5 kwestii w wychowaniu dzieci, którymi nie powinny przejmować się pracujące matki
Praca, dzieci i obowiązki domowe - wszystkie te kwestie godzi ze sobą coraz więcej kobiet. Niestety coraz częściej te same panie obwiniają się o to, że nie zawsze dają z siebie sto procent i nie poświęcają się w stu procentach dzieciom. Jakie zmiany warto wprowadzić? Przestań czuć się winna, że nie jesteś doskonałą matką! Eliminacja twojego stresu z pewnością przełoży się także na lepsze samopoczucie dzieci. Sprawdź, o co najczęściej obwiniają się pracujące matki i czy ich frustracja jest właściwa.
Według najnowszych badań aż 90 % matek obwinia się o różne kwestie związane z wychowywaniem dzieci. Przyczyną są zarówno decyzje podejmowane podczas wychowywania dzieci, ale także niewystarczająca ilość czasu poświęcana im. Matki powinny przestać się obwiniać, gdyż podczas zamartwiania się tracą energię, którą mogłyby spożytkować bardziej produktywnie.
Najnowsze badania: "pracujące mamy nie krzywdzą swoich dzieci"
Czy matki powinny pracować? Co z tego zyskuje dziecko?
1 z 5
Praca
Media społecznościowe, książki i telewizja często wspominają o poradnikach dotyczących tego jak dobrze zarządzać swoim czasem. Przekaz jest jeden: robiąc to w umiejętny sposób możesz wzorowo opiekować się dziećmi, jednocześnie spełniając się na gruncie zawodowym. To spełnienie jest równoznaczne z twoją satysfakcją oraz faktem, że możesz zagwarantować dzieciom więcej niż wtedy, gdy np. nie posiadasz dochodów. Badania przeprowadzone na tysiącach rodzin, w których matki pracowały lub były bezrobotne wskazują na to, że pociechy pracujących matek nie są mniej szczęśliwe. To, że pracujesz nie oznacza, że po powrocie do domu nie możesz być tak samo dobrą matką jak kobiety, które spędzają przy swoich dzieciach całe dnie. Wniosek? Przestań odczuwać presję w związku z tym, że spełniasz się zawodowo!
2 z 5
Oddanie dziecka do przedszkola
Młode mamy często mają dylemat: pozostać rok dłużej ze swoim dzieckiem w domu czy może wrócić na rynek pracy? Nie jest to łatwa decyzja zwłaszcza, że brane pod uwagę są np. bardzo popularne kwestie związane z tym, że dzieci, które chodzą do przedszkola dużo częściej chorują. To nie powinien to być kluczowy argument. Możesz rozważać tę kwestię np. w kategoriach budowania odporności dziecka na przyszłość. Dodatkowo badania także wskazują, że dzieci, które szybciej mają okazję do przebywania wśród rówieśników są bardziej kooperatywne. Uczą się wielu istotnych w życiu kwestii, jak np. współpraca, kompromisy, konieczność dzielenia się, itp., co również jest w ich życiu bardzo ważne. Fakt, że opiekę dzienną sprawują nad twoją pociechą opiekunki zewnętrzne nie powinien cię zasmucać. Porzuć poczucie winy, a energię marnowaną na nie spożytkuj na zabawę z dziećmi po powrocie do domu.
3 z 5
Zbyt długi sen
W weekend, kiedy po całym tygodniu możesz pozwolić sobie na dłuższe spanie wstajesz z wyrzutami sumienia? Dotyczą one “marnowania przez ciebie czasu”. Mogłabyś wtedy wyjść z dziećmi na plac zabaw, basen lub w inne ciekawe miejsce, które zapewni im atrakcje? Oczywiście mogło tak być, ale przemęczona mama to także najczęściej zdenerwowana mama. Jak temu zaradzić? Jeśli tylko masz taką możliwość, aby pozwolić sobie na odrobinę więcej snu nie odczuwają z tego powodu wyrzutów sumienia. Dzieciom nic się nie stanie, jeśli dłużej posiedzą w domu. Twoje samopoczucie wywołane chwilą wypoczynku na pewno także przełoży się na ich szczęście! Ty i twoje potrzeby również są ważne. Nie zapominaj o tym.
4 z 5
Karmienie piersią
Stale podnoszone są coraz nowsze debaty dotyczące tego: czy kobiety powinny karmić piersią w miejscach publicznych? Czy szybkie odstawianie dziecka od piersi świadczy o egoistycznym podejściu matki? Podnoszony jest również wątek tego jak długo kobiety powinny karmić dziecko piersią, jeśli już zdecydowały się na ten naturalny sposób. Ta społeczna presja wywołuje u wielu matek wyrzuty sumienia. Często również u tych, które przez czynniki zdrowotne musiały przestać karmić. Co czwarta matka płacze średnio raz w tygodniu w związku z poczuciem, ze nie jest wystarczająco dobra dla swoich pociech. My kategorycznie mówimy: dość! Faktycznie wiele badań jasno wskazuje na to, że naturalny sposób, tj. karmienie piersią ma bardzo dobry wpływ na dziecko. Natomiast mitem jest twierdzenie, że to jedyny sposób na zbudowanie silnej więzi z pociechą. Kobietom, które nie karmią piersią przypominamy, że jest jeszcze przytulanie, głaskanie, noszenie, dawanie buziaków i tym podobne. To wszystko może gwarantować nam cudowną więź z dzieckiem.
5 z 5
Własne potrzeby
Skupiając się na tym, aby być jak najlepszą matką możesz bagatelizować pozostałe swoje potrzeby. Poza rolą matki najczęściej równolegle pełnisz kilka innych ról. Jesteś np. czyimś pracownikiem, czyjąś partnerką oraz przede wszystkim kobietą. Poświęcając całą energię wyłącznie na jeden z tych obszarów swojego życia możesz doprowadzić do degradacji innych. Najczęściej nie udaje się odnaleźć złotego środka, który zagwarantuje Ci oraz całemu otoczeniu satysfakcji. W związku z tym zwolnij czasami i rozważ: czego ty pragniesz na daną chwilę? Jak się czujesz? Czego tobie potrzeba? Wystarczy kilka minut, by w myślach odpowiedzieć na te pytania. Co więcej, zaspokajając jakąś własną potrzebę uczynić się szczęśliwszych człowiekiem.