Reklama

W tym artykule:

  1. Atlantyda - jak wygląda i czym jest?
  2. Atlantyda - dowody na to, że istniała
  3. Co się stało z Atlantydą?
  4. Atlantyda: czy istnieje do dziś?
Reklama

Atlantyda do dziś jest obiektem wielu rozważań. Jedni uważają, że naprawdę istniała i kiedyś uda nam się znaleźć jej pozostałości pod wodą, a inni twierdzą, że to nic innego, jak zwykła legenda. Możliwe też, że mityczne państwo w rzeczywistości stanowi jakiś znany nam teren, który został inaczej opisany. Obecnie, podobnie jak grupa krwi kosmitów czy inne wersje historii lądowania na Księżycu, Atlantyda pozostaje w kręgu teorii spiskowych.

Atlantyda - jak wygląda i czym jest?

Pierwsze wzmianki o Atlantydzie pojawiają się w zapisach Platona, filozofa greckiego. Według niego istniał kiedyś jeszcze jeden kontynent, na którym znajdowało się to mityczne państwo. Miało być bardzo zaludnione i świetnie funkcjonować, a także stanowić urodzajne miejsce do życia. Ludzi zamieszkujących Atlantydę opisywano jako bardzo zaawansowaną cywilizację, która żyła w dostatku i pokoju. Platon zakładał, że to miasto należało do Posejdona, greckiego boga mórz, który zadbał o bezpieczeństwo swojego kontynentu i otoczył go ochroną. Filozof opisywał to miejsce z taką dokładnością, że inni uczeni jego czasów wierzyli w istnienie Atlantydy.

Co ciekawe, według Platona, mimo jego pozytywnych opisów Atlantydy, to miejsce wcale nie było idealne. Podobno była imperialistycznym państwem, co oznacza, że jej władcy dążyli do podbijania kolejnych lądów i władania nimi, co miało doprowadzić do konfliktów mitycznego kontynentu ze wszystkimi innymi. Krążą pogłoski, że sprzeciwiły się temu Ateny, które pokonały Atlantydę, a ta później zatonęła na skutek naturalnych kataklizmów.

Atlantyda - dowody na to, że istniała

Wbrew pozorom na istnienie Atlantydy nie ma żadnych dowodów. Jedyne, co o niej wiadomo, wywodzi się z zapisków Platona i dalszych spekulacji różnych ludzi. Tak naprawdę nie znaleziono żadnego naukowego potwierdzenia, że to coś więcej, niż wymysł lub mit. Naukowcy i archeolodzy wcale nie są też zainteresowani poszukiwaniem legendarnego państwa. Według nich to tylko wymyślony kontynent, który nie istnieje i nigdy nie istniał. Inwestowanie w jego odkrycie byłoby równie opłacalne, co szukanie budowli z bajek czy literatury fikcji.

Co się stało z Atlantydą?

Zgodnie z zapiskami Platona Atlantyda miała zniknąć z powierzchni Ziemi w jeden dzień na skutek boskiej kary. Początkowo była imponującym państwem, które żyło zgodnie z prawami greckich bogów, jednak z czasem jego władze zaczęły pragnąć coraz więcej i wdały się w konflikty z innymi rejonami świata, takimi jak Ateny czy Egipt. Uważa się, że ich działania były skuteczne i udawało im się zajmować kolejne tereny, ale wkrótce szczęście miało się od nich odwrócić. Ich dalsze poczynania sprowadziły na państwo gniew bogów, którzy postanowili ukarać zachłanny lud.

Podania różnią się od siebie jeśli chodzi o bezpośrednią przyczynę zatonięcia Atlantydy, ale mówi się, że Zeus sprowadził na nią naturalne kataklizmy, które posłały cały kontynent na dno oceanu. Jedni uważają, że były to trzęsienia ziemi, inni, że tsunami, a jeszcze inny wspominają o wybuchach wulkanów. Skutek jednak jest jeden - Atlantyda zatonęła i słuch po niej zaginął.

Atlantyda: czy istnieje do dziś?

Na temat istnienia Atlantydy spekuluje się do dziś, ale bardziej racjonalne osoby uważają, że nie był to żaden obcy kontynent, a po prostu określono tym mianem istniejące tereny, na przykład wyspy. Najbardziej prawdopodobne jest to, że mityczne państwo leżało tak naprawdę na brzegu Zatoki Korynckiej i nazywane było Helike - faktyczne miasto, które było zamieszkiwane przez 5 tysięcy mieszkańców i chętnie odwiedzane turystycznie. Tereny te jednak były bardzo niebezpieczne i często nawiedzały je trzęsienia ziemi. Uważa się, że w 373 roku przed naszą erą nastąpił naturalny kataklizm, który doszczętnie zniszczył Helike. Archeolodzy odkryli jego pozostałości pod wodą, co stanowi dowód na to, że faktycznie istniało. Uważa się, że to właśnie mogła być legendarna Atlantyda, która w rzeczywistości była jedynie miastem, a nie całym kontynentem.

Starożytne podania zdradzają, że przyczyną zatonięcia Helike miał być gniew boski, jaki sprowadzili na siebie obywatele tego miasta swoimi niegodnymi czynami. Platon podobnie opisywał historię Atlantydy, dlatego też uważa się, że oba miejsca mogą być jednym i tym samym. Spekulacji jest więcej i współcześnie uważa się, że mityczne miasto mogło być też tak naprawdę innymi terenami, które znamy, ale po prostu opisano je w starożytności w inny sposób.

Innymi potencjalnymi terenami mitycznej Atlantydy mogły być też między innymi:

Reklama
  • Kreta,
  • Antakrtyda,
  • Malta,
  • Thira,
  • Tiwanaku.
Reklama
Reklama
Reklama