Tam molestowanie i znęcanie się psychiczne to norma: "Jesteś zbyt młoda i naiwna. Wracaj do kuchni"
Grożenie pobiciem, gwałtem, znęcanie się psychiczne - 85% kobiet w parlamencie doświadczyło znęcania się w miejscu pracy. Te dane i rzeczywistość kobiet w polityce przerażają.
- Redakcja
Przemoc seksualna w parlamencie europejskim?
Przemoc psychiczna i seksualna nie dotyczy tylko wąskiej grupy kobiet, jak często mówią krytycy ruchu #MeToo. Kobiety narażone na gwałt, seksistowskie docinki, znęcanie się psychiczne mogą być waszymi sąsiadkami, siostrami, koleżankami z pracy, a nawet, jak pokazując najnowsze badania, parlamentarzystkami reprezentującymi swoje kraje w europarlamencie. Unia Międzyparlamentarna (IPU) ujawniła, że 85 % kobiet zasiadających w parlamentach doświadczyło przemocy psychicznej w miejscu pracy. Wyniki badań opublikowano dwa dni temu, 16. października.
W sumie liczba parlamentarzystek w Europie to 3 515, podczas gdy IPU przeprowadziło wywiad jedynie ze 123 kobietami z 45 krajów. Mimo dość małej próby, badanie sugeruje przemoc na ogromną skalę.
47% kobiet przyznało, że grożono im pobiciem, a nawet śmiercią czy gwałtem. 68% powiedziało, że było ofiarami seksistowskich komentarzy w miejscu pracy, dotyczących cech zewnętrznych, bądź stereotypowych ról społecznych. 25% pytanych kobiet zdradziło w badaniu, że były celem seksualnego molestowania.
85% to ogromna i zatrważająca statystyka - "jeśli kiedykolwiek oddałaś głos na kandydatkę do parlamentu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że padła ona ofiarą przemocy seksualnej."
Niektóre grupy kobiet są w większej grupie ryzyka przemocy seksualnej, w tym pracownice przed 40.tką. Podobnie jak aktywistki, walczące o przestrzeganie praw kobiet i równouprawnienia - one też są bardziej narażone na ataki.
Jedna z kobiet powiedziała IPU:
Byłam molestowana pracując na stanowisku asystentki posła. Kiedyś, podczas podróży służbowej próbował zmusić mnie do wejścia do swojego pokoju. Wysyłał wiadomości o podtekście seksualnym i groził zwolnieniem, jeśli się komuś poskarżę. Zgłosiłam to. Jednak to ja musiała odejść, on zatrzymał swoją pozycję. Co więcej, wciąż jest parlamentarzystą.
Seksistowskie komentarze posłów
Podczas obrad w parlamencie kobiety często słyszą seksistowskie docinki, to tylko kilka z nich, które przytacza badanie Unii Międzyparlamentarnej.
"Jesteś zbyt młoda i naiwna. Wracaj do kuchni",
"Przestań histeryzować, wróć do domu i wyżyj się w łóżku",
"Jesteś tak piękna, że nie mogę się skupić słuchając tego, co mówisz",
"Dlaczego kobieta o takim uroku dyskutuje o tak mocnych i nieprzyjemnych sprawach?"
Badacze wskazują, że to może być jeden z powodów, dla których wciąż relatywnie mało jest kobiet na stanowiskach prezydenckich oraz piastujących stanowisko premiera. Zwyczajnie, stres i trauma towarzysząca im przy pięciu się po stopniach kariery w polityce, sprawiają, że często się wycofują. Co można z tym zrobić? IPU wysunęło wnioski i rekomendacje, ale każdy obywatel może przyczynić się do poprawy - głosując na kobiety. Im więcej ich będzie w parlamencie, tym bardziej będą się wspierać w zdominowanym przez mężczyzn środowisku.