Reklama

Bon turystyczny już obowiązuje

Bon turystyczny 500 plus na wakacje wszedł już w życie. 17 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia w wysokości 500 złotych rodzicom dzieci do lat 18. Z bonu turystycznego będą mogli korzystać także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych oraz rodzice pracujący poza granicami kraju.

Reklama
Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł - podaje ZUS.

Bon turystyczny 500 plus na wakacje: jak dostać i czy trzeba składać wniosek?

W przypadku starania się o bon turystyczny, nie trzeba składać wniosku, jak o świadczenie 500 plus. ZUS wyjaśnia, że "prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych."

Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością, aby uzyskać bon turystyczny w wysokości 1000 złotych, będą musiały złożyć dodatkowo oświadczenie o niepełnosprawności dziecka.

Bon turystyczny 500 plus na wakacje: jak korzystać z bonu?

Chcąc skorzystać z bonu turystycznego, należy założyć sobie konto na PUE ZUS. Można to zrobić na przykład przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej, w wybranym przez nas momencie.

POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem - informuje ZUS.

W takim razie, za co można płacić bonem turystycznym? "Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” - czytamy w artykule 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Oczywiście dotyczy to usług i imprez realizowanych na rzecz dziecka.

W ustawie jest zapisane, że "za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia".

Komu mogą odebrać bon turystyczny?

Podobnie jak w przypadku innych świadczeń, również i tutaj można stracić bon turystyczny. W jakich sytuacjach?

Jest to możliwe w przypadku na przykład rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy muszą dodatkowo złożyć oświadczenie. ZUS ma 3 lata na sprawdzenie, czy wyższe świadczenie rzeczywiście się należało. Jeśli nie, pieniądze trzeba będzie zwrócić, a rodzice stracą prawo do bonu.

Reklama

Oszustwa na bon turystyczny

Bon turystyczny zdążył dopiero co wejść w życie, a już pojawili się oszuści, którzy próbują na tym zarobić.

W związku z kolejnymi sygnałami napływającymi do Ministerstwa Rozwoju, ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które powołując się na Ministerstwo Rozwoju proponują specjalne vouchery urlopowe dla osób w wieku 40-80 lat. Rzekome oferty dotyczą tygodniowego pobytu w kurorcie, ale warunkiem przysłania vouchera jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni (3 dni są za darmo w ramach bonu). Informujemy, że pracownicy ministerstwa nie dzwonią do nikogo ze specjalną ofertą. Przypominamy też, że Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie dzieciom do 18. roku życia i aktywować go będzie można samodzielnie w systemie PUE ZUS. - czytamy na stronie ministerstwa.
Reklama
Reklama
Reklama