Dziś w szkołach Tęczowy Piątek. Minister Edukacji: "Jego organizacja to złamanie prawa"
Tęczowy piątek to międzynarodowa akcja, która już trzeci raz odbywa się w polskich szkołach. Co ma na celu?
- Redakcja
Tęczowy Piątek
Tęczowy Piątek to międzynarodowa akcja, która trzy lata temu dotarła do Polski. Jej celem jest zwiększenie wśród młodzieży akceptacji, tolerancji i zrozumienia dla osób LGBT. W akcje włączyło się ponad dwieście szkół, które w ten sposób pokazują, że chcą być miejscem przyjaznym dla wszystkich młodych homoseksualistów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych. Za polską edycję akcji odpowiada organizacja Kampania Przeciwko Homofobii.
Tęczowy Piątek: 211 szkół włączyło się w akcję
W Polsce Tęczowy Piątek będzie obchodzony w piątek, 26 października, przez 211 szkół. Dzięki temu ponad 200 polskich szkół stanie się miejscem, w którym być może łatwiej będzie się odnaleźć osobom LGBT. Tęczowy Piątek ma bowiem za zadanie oswajać młodzież z tematem mniejszości seksualnych, tak, aby dzieci, które do nich należą, nie czuły się wykluczone czy nierozumiane przez środowisko.
Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć. Szkoły, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, dostały od Kampanii Przeciwko Homofobii zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. Scenariusz Tęczowego Piątku wymyślą już same. My dajemy podpowiedzi. Mówimy np. jakie filmy można pokazać podczas lekcji, ale to szkoła wybiera konkretny tytuł - wyjaśnia Joanna Skonieczna z organizacji Kampania Przeciwko Homofobii.
Akcja Tęczowy Piątek ma uczyć akceptacji, promować tolerancję dla różnorodności i inności oraz walczyć z homofobią. Okazuje się jednak, że na takie treści może nie być miejsca w podstawie programowej polskich szkół. Sprawą zainteresowała się sama Minister Edukacji.
Tęczowy Piątek: fala krytyki
Minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, spytana o Tęczowy Piątek, odpowiedziała, że w kalendarzu szkolnych wydarzeń nie ma takiego dnia, a zatem organizacja jakichkolwiek wydarzeń nie jest możliwa, chyba, że rodzice wydadzą pisemną zgodę na udział ich dziecka w takiej akcji.
Każdego roku we wrześniu, w każdej szkole, nauczyciele z rodzicami i uczniami ustalają program wychowawczo-profilaktyczny, który zakłada różnego rodzaju inicjatywy. Z informacji kuratorów wynika, że nie ma takiego programu jak tzw. Tęczowy piątek. - poinformowała minister Zalewska.
Akcja Tęczowy Piątek spotkała się także z falą krytyki ze strony środowisk prawicowych i kościelnych. Inicjatywę ostro skrytykowali biskupi i Tadeusz Rydzyk, który w typowy dla siebie sposób tak skomentował inicjatywę: "Brak słów. Pytam się: Gdzie my jesteśmy? 100. rocznica odzyskania niepodległości ma być „tęczowa”, a nie „biało-czerwona”?"
A co Wy o tym sądzicie?
1 z 1
Tęczowy piątek już dziś w polskich szkołach