Reklama

W tym artykule:

  1. Tajemnica Sfinksa - jak stary jest Sfinks?
  2. Czyją twarz przedstawia Sfinks?
  3. Labirynty pod wielkim Sfinksem
Reklama

Olbrzymiej wielkości posąg Sfinksa w Egipcie od lat wzbudza ciekawość badaczy, naukowców i wykładowców, a także zwykłych ludzi i turystów. Po dziś dzień nie określono oficjalnej daty jego powstania, a specjaliści spierają się ze sobą na ten temat. Czytaj dalej i dowiedz się o sekretach i zadziwiających teoriach, które skrywa ta ogromna rzeźba.

Tajemnica Sfinksa - jak stary jest Sfinks?

Wiek Sfinksa jest od lat obiektem wielu dyskusji i różnych teorii. Profesorowie i archeolodzy z różnych zakątków świata mają sprzeczne zdania na ten temat, ale do dziś nie udało się ustalić, ile lat ma ta spektakularna rzeźba. Ustalono, że kamień, z którego została zbudowana ma ponad 800 tysięcy lat, ale nie ma pewności co do tego, kiedy została w nim wykuta.

Sfinks nie miał oryginalnie ludzkiej twarzy?

Badacze Robert Bauval i Graham Hancock są zdania, że Sfinks powstał 12 tys. lat temu. Swoją teorię opierają o zniszczenia budulca, który według nich, mógł ulec takiej erozji tylko podczas silnych deszczy, które to w Egipcie miały miejsce pod koniec epoki lodowcowej. Ich zdaniem wówczas Sfinks patrzyłby na konstelację Lwa, kiedy to trwała astrologiczna era tego znaku zodiaku. Niektórzy twierdzą, że ta rzeźba pierwotnie miała głowę właśnie wspomnianego zwierzęcia, a to sprawiałoby, że teoria Bauvala i Hancocka ma wiele sensu.

Inni są zdania, że owszem, Sfinks początkowo nie miał twarzy ludzkiej, a według nich miał przypominać szakala lub wilka, co oznaczałoby, że został stworzony na cześć boga Anubisa. Za tą teorią przemawia wyjątkowo mała głowa rzeźby, która nie pasuje proporcją do całej reszty. Oznacza to, że Sfinks zmieniał się na przestrzeni lat, a to znacznie utrudnia ustalenie czasu jego powstania i jest powodem wielu różnych teorii.

Inne spekulacje na temat wieku Sfinksa

Zdaniem geologa Roberta Schocha pierwotny Sfinks musiał powstać co najmniej 5000 lat przed naszą erą, a jego najnowsze badania wskazują, że mogło to być i 10000 lat p.n.e., gdyż wówczas klimat na terenie Egiptu był znacznie odmienny od tego, który znamy teraz. Były to czasy deszczów, które spowodowały erozję kamienia tej rzeźby. Odpowiada też na zarzuty osób, które twierdzą, że głowa Sfinksa przypomina głowę władcy Egiptu z ery dynastycznej (po zjednoczeniu Egiptu Górnego oraz Dolnego zawładnęły nim pierwsze dwie dynastie władców około 3000r. p.n.e.). Wspomina też, że pierwotnie posąg miał głowę zwierzęcą, a dopiero potem przekuto ją na ludzką. Niektórzy uważają, że Sfinks pierwotnie był po prostu lwem lub lwicą, a to rodzi tajemniczą teorię, według której został stworzony przez nieznaną nam kulturę.

Pliniusz Starszy, który tworzył jeszcze w czasach starożytnych, w swoim dziele "Historia Naturalna" napisał, że okoliczni mieszkańcy uważają Sfinksa za bóstwo i wierzą, że pochowano w nim króla. Według tego autora jednak było inaczej, a posąg został wykuty w litej skale i początkowo jego twarz była czerwona. Oczywiście współcześnie nie zobaczymy tego koloru, ponieważ barwnik nie przetrwał wieków zasypywania przez piasek i odkopywania, a także warunków pogodowych.

Czyją twarz przedstawia Sfinks?

Według starożytnej tablicy Totmesa IV, którego ludzie odkryli koło XIV wieku p.n.e. nieco zniszczonego już Sfinksa, twarz przedstawia władcę Chefrena w postaci wcielenia Atuma, czyli stwórcy świata i bogów. Choć przyjmuje się to za prawdę, nie ma na to konkretnych dowodów i ta teoria pozostaje spekulacją.

Niektórzy archeologowie uważają natomiast, że rzeźba może przedstawiać samego Faraona Totmesa, ponieważ przypomina ona rysy twarzy jego dobrze zachowanej mumii. Według egiptologa Ernesta Wallisa Budge oraz archeologa Gastona Maspero Sfinks powstał na długo przed panowaniem Chefrena, a on miał odpowiadać jedynie za wykopaliska.

Inna teza mówi o tym, że twarz Sfinksa przedstawia Cheopsa, jednego z egipskich faraonów, a za wyrzeźbienie jego twarzy ma odpowiadać syn, Dżedefre, który bardzo podziwiał ojca i miał zlecić oddanie jego rysów na posągu.

Reklama

Labirynty pod wielkim Sfinksem

Według niektórych naukowców pod Sfinksem biegną ukryte korytarze, które tworzą duży labirynt pomiędzy komnatami. Mają one też pod ziemią łączyć ogromną rzeźbę z piramidami. Według jasnowidza Edgara Cayce'a i jego spiskowej teorii w tych podziemnych kondygnacjach znajdują się zapisy na temat historii Atlantydy. W różnych legendach i mitach przewijają się wzmianki o tych korytarzach, a znani egiptolodzy i archeolodzy także wierzą w możliwość ich istnienia. Na poparcie ich tezy wskazują badania georadarem, które wykryły pod Sfinksem jakiegoś rodzaju puste obszary. Niestety na ten moment egipski rząd nie zgadza się na wykopaliska pod tą rzeźbą, ponieważ mogłyby one uszkodzić ogromny posąg.

Reklama
Reklama
Reklama