Stres, lęki, zaniżone poczucie własnej wartości: 60 proc. młodych ludzi nie radzi sobie z presją
Badania pokazują, że 60 proc. młodych ludzi nie radzi sobie z presją odniesienia sukcesu. Pokolenie, które obecnie ma od 18 do 24 lat wychowało się w kulturze skoncentrowanej na wynikach, a stres, lęki i zaniżone poczucie własnej wartości to problemy, które dotykają większości z nich.

Stres: młode osoby nie radzą sobie z presją sukcesu
Badania przeprowadzone przez Mental Health Foundation Stress w wielkiej Brytanii wskazują, że 60 proc. młodych ludzi czuje, że przytłacza ich presja odniesienia sukcesu. 47 proc. odczuwa stres związany ze swoim wyglądem. 57 proc. panicznie boi się popełnienia błędu. Do tego wszystkiego dochodzi stres związany z sytuacją na scenie politycznej oraz kryzysem ekonomicznym i katastrofą klimatyczną czy orientacją seksualną. Badania przeprowadzono na grupie 4619 osób w wieku od 18 do 24 lat. Jest to jedno z największych i najbardziej kompleksowych studiów dotyczących stresu, a jego wyniki dają do myślenia.
Osoby w wieku od 18 do 24 roku życia stanowią ¾ zanotowanych przypadków problemów ze zdrowiem psychicznym. Z czego wynikają te przytłaczające statystyki?
ZOBACZ TEŻ: Trauma: uraz, który pozostawia po sobie poważne ślady. Jak sobie z nią radzić?
Stres: z czego wynika presja wśród młodych?
Specjaliści wskazują na szybko następujące zmiany cywilizacyjne, których skutkiem mogą być problemy ze stresem. Im młodsze są osoby, w tym bardziej złożonym świecie dorastają. Na młodych ludziach ciąży ogromna presja odniesienia szeroko rozumianego sukcesu. Oczekuje się od nich bujnego życia towarzyskiego, szczęśliwego związku, najwyższych możliwych ocen w szkole i na studiach, ukończenia elitarnych kierunków i zdobycia dobrze płatnej i ciekawej pracy. Do tego wszystkiego należy dołączyć niepokoje związane z pogłębiającymi się na świcie podziałami politycznymi oraz kryzys ekonomiczny, który znacznie utrudnia znalezienie pracy, a także sprawia, że możliwość kupna własnego mieszkania, dla wielu staje się praktycznie nierealna. Oprócz tego wielu młodych ludzi jest zalewanych informacjami w Internecie, co prowadzić może do pogłębiania się lęków – zwłaszcza związanych z katastrofą ekologiczną.
Badania wskazują, że znaczną rolę w narastających wśród młodzieży lękach odgrywa wychowanie oraz edukacja. Szkoła przyzwyczaja młodych ludzi do myślenia jedynie o ocenach i wynikach. Głosy mówiące, że porażki się zdarzają oraz że również są nam potrzebne, nie mają siły przebicia. Życie towarzyskie, atrakcyjny wygląd, czy sukces zawodowy stają się podstawą poczucia własnej wartości.
Odczuwana presja prowadzi do zapędzenia się młodych ludzi w błędne koło – zbyt duży stres przekłada się na coraz niższe wyniki w nauce, co z kolei prowadzi do jeszcze większego stresu. Utrudnia to również funkcjonowanie w środowisku zawodowym, gdzie osiągnięcie wyników poniżej oczekiwań pracodawcy może okazać się paraliżujące.
Polecane
"Jak poradzić sobie ze stresem? Przestać traktować go jak wroga, tylko sprzymierzeńca w podejmowaniu trudnych tematów" [OKIEM EKSPERTA]
Czakra splotu słonecznego: to ona odpowiada za poczucie własnej wartości. Nie dopuść do jej zablokowania
„Mama od zawsze wpajała mi wartości chrześcijańskie. Nie zawiodłam się na tym, bo wymodliłam sobie męża jak z obrazka”
Babcia z Podlasia radzi: nie stawiaj tych kwiatów obok siebie. To przyciąga potężne kłopoty
Horoskop na jutro 12 grudnia 2024 dla Panny. Wróżka Miranda radzi postawić na siebie
Związek z młodszym partnerem to wciąż kontrowersyjna sprawa. Nie daj sobie wmówić, że to nie wypada
Horoskop dzienny na 10 grudnia 2024 dla Wodnika. Wróżka Miranda radzi wsłuchać się w siebie
Horoskop na jutro 22 października 2024 dla Ryb. Wróżka Miranda radzi uwierzyć w siebie
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa
Święta tuż-tuż… Oto 7 prezentowych inspiracji
Współpraca reklamowa