Matka z TikToka uczy córki, że dziewictwo nie istnieje: „Kultura czystości jest toksyczna”
Filmik, w którym mama 5 córek, Cayce LaCorte tłumaczy, że dziewictwo i kultura czystości są toksyczne, już stał się viralem. Jej akcja #virginityisamyth odbiła się w sieci szerokim echem.
- Redakcja
Matka uczy córki, że dziewictwo nie istnieje. Ten filmik jest viralem
TikTok to stosunkowo nowa platforma, która zdobywa ogromną popularność. Kojarzona z tańczącymi nastolatkami i krótkimi nagraniami, zrobionymi raczej dla żartu, okazuje się być też medium pełnym wartościowych treści. Tak jest w przypadku profilu @book_mama, prowadzonego przez matkę 5 córek, Cayce LaCorte. Początkująca pisarka chętnie dzieli się tajnikami wychowania tak licznej gromadki, a jej ostatni filmik, pod hasłem #virginityisamyth („dziewictwo to mit”), Internauci wyświetlili już ponad 2 mln razy. Cayce odważnie przyznaje, że stara się przekazać córkom, że dziewictwo nie istnieje, a jest jedynie narzędziem do oceniania i szufladkowania kobiet. TikTokerka tłumaczy też, że seks jest ważny, ale nie powinien decydować o poczuciu wartości, a sama koncepcja „czystości” jest z założenia toksyczna:
Kultura czystości jest w swej istocie toksyczna. Kobiety są traktowane zupełnie inaczej, niż mężczyźni (...) To, że jakiś facet w pewnym momencie życia wbija ci w ciebie swojego penisa, nie zmienia twojej wartości, nie zmienia tego, kim jesteś, to się pop prostu wydarzyło. Seks jest ważny. To wielka sprawa. To zawsze powinno być coś ważnego. To nie ma nic wspólnego z twoim pierwszym razem ... to po prostu śmieszne. Cała koncepcja jest absurdalna - tłumaczy w głośnym filmie Cayce.
Kobieta dodaje, że często rozmawia z córkami na temat związków i seksualności oraz uczy je, że zawsze mogą powiedzieć „nie” kiedy nie czuja się komfortowo.
Jak to jest z tym dziewictwem?
Choć tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, dziewictwo zaczęło być kwestionowane. Mity związane z „błoną dziewiczą” (hymen), próbują rozwiewać zarówno medycy, jak i edukatorzy seksualni, którzy wyraźnie podkreślają, że jej budowa różni się w zależności od osoby i jej stan w zasadzie nie mówi... o niczym. Motyw „dziewictwa” jest bezpośrednio związany z patriarchatem, nadawaniem kobietom określonych wartości, a ugruntowany przez przekonania religijne - czczone kobiety są zazwyczaj przedstawiane jako „niepokalane”, stąd już nastoletnie dziewczynki wierzą, że „cnota” jest ich największym skarbem.