Przyszłe panny młode w Bangladeszu nie będą już musiały zaświadczać, że są dziewicami
W Bangladeszu wprowadzono zmianę w formularzu podpisywanym przez kobiety wchodzące w związek małżeński. Zmiany dotyczą nazewnictwa, z którym od dawna walczyły kobiety z Bangladeszu. Dlaczego przeszkadzało im wypełnianie formularza w jego starej formie?
Zmiany na lepsze dla kobiet z Bangladeszu
Wprowadzono oficjalne zmiany dotyczące określenia “dziewica” w formularzu podpisywanym przed zawarciem małżeństwa. Zastąpiono je słowem “niezamężna”. Oczywiście kobiety mogą wybrać także rubrykę “wdowa” i “rozwódka”. Do zmiany tej przyczyniły się organizacje broniące praw kobiet. Ich kluczowym argumentem, który podnosiły było stwierdzenie, iż kobiety czują się upokorzone w momencie podpisywanie tego dokumentu.Sąd nakazał zastąpienie słowa "kumari" słowem "obibahita" co oznacza "niezamężna kobieta". Zmiany te zostaną wprowadzone w ciągu kilku miesięcy.
Zmiany w Bangladeszu także dla mężczyzn
Jednocześnie wraz ze zmianami związanymi z nowym “formularzem małżeńskim” pan młody także musi zaznaczać swój stan cywilny.
Niestety pomimo tych dobrych zmian wciąż bardzo młode dziewczyny są zmuszane do wyjścia za mąż w bardzo młodym wieku. Często nie mogą liczyć nawet na pomoc ze strony swojej rodziny, która wywiera na nich presję.
Sytuacja kobiet w Bangladeszu wciąż jest zatrważająca