Reklama

"Godzina policyjna" w Sylwestra: co dokładnie znajdziemy w nowym rozporządzeniu?

Rozporządzenie w sprawie zakazu przemieszczania się w Sylwestra pojawiło się w poniedziałek 21 grudnia w Dzienniku Ustaw. Zawiera ono wszystkie obostrzenia, o których mówił ostatnio Minister Zdrowia Adam Niedzielski, w tym zamknięcie hoteli, stoków narciarskich i centrów handlowych. Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od razu po świętach 28 grudnia 2020 r.

Reklama

W rozporządzeniu pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące "godziny policyjnej" w Sylwestra. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 2021 roku, zabronione jest z przemieszczanie się od godz. 19.00 (31 grudnia) do godz. 6.00 (1 stycznia). W rozporządzeniu nie użyto słowa "zakaz", tylko napisano: na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Godzina policyjna w Sylwestra: jakie kary nam grożą?

Wszyscy zastanawiają się, czy za złamanie zasad grożą nam kary. Na ten temat wypowiedziała się w RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane - poinformował szef KPRM.

Dworczyk dodał, że zdaje sobie sprawę z tego, że jest to duże obciążenie, jednak niezwykle ważne jest, żeby tuż przed rozpoczęciem szczepień zmobilizować się i przestrzegać wszystkich zasad.

Zobacz także: "Holiday heart syndrome": na czym polega ten syndrom, który dopada nas w święta?

Nowe rozporządzenie i obostrzenia od 28 grudnia

Zgodnie z nowym rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia zostają wprowadzone następujące obostrzenia:

  • wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym międzynarodowym;
  • obowiązkowa kwarantanna dla osób, które wracają do kraju;
  • zakaz prowadzenia biznesów takich jak dyskoteki, kluby nocne czy też kluby fitness, aquaparki, baseny;
  • zamknięte są hotele (z wyjątkami np. dla kierowców, pilotów samolotów, medyków);
  • zamknięte będą kina i inne obiekty kulturalne;
  • zamknięte zostaną centra handlowe (z wyjątkami, sklepy zoologiczne, spożywcze, apteki czy drogerie pozostaną otwarte).
Reklama

Przeczytaj także: Burza wokół limitu osób na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia 2020. "Wystarczy nie otwierać drzwi" - radzą prawnicy

Reklama
Reklama
Reklama