Reklama

Zakup polisy OC jest obowiązkowy, każdy właściciel samochodu musi ją mieć, dlatego warto poświęcić czas, by wybrać jak najlepszą. Bez ważnej polisy OC nie wolno ci usiąść za kierownicą. Musisz ją wykupić niezwłocznie po zakupie samochodu, a najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Ubezpieczenie OC gwarantuje wypłatę odszkodowania za wszelkie szkody mienia i na zdrowiu wyrządzone z winy ubezpieczonego kierowcy.
[adsense]

Reklama
Gdzie kupić ubezpieczenie komunikacyjne?

Jeśli kupujesz nowy samochód, ubezpieczenie proponują (często w zniżkowym pakiecie z innymi ubezpieczeniami) salony samochodowe. Możesz też iść do agenta reprezentującego tylko jedno towarzystwo albo do takiego, który ma w swojej ofercie kilka. To ostanie rozwiązanie jest wygodne – oszczędzasz czas i możesz porównać oraz wybrać najkorzystniejszą polisę. Uważaj jednak, bo nie każdy agent chętnie szuka polisy z najniższą składką. Jego wynagrodzeniem jest prowizja uzależniona od wysokości składki!

Jak porównywać oferty

Przede wszystkim zapoznaj się z wysokością składki podstawowej oraz wysokością zniżek (np. za jazdę bez wypadków) oraz ewentualnych zwyżek (np. dla mniej doświadczonych kierowców). Przeanalizuj, gdzie są niższe wartości składki podstawowej i jakie do nich możesz dostać zniżki, tak by otrzymać najkorzystniejszą składkę OC. Jeśli zdecydujesz się tylko na to ubezpieczenie, najważniejsza jest jak najniższa składka. Bo zarówno suma, którą w razie wypadku wypłaci za ciebie poszkodowanemu ubezpieczyciel, jak i warunki tej polisy, są wszędzie jednakowe. Do tej pory było tak, że wysokość składki zależała także od miejsca zamieszkania kierowcy – przede wszystkim stanu okolicznych dróg i liczby wypadków w jego gminie czy mieście. Tam, gdzie lepsze szosy i uważniejsi uczestnicy ruchu drogowego, a więc mniejsza liczba kolizji, składka była niższa. Kierowca, ubezpieczając samochód o wartości do 10 tys. w województwie łódzkim, płacił za OC tylko 434 zł (najtaniej w całej Polsce), a mieszkańca województwa pomorskiego ubezpieczenie takiego samego auta kosztowało 766 zł, i była to najdroższa składka w całym kraju. Coraz częściej okazuje się jednak, że na cenę polis w dużym stopniu ma wpływ sam kierowca – np. jego wiek, staż za kółkiem i to, czy miał już wypadki, stłuczki bądź mandaty za niebezpieczną jazdę, a także sposób używania auta (to, czy jeździ nim codziennie do pracy, czy używa go tylko od czasu do czasu).

Dlaczego trzeba wykupić polisę OC?

Jeżeli spowodujesz wypadek, nie mając polisy OC, to wszystkie szkody, które poniosą ofi ary wypadku, będziesz musiała pokryć z własnej kieszeni (np. koszty leczenia czy naprawy uszkodzonego pojazdu). Gdy w czasie kontroli drogowej nie będziesz miała przy sobie dowodu ubezpieczenia, policja wlepi ci mandat, a samochód odholuje na specjalny parking. Koszty mandatu, holowania i postoju na parkingu mogą znacznie przewyższyć wartość polisy OC, nie warto więc oszczędzać w taki sposób!

Pamiętaj o dacie podpisania
Reklama

Polisę OC zawiera się na rok. Ubezpieczyciela OC możesz potem zmienić, ale pamiętaj, że masz obowiązek wypowiedzieć mu umowę najpóźniej 1 dzień przed upływem ważności. Jeżeli tego nie zrobisz i wykupisz polisę OC w innym towarzystwie, to dotychczasowe uważa, że umowy nie zerwałaś, i ma prawo żądać zapłaty za kolejny rok. Zapłacisz więc dwukrotnie. Po podpisaniu polisy masz jeszcze 30 dni na odstąpienie od umowy, gdyby okazało się, że coś w niej nie odpowiada twoim oczekiwaniom.

Reklama
Reklama
Reklama