Jak znaleźć pierwszą pracę w branży IT?
Tradycyjnie praca w IT przypisywana jest mężczyznom, ale tak naprawdę to tylko stereotyp. Obecnie coraz więcej kobiet próbuje swoich szans w branży technologicznej. Gdzie i jak szukać pracy, jeśli ma się ścisły umysł oraz smykałkę do informatycznych rozwiązań?
Gdzie szukać pracy w branży IT?
Branża IT należy do najprężniej rozwijających się segmentów rynku. Nieustanne wprowadzanie nowych technologii czy automatyzacja różnorodnych procesów sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na informatyków, programistów i wielu innych specjalistów. Jak szukać pracy w IT? No Fluff Jobs to przykład branżowego portalu pracy, na który warto zajrzeć podczas takich poszukiwań. W tym serwisie ogłaszają się jedynie firmy szukające pracowników na technologiczne stanowiska.
Na No Fluff Jobs można znaleźć propozycje pracy dla osób z różnym doświadczeniem. Znajdują się tam zarówno oferty stażów czy praktyk, jak i ogłoszenia skierowane do juniorów, seniorów bądź ekspertów. Korzystając z branżowego portalu pracy, można więc znaleźć pierwsze zatrudnienie, które pozwoli rozwinąć skrzydła w nowej dziedzinie.
Kogo szukają pracodawcy z technologicznych firm?
W branży IT jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Największy popyt dotyczy stanowisk programistycznych. Wiele ofert kierowanych jest do frontend oraz backend developerów. Obydwoje zajmują się obsługą stron lub aplikacji, ale każdy z nich dogląda innych elementów technicznych.
Frontend developer odpowiada w głównej mierze za interfejs i jego funkcjonalność. Natomiast programista typu backend dba o to, co niewidoczne dla użytkownika. Buduje on bazy danych, tworzy zabezpieczenia i zapewnia odpowiednie działanie serwera. Wśród programistów rozchwytywani są również fullstack developerzy. To osoby, które łączą umiejętności z zakresu front- i backend.
Do popularnych stanowisk w branży IT należy zaliczyć także testerów oprogramowania. Są to specjaliści od kontroli owoców pracy developerów. Ich zadaniem jest manualne bądź zautomatyzowane sprawdzanie funkcjonalności programów. Testerzy powinni wyłapywać błędy, które uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z aplikacji czy serwisu internetowego. Ich praca sprawia, że firma jest w stanie uniknąć wypuszczenia wadliwego produktu na rynek.
Jakie wymagania stawia praca w branży IT?
Podczas szukania ogłoszeń można zauważyć, że wielu pracodawców wcale nie wymaga od kandydatów wyższego wykształcenia. Oczywiście kierunkowe studia mogą być plusem, ale nie stanowią one elementu, który decyduje o wartości potencjalnego pracownika. Dla pracodawców większe znaczenie mają umiejętności twarde, czyli te związane ze znajomością narzędzi, języków kodowania, platform oraz środowisk informatycznych.
W większości ogłoszeń dotyczących zatrudnienia w IT pracodawcy podkreślają, że wymagają umiejętności posługiwania się konkretnymi technologiami. Najczęściej od kandydatów oczekuje się znajomości C++, Javy, JavaScriptu, Pythona, SQL, Azure, .NET lub innych popularnych narzędzi.
Często nawet w ofertach staży znajduje się adnotacja dotycząca znajomości podstaw wybranych technologii. Dlatego też przed podjęciem pierwszej pracy w IT warto odbyć kursy lub szkolenia. Najlepiej wybrać te certyfikowane, ponieważ są one w stanie poświadczyć zdobytą wiedzę.
Dlaczego warto wybrać pracę w branży IT?
Chociaż podjęcie pracy w IT wymaga nieco zachodu, to zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na edukację i wdrożenie do branży. Do zalet tej dziedziny należy zaliczyć jej ciągły rozwój, który wiąże się z możliwością nieustannego kształcenia i samodoskonalenia.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, że praca w IT jest bardzo dobrze płatna. Miesięczne wynagrodzenia w branży technologicznej zaczynają się w okolicach 3 000 zł i sięgają nawet 50 000 zł. Duża rozbieżność widełek płacowych wynika z kilku aspektów. Głównym z nich jest doświadczenie osoby zatrudnianej.
Początkujący juniorzy zarabiają najmniej. Jednak wraz ze wzrostem stażu pracy zdobywają oni kolejne umiejętności i mogą awansować na stanowisko typu mid, senior czy ekspert. Wyższa pozycja w hierarchii pracowniczej bezpośrednio wiąże się z bardziej atrakcyjnymi zarobkami.