Reklama

W tym artykule:

  1. Czym jest yeti?
  2. Dowody na istnienie yeti
  3. Polowania na yeti
  4. Czy yeti istnieje?
Reklama

Istnienie yeti wzbudza wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że istnieje i może nawet stanowić zagrożenie dla ludzi, inni uważają, że to tylko wymysły. Jaka jest prawda? Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym mitycznym stworzeniu.

Czym jest yeti?

Yeti to legendarne stworzenie, które przypomina człowieka lub małpę. Należy do kategorii kryptyd, czyli mitycznych istot, których istnienie nie jest potwierdzone naukowo. Pierwsze doniesienia o jego istnieniu pojawiły się w latach 30. XIX wieku za sprawą opowieści przyrodnika Briana Houghtona Hodgsona. W relacji z wyprawy badawczej wspomniał o wielkiej istocie, przed którą uciekali jego towarzysze, jednak twierdzi, że sam jej nie widział.

To, jak przedstawia się yeti, pasuje do opisu gigantopiteka, czyli człekokształtnej małpy, która żyła setki tysięcy lat temu. Według kryptozoologów niektóre okazy tych zwierząt mogą żyć współcześnie w miejscach, do których ludzie się nie zapuszczają. Są teorie, że to właśnie one są obserwowane w Himalajach i uważane za mitycznego stwora.

Co ciekawe, uważa się, że yeti to bardzo inteligentne stworzenie, które rozumem dorównuje ludziom. Nie ma jednak żadnych badań na ten temat i są to jedynie domysły.

Gdzie mieszka yeti?

Według doniesień świadków, którzy rzekomo widzieli yeti, stworzenie to ma zamieszkiwać trudno dostępne rejony Himalajów. Niektórzy twierdzą, że ta kryptyda potrafi nawet zapuszczać się aż na Syberię, bo tam też miała być zaobserwowana. Nikt jednak nie wie, dlaczego miałaby trzymać się tylko tych obszarów, choć podejrzewa się, że z jakiegoś powodu unika ludzi.

Jak wygląda yeti? (zdjęcia)

Świadkowie zeznają, że yeti to bardzo wysokie zwierzę lub człowiek, które porusza się na dwóch nogach. Ma być pokryte długim i gęstym, jasnym futrem i mierzyć około 2,5 metra. Posiada bardzo umięśnione ciało i kończyny przystosowane do poruszania się w trudnych warunkach ośnieżonych gór.

Jak wygląda yeti - zdjęcie poglądowe
fot. Jak wygląda yeti - zdjęcie poglądowe / Adobe Stock, AlienCat
Jak wygląda yeti - drugie zdjęcie poglądowe
fot. Jak wygląda yeti - drugie zdjęcie poglądowe / Adobe Stock, Berit Kessler

Dowody na istnienie yeti

Odkąd pogłoski o istnieniu yeti obiegły świat, ludzie zaczęli donosić o rzekomych dowodach na jego istnienie. Najczęściej przewijają się informacje o nienaturalnie dużych śladach stóp, które przypominają ludzkie. Naukowcy jednak tłumaczą, że odbicie w śniegu może wielokrotnie się roztapiać i zamarzać, przez co zwiększa swój rozmiar. Znaleziono także jaskinię, która ma być domem mitycznego stwora, a w niej odkryto futro nieznanego pochodzenia. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia, że należy ono do człekokształtnej bestii z Himalajów.

W internecie co jakiś czas pojawiają się domniemane zdjęcia czy nagrania z yeti, a wielu uważa to za ostateczny dowód jego istnienia. Prawda jest jednak taka, że są one bardzo niewyraźne i niedokładne, a to, co się na nich znajduje, może być po prostu małpą lub niedźwiedziem, które pod wpływem dziwnej perspektywy i słabej jakości materiałów wydają się większe, niż są w rzeczywistości. Nie brakuje też fotomontaży, które są tworzone w celu podburzenia plotek o istnieniu człowieka lodu.

Jeśli natomiast chodzi o zeznania świadków, którzy donoszą o rzekomym spostrzeżeniu yeti podczas swoich wypraw, wyjaśnienie również jest bardzo proste. W górach, szczególnie ośnieżonych, bardzo ciężko jest ocenić odległość i rozmiar tego, co się widzi. Łatwo więc pomylić się co do wielkości człowieka lub niedźwiedzia zauważonego z daleka.

Polowania na yeti

Mimo braku jednoznacznych dowodów na istnienie yeti, wiele osób podejmuje wyzwanie znalezienia go i udokumentowania. Himalaista Reinhold Messner w 1986 roku w Tybecie rzekomo natknął się na tę kryptydę i po tym wydarzeniu poświęcił wiele lat na to, aby udowodnić jej istnienie. Początkowo miał widzieć yeti dwa razy i nawet opowiadał o jego zapachu, który kojarzył mu się ze zjełczałym tłuszczem i odchodami. Mimo licznych późniejszych prób nie udało mu się więcej spotkać mitycznego stwora i ostatecznie uznał, że to, co kiedyś spostrzegł, musiało być niedźwiedziem.

Kolejnym amatorom poszukiwań kryptyd także nie udało się udowodnić istnienia yeti, chociaż niektórzy twierdzą, że go widzieli lub nawet mieli z nim bliskie spotkania. Donoszą też o widzianych śladach stóp rzekomej bestii lub połamanych drzewach czy innych domniemanych dowodach na jej istnienie typu szałasy i resztki białego futra.

Reklama

Czy yeti istnieje?

Choć wiele ludzi uważa, że yeti to prawdziwe stworzenia i naprawdę żyją w Himalajach oraz na Syberii, to brakuje jednoznacznych dowodów na ich istnienie. Naukowcy także twierdzą, że to tylko mityczne kryptydy zrodzone z legend i błędnych interpretacji tego, co świadkowie rzekomo widzieli. Nikomu nie udało się do tej pory złapać bestii lub znaleźć jej szczątków, co mogłoby rozwiać wątpliwości i potwierdzić, że nie jest tylko kryptydą, a prawdziwym zwierzęciem.

Reklama
Reklama
Reklama