Dziś Światowy Dzień Wody. "Brak wody uderza szczególnie dotkliwie w kobiety i dziewczynki" - alarmuje Polska Akcja Humanitarna
W Światowy Dzień Wody Polska Akcja Humanitarna zwraca szczególną uwagę na brak dostępu do wody pitnej w wielu krajach. Pandemia obnażyła bowiem zagrożenia zdrowotne związane z brakiem dostępu do czystej wody pitnej i środków higienicznych. "Trudno to sobie wyobrazić, ale co trzecia szkoła i co czwarta placówka ochrony zdrowia są pozbawione dostępu do wody. W takiej sytuacji nie ma szansy na efektywną naukę, zapobieganie chorobom czy bezpieczne leczenie" - mówi Rafał Grzelewski z PAH.
22 marca - Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na szczególnie trudną sytuację związaną z brakiem dostępu do czystej wody pitnej z powodu pandemii. Bezpieczna woda i środki czystości to pierwsza linia obrony przed zakażeniem koronawirusem, jednak 3 miliardy ludzi na świecie wciąż nie mają do nich dostępu. Używanie pełnej szkodliwych patogenów wody powoduje też szereg konsekwencji zdrowotnych dla mieszkańców Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Tylko z powodu chorób wywołanych skażoną wodą i brakiem sanitariatów każdego dnia na całym świecie umiera tysiąc dzieci.
Trudno to sobie wyobrazić, ale co trzecia szkoła i co czwarta placówka ochrony zdrowia są pozbawione dostępu do wody. W takiej sytuacji nie ma szansy na efektywną naukę, zapobieganie chorobom czy bezpieczne leczenie - mówi Rafał Grzelewski z PAH.
Brak wody uderza szczególnie dotkliwie w kobiety i dziewczynki, które w wielu krajach afrykańskich muszą często iść nawet 6 km w jedną stronę, aby dojść do studni.
Tak długie wędrówki narażają kobiety na napady, ale też pozbawiają możliwości pracy, nauki czy spędzania czasu z rodziną – mówi Helena Krajewska z PAH – Przez zbyt małą liczbę studni tworzą się też kolejki, co zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19.
PAH alarmuje, że dostęp do czystej wody pogarsza się z roku na rok także przez coraz częstsze katastrofy naturalne, związane z przyspieszającymi zmianami klimatu. W ostatnich latach blisko 3/4 tych zjawisk było powiązanych z wodą (susze, powodzie, niszczycielskie ulewy).
W Somalii są teraz na zmianę tylko susze i powodzie. Susze zabijają rośliny i zwierzęta gospodarskie, zmuszają ludzi do ucieczek. Z kolei powodzie niszczą domy, zatapiają pola i zatruwają studnie - mówi Magan Ali z misji PAH w Somalii.
PAH: "Dziewczynki w Somalii są najbardziej narażone na skutki kryzysu humanitarnego" [KOBIETA WIDZI WIĘCEJ]
"Kobiety w Somalii są postawione w tak dramatycznych warunkach, że nie mają innego wyboru i muszą sobie radzić w tej sytuacji” – mówi nam szefowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej, Pani Celina Kretkowska-Adamowicz. Rozmawiamy z Nią o sile somalijskich kobiet, ubóstwie menstruacyjnym, a także trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.Obliczenia Światowej Organizacji Zdrowia jeszcze sprzed pandemii wskazują, że tylko poprawa dostępu do wody i sanitariatów mogłaby w skali światowej zapobiec blisko co 10. zachorowaniu.
Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie działań zwiększających dostęp do wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Finansowa pomoc, zapewniana przez Polaków, umożliwia wiercenie studni głębinowych, doprowadzanie wody do szkół, ośrodków zdrowia i obozów dla uchodźców, budowę toalet, a także dostarczanie środków higienicznych.
Obejrzyj specjalny program PAH „22 powody dla wody”, z udziałem polskich artystów (m.in. Skubasa, Hani Rani i Vienia). Start: piątek, 26 marca, godz. 19:00, strona PAH na Facebooku.
Jeśli chcesz wesprzeć działalność PAH, wpłać przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem (Woda 2021)
Światowy Dzień Wody już w poniedziałek! Z tej okazji mamy dla Was aż dwa nowe odcinki podkastu „Tolerancja to za... Opublikowany przez Polska Akcja Humanitarna (PAH) Środa, 17 marca 2021