Reklama

W tym artykule:

  1. Przesądy a chrzest święty
  2. Przesądy na chrzest związane z rodzicami chrzestnymi
  3. Przesądy na chrzest dotyczące dziecka
  4. Przesądy a prezent na chrzest dziecka
Reklama

Przesądy a chrzest święty

Przesądy związane z chrztem świętym wciąż funkcjonują w naszym społeczeństwie. Jednych to wciąż dziwi, a inni wolą w nie wierzyć "w razie czego". Przecież lepiej czegoś nie zrobić niż "zaszkodzić dziecku". Zabobony związane z chrztem dotyczą między innymi wyboru rodziców chrzestnych, zakupu prezentów na chrzest, czy ubioru dziecka na uroczystość.

Chociaż dla niektórych z nas brzmi to absurdalnie, to są rodziny, które podchodzą do tego tematu niezwykle poważnie i wręcz szukają przesądów związanych z chrztem. Jak to się mówi, lepiej zapobiegać niż żałować, dlatego zebrałyśmy najpopularniejsze przesądy związane z chrztem świętym. Poznajcie je i sami oceńcie, czy chcecie w nie wierzyć czy nie.

Przesądy na chrzest związane z rodzicami chrzestnymi

Przesądy dotyczące wyboru rodziców chrzestnych dla dziecka to chyba jedne z najbardziej obowiązujących i znanych przesądów. O czym mówią?

  • Rodzicami chrzestnymi nie może być małżeństwo. Przesąd mówi, że to zła wróżba. Jeden z nich tłumaczy to w ten sposób, że jeśli małżeństwo będzie podawało dziecko do chrztu, to nie doczeka się swojego potomstwa.
  • Matką chrzestną nie może być kobieta w ciąży. Według starodawnych wierzeń wybór ciężarnej na chrzestną grozi śmiercią jednego z dzieci - tego chrzczonego lub tego, które nosi pod sercem chrzestna. Istnieje również przesąd, że dziecko w brzuchu mamy, może zabrać zdrowie maluchowi, który jest chrzczony.

A co mówi na ten temat kościół przeczytacie w artykule poniżej:

Kościół kontra przesąd: czy kobieta w ciąży może być chrzestną?

Wiele osób wciąż wierzy w przesąd, że kobieta, która sama oczekuje dziecka nie może zostać matką chrzestną. Czy kobieta w ciąży może być chrzestną i dlaczego (według niektórych) nie powinna nią być?
ciężarna chrzestna
Getty Images
  • Nie powinno wybierać się na rodziców chrzestnych osób przypadkowych. Przesądy mówią, że dziecko dziedziczy po rodzicach chrzestnych talenty, a także złe cechy. Powinny to być osoby, do których mamy zaufanie i wiemy, że będziemy mogli na nich w przyszłości polegać.
  • Jeśli wybieramy na chrzestną kobietę niezamężną i bezdzietną, to powinna ona podawać do chrztu dziewczynkę, zaś kawaler - chłopca. W przeciwnym razie przesąd mówi, że nie doczekają się oni potomstwa.
  • Jest również przesąd dotyczący ojca chrzestnego, który jest odpowiedzialny podczas uroczystości za zapalanie świecy. Jeśli podczas zapalania będzie on trzymał świecę w lewej ręce, to dziecko będzie leworęczne.
  • Nie można odmówić bycia chrzestnym, aby nie "zepsuć" dziecku życia.

Przesądy na chrzest dotyczące dziecka

Istnieje również przesądy dotyczące samego dziecka, jak chociażby ubrania na uroczystość chrztu świętego.

  • Ubierając malucha na chrzest warto włożyć do ubranka monetę. Przyniesie mu ona w przyszłości dostanie życie. Monetę można włożyć do kieszonki, spodenek lub pod rajstopki.
  • Istnieje przesąd mówiący, że oprócz monety dziecko powinno mieć przy sobie coś słodkiego, np. cukierek. To symbol słodkiego życie.
  • Oprócz cukierka warto, żeby maluch miał przy sobie ... długopis. To zapewni mu mądrość i chęć do nauki.
  • "Włóż dziecku koniecznie igłę do chrztu" - mawiały nasze babki. Igła ma zapewnić dziecku zręczność. Ale z igłą, to radzimy lepiej uważać.

Przesądy a prezent na chrzest dziecka

Jest również kilak przesądów, które są związane z prezentami ofiarowanymi na chrzest dziecka. Poznajcie je:

  • Na prezent dla dziecka nie powinno się dawać krzyżyka. Ofiarowanie takiego prezentu jest jak nałożenie mu krzyża na barki, który będzie musiał nosić przez całe życie. Lepiej na prezent wybrać medalik.
  • Dziecko powinno otrzymać na chrzest łyżeczkę: srebrną lub złotą. To symbolizuje dostatek i fakt, że nigdy nie będzie głodne.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Co oznaczają lecące bociany? Wiosenne wróżby, które znały już nasze prababki

W przeszłości, zwłaszcza dla naszych przodków - Słowian - nadejście wiosny wiązało się z wieloma tradycjami, rytuałami, ale też wróżbami. Jakie ukryte znaczenie niosą ze sobą pojawiające się o tej porze roku symbole i co oznaczają konkretne, wiosenne wróżby?
Co oznaczają lecące bociany? Wiosenne wróżby, które znały już nasze prababki
Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama