Reklama

TikTokerka walczy z chorobą

Ewa Zawada znana na TikToku pod pseudonimem Dobra Faza jest jedną z czołowych polskich twórczyń na tej platformie społecznościowej. Jej konto na obserwuje już ponad 4,4 miliona osób, a na Instagramie śledzi ją prawie 400 tysięcy fanów. Na fali popularności zaangażowana została do programu The Voice of Poland, gdzie prowadzi „Strefę TikToka” i nagrywa popularne układy taneczne z uczestnikami show. Jednak to nie udział w programie telewizyjnym przyniósł Ewie największy rozgłos. O influencerce zrobiło się głośno, kiedy zaczęła opowiadać o swoich zaburzeniach lękowych.

Reklama

"Wymuszona izolacja i brak kontaktu fizycznego z rówieśnikami sprawia, że wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję" - alarmują eksperci z PAH [WYWIAD]

"Wzrasta liczba młodych ludzi chorujących na depresję, zaburzenia lękowe oraz mierzących się z wieloma wyzwaniami natury psychicznej. Młodym bardzo trudno odnaleźć się w nowych okolicznościach związanych z pandemią" - mówi nam Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu "Pajacyk" w Polskiej Akcji Humanitarnej. W związku z tym PAH rozszerzyła działalność o wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży.
Depresja u młodzieży w czasie pandemii koronawirusa
Getty Images

Ewa Zawada o zaburzeniach lękowych

Tiktokerka wyznała, że zmaga się z nerwicą lękową. Na swoim kanale nagrywa filmy, w których pokazuje swoje życie przed rozpoczęciem leczenia i opowiada, jak się ono zmieniło, od kiedy przyjmuje leki i rozpoczęła terapię.

Obsesyjne myśli, kołatanie serca, zimne poty, ból brzucha, nagła biegunka, wrażenie, że zaraz umrę, zawroty głowy, drgawki i poczucie stracenia kontroli.

To tylko niektóre z objawów, jakie wymienia Ewa. Mimo dobrych intencji znalazła się grupa ludzi, którzy zarzucili kobiecie, że próbuje ona wylansować się na chorobie. Często pojawiają się też komentarze sugerujące, że jej problemy są wymyślone.

Reklama

Ewa Zawada kontynuuje swoją działalność mimo hejtu, jaki na nią spadł. Podkreśla, że jest dumna ze swojego powrotu do zdrowia. Zdaje sobie też sprawę z tego, że zaburzenia lękowe są niezwykle popularnym i istotnym problemem, o którym nie mówi się wiele. Ewa chciałaby skorzystać ze swoich zasięgów i szerzyć społeczną świadomość na temat tego, jak ważna jest terapia i przyjmowanie leków w przypadku tego rodzaju zaburzeń.

"Osoby żyjące przed pandemią aktywnie i nie korzystające z pomocy psychiatrycznej, teraz masowo doświadczają depresji" - alarmuje psychoterapeutka

Naukowcy alarmują, że koronawirus SARS-CoV-2 atakuje bezpośrednio drogi oddechowe, ale już powszechnie wiadomo, że taki poziom napięcia i ograniczenia oraz kryzys gospodarczy wpłynął i wpływać będzie nawet w większym stopniu na poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Już teraz obserwujemy falę stanów depresyjnych, zaburzeń lękowych czy trudności z bezsennością. O trudnej sytuacji ze zdrowiem psychicznym Polaków mówi nasz ekspert, psychoterapeutka i szefowa Ośrodka CENTRUM, K. Lea Jarmołowicz-Turczynowicz.
Czy koronawirus powoduje depresję?
Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama