Kolarki zamiast skąpych majtek bikini? Norweskie siatkarki złamały regulamin, bo "czuły się nago". Teraz zapłacą wysoką karę. To czysty seksizm!
Norweska drużyna piłki ręcznej plażowej została ukarana za to, że podczas meczu Norwegia Hiszpania w ramach rozgrywek mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej zawodniczki założyły kolarki zamiast skąpych majtek bikini. Europejska Federacja Piłki Ręcznej wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.
Kolarki zamiast majtek bikini - będzie kara
150 EURO na każdą zawodniczkę norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej – to grzywna, jaką mają zapłacić siatkarki za to, że zamiast majtek bikini założyły szorty – wynika z oświadczenia Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, które zostało podane do wiadomości 19 lipca 2021. Komisja dyscyplinarna uznała, że założenie spodenek podczas meczu w ramach Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej to złamanie regulaminu.
- W niedzielnym meczu o brązowy medal z Hiszpanią drużyna Norwegii zagrała w spodenkach, które nie są zgodne z regulaminem sportowców – czytamy w oświadczeniu komisji dyscyplinarnej EHF, z którego wynika, że regulamin zabrania noszenia spodenek, które mają nogawki dłuższe niż 10 cm.
ZOBACZ TEŻ:
Niemieckie gimnastyczki wystąpiły w strojach, które zaskoczyły wszystkich. Tej rewolucji nie da się już zatrzymać!
Niemiecka drużyna gimnastyczek: Sarah Voss, Pauline Schaefer-Betz, Elisabeth Seitz i Kim Bui zdecydowały się na wielką rewoltę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To, w czym wystąpiły zaskoczyło fanów sportu. My jesteśmy zachwycone tą modową rewolucją!Słynna tenisistka walczy z seksizmem: "Nie zamierzam codziennie publikować zdjęcia tyłka"
Eugenie Bouchard zyskała sławę na Instagramie dzięki swoim odważnym zdjęciom w bieliźnie lub w bikini. Teraz kanadyjska tenisistka zapowiedziała, że kończy z tego rodzaju postami. Niektórzy twierdzą, że straci przez to fanów.Seksizm w piłce ręcznej
W związku z tym norweska drużyna piłki ręcznej plażowej kobiet zostanie ukarana grzywną w wysokości 1500 EURO, co na każdą zawodniczkę wynosić będzie 150 EURO.
Komisja Dyscyplinarna jasno wytłumaczyła skąd wynika jej decyzja. Turniej rozgrywany w Warnie w Bułgarii miał jasno określony regulamin, ustalony odgórnie przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej. Norweskie siatkarki, zakładając kolarskie spodenki, tę zasadę złamały.
- Kobiety powinny nosić bikini, w którym góra powinna być obcisłym stanikiem sportowym z dużymi otworami na ramiona. Dół nie może mieć więcej niż 10 cm po bokach – mówią przepisy, ale jest jedno „ale”. Podczas gdy siatkarki mają dokładnie sprecyzowane wymiary strojów sportowych, które znacznie odsłaniają ich ciała, siatkarze mają w kwestii strojów o wiele więcej swobody.
- Uczestnicy muszą nosić „obcisłe bezrękawniki” i dłuższe spodenki, „które nie są zbyt luźne”, ale „powinny znajdować się 10 centymetrów powyżej rzepki” – podają zagraniczne media, cytując zasady regulaminu piłki ręcznej plażowej.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Czym jest mansplaining i czy często go doświadczasz?
Mężczyźni objaśniają ci i tłumaczą rzeczy, choć wcale o to nie prosisz? Możesz być kolejną ofiarą mansplainingu. Czym jest ten termin, który na stałe wszedł do języka popkultury?200 książek dla dzieci wycofanych z bibliotek. Są seksistowskie
W tym kraju wycofano aż 200 książek i powieści dla dzieci, ze względu na to, że utrwalają seksistowskie stereotypy. O jakie tytuły książek dla dzieci chodzi?Dorota Wellman wygrywa sprawę z pisarzem, który twierdził, że "seks jej nie grozi"
Dorota Wellman regularnie punktuje seksistowskie wypowiedzi i brak kultury w dyskusji publicznej i to nie tylko, gdy sprawa dotyczy jej bezpośrednio. Ale za ten obraźliwy i urągający godności wpis na mediach społecznościowych pisarz Jacek Piekara zapłaci bardzo wysoką cenę - dosłownie.W majtkach bikini czują się nago
Norweska siatkarka Katinka Haltvik skomentowała, że „decyzja o założeniu kolarek i zignorowaniu obostrzeń była bardzo spontaniczna”.
- Czułyśmy się atakowane tymi przepisami. Mam nadzieję, że to wydarzenie utoruje drogę innym zespołom, które czują się nieswojo w strojach określonych przez regulamin – tłumaczyła w NRK.
- Ludzie kibicowali nam, że w takich strojach zagrałyśmy kilka meczów i wzięłyśmy na siebie ciężar złamania regulaminu. Nie wszystkie zespoły mogą pozwolić sobie na zapłacenie takiej grzywny. Piłka ręczna powinna być sportem dla każdego, a nie inkluzywnym, co obejmuje również kwestie ubioru – dodała.
Jak podaje Herald Sun, cytując prezesa Norweskiego Związku Piłki Ręcznej Kare Geir Lio dla NRK, walka o równouprawnienie w kwestii strojów nie jest niczym nowym, a jego organizacja prowadzi kampanię na rzecz zmian w przepisach od kilku lat.
- Obiecano nam, że ten problem zostanie rozwiązany. Jednak nic się nie dzieje – dodaje prezes.
Photo: Norweskie zawodniczki podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku / Getty Images
Norweską drużynę poparła m.in. trenerka reprezentacji Francji Valérie Nicolas, która publicznie przyznała, że decyzja federacji była niesprawiedliwa.
- Pieniądze i grzywny nie powinny być przedmiotem dyskusji. Aby wprowadzić zmiany, narody muszą stać razem i robimy to teraz. Zawodniczki często mówią mi, że czują się niekomfortowo, czują się nagie i oglądane. To sport z dużą ilością ruchu, a bikini tego ruchu nie ułatwia. Jest też dyskomfort związany z miesiączką czy względami religijnymi – dodaje trenerka.
Jak dotąd Europejska Federacja Piłki Ręcznej nie cofnęła swojej decyzji o grzywnie.
Photo: Norweskie zawodniczki podczas Mistrzostw Świata w 2018 roku / Getty Images
1 z 4
Seksizm w świecie sportu. Norweska drużyna ukarana za to, że założyła kolarki zamiast bikini
Norweskie siatkarki w strojach zgodnych z regulaminem w 2017 roku.
2 z 4
Seksim w piłce ręcznej plażowej? Te zasady regulaminu wciąż wzbudzają kontrowersje
3 z 4
Seksim w piłce ręcznej plażowej? Te zasady regulaminu wciąż wzbudzają kontrowersje
4 z 4
Seksim w piłce ręcznej plażowej? Te zasady regulaminu wciąż wzbudzają kontrowersje