Mistrzostwa Polo Krajów Europy Środkowej w Polsce
W dniach 21-23 maja odbędzie się największy i najwyższy rangą turniej w polo – Mistrzostwa Polo Krajów Europy Środkowej (Middle European Cup of Nations), których organizację największa światowa federacja polo - Federation of International Polo – po raz pierwszy przyznała Polsce. Zaszczyt pełnienia funkcji gospodarza rozgrywek przypadł Warsaw Polo Club z Jaroszowej Woli koło Warszawy.
Mistrzostwa Polo Krajów Europy Środkowej to prestiżowe wydarzenie, które przyciąga uwagę ludzi ze świata biznesu, kultury, zawodowych polistów, najlepszych graczy krajowych i zagranicznych, a także celebrytów. Finał tegorocznego turnieju odbędzie się w niedzielę 23 maja pod nadzorem komitetu organizacyjnego, w którego składzie znaleźli się: Przemysław Zalasioski - Prezydent Polskiego Towarzystwa Polo, Piero Dillier - przedstawiciel FIP na Europę oraz Mr. Hans Albrecht von Maltzhan - Prezydent Niemieckiego Towarzystwa Polo. Do walki o puchar największej światowej federacji polo zostały wytypowane reprezentacje polistów z krajów Europy Środkowej: Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Słowacji, Szwecji i Polski. To wielki zaszczyt, że turniej odbędzie się w Polsce. Rangę tych zawodów dla środowiska związanego z polo można porównad do planowanych w Polsce Mistrzostw Europy 2012 – powiedział Tomasz Tokarczyk, właściciel Warsaw Polo Club.
Historia gry
Polo jest współcześnie kojarzone z luksusowym, elitarnym sportem, nierozerwalnie związanym z życiem towarzyskim wyższych sfer. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ono przede wszystkim najstarszą grą zespołową świata. Od wieków polo jest nazywane królem gier i grą królów, zgodnie z zapisem odnalezionym na kamiennej tablicy, w pobliżu starożytnego boiska do polo w Gilgit, na terenie dzisiejszego Pakistanu: „Let other people play at other things—the King of Games is still the Game of Kings". Polo jest najstarszym sportem drużynowym na świecie i jednocześnie jedyną grą zespołową prowadzoną na zwierzętach. Pierwsze zapiski pojawiły się 600 lat p.n.e. i dotyczą armii perskiej, która grywając, przygotowywała kawalerię konną do walk lokalnych. Nazwa gry pochodzi od słowa „pulu”, co w Tybecie oznacza piłkę. Polo trafiło do Europy w XIX wieku wraz z oficerami brytyjskimi stacjonującymi wówczas w Indiach. Pierwszy europejski pokaz polo odbył się w Londynie w 1871 roku. Do dziś polo jest mocno osadzone w kulturze Wielkiej Brytanii, gdzie nadano mu elitarny charakter i odpowiednią otoczkę towarzyską. Podczas najsłynniejszego turnieju Queen’s Cup w Windsorze eleganccy dżentelmeni i panie w wytwornych kapeluszach, włączając w to królową Elżbietę II, udeptują daro w przerwach meczu. Brytyjczycy opracowali zasady gry i rozpowszechnili grę na całym świecie. Obecnie jednak mekką polo pozostaje Argentyna. Stamtąd pochodzą najlepsze konie tzw. polo ponies, które są niesamowicie szybkie i waleczne.
Reguły gry
Celem rozgrywki polo jest wbicie piłki do bramki rywala za pomocą kija zwanego malletą. Kije od początku historii polo są wykonane z bambusa. Wielokrotnie próbowano znaleźd inny materiał, ale bezskutecznie. Mimo postępu technologicznego bambus okazał się niezastąpiony. W pojedynku uczestniczą 2 drużyny poruszające się konno. W meczu rozgrywane jest od 4 części, zwanych czakerami (ang.chukker), każda z nich trwa 7 minut 30 sekund.
1 z 3
fot1
2 z 3
fot2
3 z 3
fot3