sytuacja pandemiczna, jest zdaniem hierarchy okazją do tego, aby odnowić rolę rodziny jako kościoła domowego.

Potrawy wielkanocne: co przygotować na Wielkanoc?

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw wielkanocnych. Polska tradycja sprawia, że nasze potrawy wielkanocne bazują co roku na podobnych składnikach. Jeśli nie wiesz, co przygotować na Wielkanoc, postaw na tradycyjne menu. Żurek na zakwasie, jajka, pasztet, biała kiełbasa, babki, mazurki - te potrawy wielkanocne zawsze się obronią. Z naszymi inspiracjami nie będziesz musiała zadawać sobie pytania, co przygotować na Wielkanoc.
Potrawy wielkanocne: co przygotować na Wielkanoc, żeby było smacznie i z tradycją?
Getty Images

Święcenie koszyczków 2021

Święcenie pokarmów w czasie tegorocznej Wielkiej Nocy może również odbywać się na otwartych przestrzeniach, gdzie ryzyko zarażenia się koronawirusem maleje. Prymas podkreśla jednak, że absolutnie nie jest ono konieczne. Podkreśla, że choć jest to piękna i wzruszająca tradycja, to jednak nie święcenie koszyczka stanowi istotę świąt Paschalnych.

Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią, możemy z tego zrezygnować.

Wielkanoc 2021: nowe obostrzenia

Pamiętajmy również, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego. Wynosi on jedną osobę na 20 metrów kwadratowych, przy jednoczesnym zachowaniu minimum 1,5 metra odstępu. We wszystkich miejscach kultu panuje też nakaz zakrywania ust i nosa, z którego wyłączone są osoby sprawujące ceremonię.

Wielkanoc 2021: eksperci nie wykluczają, że czekają nas święta w pełnym reżimie sanitarnym. A co z komuniami?

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami, a tymczasem z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych koronawirusem. "Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu" - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Pod znakiem zapytania stoją także Pierwsze Komunie. Czy znowu będą odwołane?
Wielkanoc 2021: czy to kolejne święta z obostrzeniami? Czy Pierwsze Komunie w maju zostaną przesunięte?
Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama