Reklama

W tym artykule:

  1. Skąd się biorą teorie spiskowe o UFO?
  2. Słynne teorie spiskowe o UFO
  3. Czy UFO istnieje?
Reklama

Teorie spiskowe o UFO to jedne z najbardziej rozpowszechnionych teorii na świecie. Wielu ludzi wierzy, że istnieją obce formy życia, a niektórzy uważają nawet, że żyją wśród nas, a my tego nie zauważamy. Jaka jest prawda? Czytaj dalej i odkryj tajemnice teorii spiskowych o UFO.

Skąd się biorą teorie spiskowe o UFO?

Teorie spiskowe o UFO to tak naprawdę bardzo złożony temat. Powodów do ich powstawania jest wiele, poczynając od podejrzanych zjawisk i obserwacji, którym brakuje wyjaśnienia, kończąc na ludzkiej wierze w to, że istnieje siła wyższa w różnych formach. Jedni wierzą w bogów, inni w kosmitów, niektórzy w siłę natury. Nauka i powszechnie dostępna wiedza na ten moment nie zawsze tłumaczą to, czego zwykły człowiek nie rozumie. Na przestrzeni lat donoszono o trudnych do wyjaśnienia zjawiskach, takich jak niezidentyfikowane obiekty latające, czy zeznania osób, które rzekomo porwały obce formy życia, by przeprowadzać na nich eksperymenty.

Z naukowego punktu widzenia szanse na to, że na Ziemi żyją jedyne formy życia we wszechświecie, są bardzo niskie. Kosmos jest niepojęcie ogromny i bardzo prawdopodobne, że w jego innych zakątkach powstały obce dla nas organizmy. Bardzo możliwe, że istnieją też planety, które mają zbliżone warunki do tych u nas i pozwoliłyby na to, żeby powstało na nich życie. Zapewne odbiega ono od naszego wyobrażenia, być może daleko mu do tworzenia cywilizacji czy ludzkiego pojęcia inteligencji, ale kto wie, może w końcu uda nam się je odkryć.

Słynne teorie spiskowe o UFO

Teorii spiskowych o UFO i obcych formach życia jest mnóstwo, a podsycają je dzieła kulturowe, takie jak filmy i książki science fiction. Każdy zapewne zna lub kojarzy sagę "Obcy", która przedstawia kosmitów jako krwiożercze bestie lub produkcję "E.T.", ukazującą UFO jako sympatyczne, małe stworzenie. Do najpopularniejszych teorii na temat życia pozaziemskiego należą:

  • strefa 51 - miejsce, w którym podobno prowadzone są badania na temat pozaziemskich form życia,
  • foo fighter - nieznanego pochodzenia światła, które obserwowano w okresie wojennym,
  • zaginięcie Travisa Waltona - uważa się, że mężczyznę porwali kosmici,
  • ogólne przeświadczenie o tym, że kosmici są wśród nas - wiara w to, że kosmici nie tylko istnieją, ale są z nami na Ziemi i funkcjonują pod postacią ludzi,
  • kręgi w zbożu - założenie, że kształty widoczne z lotu ptaka w polach zboża są tworzone przez obce formy życia,
  • szaraki - założenie, że kosmici to szarawe istoty o nienaturalnie dużej głowie i oczach,
  • kontakt starożytnych Sumerów z UFO - twierdzenie, że starożytna cywilizacja Sumerów posiadła wiedzę przekazaną przez kosmitów,
  • haunebu - wyobrażenie tego, jak wyglądają statki kosmiczne obcych,
  • majestic 12 - tajna organizacja rządowa USA, która prowadzi badania na temat UFO,
  • zaginięcie Fredericka Valenticha - podobnie jak w przypadku Waltona, uważa się, że Valentich został uprowadzony przez kosmitów,
  • kosmici w starożytności - założenie, że starożytne cywilizacje, takie jak Egipcjanie, zdobywali wiedzę od kosmitów i obcy pomagali im budować pokaźne konstrukcje, takie jak piramidy,
  • grupa krwi RH - kosmici mają mieć grupę krwi RH minus, a ludzie z taką grupą krwi to albo obcy, albo ich potomkowie.
Teorie spiskowe o UFO - Szarak
fot. Teorie spiskowe o UFO - Szarak / Adobe Stock, Sasa Kadrijevic

Czy UFO istnieje?

Samo pojęcie UFO odnosi się do niezidentyfikowanych obiektów latających, zazwyczaj przedstawianych jako spodki. Powszechnie jednak przyjęło się, że dotyczy ono nie tylko statków kosmicznych, ale i obcych form życia, czyli kosmitów. Równanie Drake'a, czyli formuła matematyczna, która szacuje możliwość i liczbę potencjalnych rozwiniętych cywilizacji w kosmosie i planet, na których mogą być warunki do powstania życia, wskazuje na to, że jest to wysoce prawdopodobne. Ponadto naukowcy odkryli jeszcze w naszym układzie słonecznym to, że na Marsie czy księżycach Saturna i Jowisza są warunki, które mogłyby sprzyjać powstawaniu prostych, żywych organizmów.

Ciekawy jest także Paradoks Ferniego, który tłumaczy, dlaczego do tej pory mogliśmy nie wykryć obcych form życia, a jednak mogą one istnieć. Zagadnienie mówi o tym, że możliwe, że kosmici są na przykład zbyt daleko od nas, by współczesna technologia mogła je znaleźć. Porusza także temat tego, że niekoniecznie życie na innych planetach jest zbliżone do naszej postaci, czyli "obcy" wcale nie są równie inteligentni, co ludzie i nie tworzą cywilizacji, zatem nie mogą się z nami skontaktować albo nas odwiedzać. Uważa się także, że inteligentni kosmici mogą celowo unikać wykrycia przez nas z jakichś swoich powodów.

Reklama

Całkiem możliwe, że nigdy nie dowiemy się, czy gdzieś poza Ziemią istnieją jakieś obce formy życia. Zgodnie z teoriami naukowymi i rachunkiem prawdopodobieństwa życie istnieje w innych zakątkach kosmosu, ale wybiega postacią poza nasze wyobrażenie i może zwyczajnie być zbyt daleko, byśmy do niego dotarli.

Reklama
Reklama
Reklama