W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej? Jak wypada w tym rankingu Polska?
The US News & World Report opublikował coroczny ranking krajów, w których kobietom żyje się najlepiej. Na podium, podobnie jak w ubiegłych latach znalazły się kraje skandynawskie. Jak wypadła w tym zestawieniu Polska – i jakie kraje zamykają listę?
W jakich krajach kobietom żyje się najlepiej?
Ranking krajów, w którym kobietom żyje się najlepiej powstał na bazie ankiet wypełnionych przez blisko 9 tys. kobiet, które oceniły 80 krajów w pięciu kategoriach: prawa człowieka, równość płci, równość płac, postęp i bezpieczeństwo. Każda z nich była oceniana w 10-punktowej skali. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwecja, która otrzymała prawie maksymalną liczbę punktów w każdej kategorii: 9,8 za prawa człowieka, 9,6 za równość płci, 9,9 za równość płac, 10 za postęp i 9,6 za bezpieczeństwo. Na drugim miejscu znalazła się Dania, która w ubiegłym roku otwierała zestawienie. W tym roku otrzymała 9,4 za prawa człowieka, 9,1 punktów za równość płci, 10 za równość płac, 9,0 za postęp i 9,8 za bezpieczeństwo. Ostatnie miejsce na podium należy do Kanady, która otrzymała nieco wyższe noty niż rok temu: 9,8 za prawa człowieka, 9,1 za równość płci, 7,5 za równość płac, 8,8 za postęp i 9,8 za bezpieczeństwo. W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze kolejno: Norwegia, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Australia, Nowa Zelandia i Niemcy.
Jak w tym zestawieniu wypada Polska?
W rankingu krajów, w którym jakość życia kobiet jest najwyższa Polska zajęła 22. miejsce, plasując się za Singapurem, Portugalią, Hiszpanią i Japonią. Wyprzedziła za to większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Czechy, Węgry, Litwę, Łotwę, Słowację i Estonię. To nie najgorszy wynik, biorąc pod uwagę, że w zestawieniu ocenie poddano 80 państw. Cząstkowe wyniki nie są jednak zbyt optymistyczne. W porównaniu z ubiegłym rokiem nasz kraj spadł o jedną pozycję, otrzymując 3,5 punkta za prawa człowieka, 4,2 za równość płci, 3 za postęp i 5,3 za bezpieczeństwo. Najmniej punktów – bo tylko 0,7 – otrzymaliśmy za równość płac.
W jakich krajach kobietom żyje się najgorzej?
Ranking zamykają kolejno: Pakistan (70 pozycja), Sri Lanka, Kolumbia, Nigeria, Irak, Gwatemala, Tanzania, Tunezja, Iran, Ghana i Birma. Najgorzej wypadła rządzona przez wojskową juntę i dotknięta głębokim kryzysem gospodarczym Birma. Niskie noty otrzymały kraje Afryki Środkowej i Azji Południowej, w której plagą są małżeństwa dzieci i nastoletnie ciąże oraz przemoc seksualna w konfliktach zbrojnych. Nie dziwi także obecność państw znanych z radykalnego przestrzegania praw szariatu, które stoją w sprzeczności z wolnością religijną i uznawanymi przez międzynarodową społeczność prawami człowieka. Co ciekawe dość wysoko w rankingu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie (30 pozycja), czy Arabia Saudyjska (41 miejsce) – kraje, w których funkcjonuje umocowany prawnie system tzw. męskich opiekunów, bez zgody których kobiety nie mogą podejmować samodzielnie decyzji.
Cały ranking można znaleźć tutaj.