Miłość i kłamstwa - storczyki
Jak rozprzestrzenić swoje geny, gdy jesteś przykuty do jednego miejsca? Kusząc zwierzęta, w tym i nas – ludzi, by cię pokochały.

- National Geographic
My, zwierzęta, nie doceniamy roślin. Widać to choćby w języku. Gdy chcemy określić kogoś jako niepasującego do innych i niepotrzebnego, mówimy, że jest „kwiatkiem do kożucha”. Mianem „warzywa” obdarzamy osobę sparaliżowaną na skutek choroby, całkowicie zależną od innych, nieradzącą sobie z podstawowymi czynnościami. Tymczasem rośliny poczynają sobie zupełnie nieźle. Zresztą robiły to już miliony lat przed naszym pojawieniem się na świecie. To prawda – nie mogą się swobodnie poruszać, nie opanowały narzędzi ani ognia, nie posługują się językiem ani nie mają świadomości, przynajmniej w naszym rozumieniu tego pojęcia. My, zwierzęta, postrzegamy wymienione tu zdolności jako najbardziej „zaawansowane” sposoby radzenia sobie ze światem. Stanowią w końcu ukoronowanie naszej dotychczasowej ewolucyjnej wędrówki. Jednak zanim znów przyjdzie ci, czytelniku, do głowy sławić ludzką świadomość jako szczyt ewolucji, zastanów się, skąd pochodzi ta idea. Z ludzkiej świadomości. Hm, to niezbyt obiektywne źródło, czyż nie?
Spróbujmy zatem oddać honor osiągnięciom ewolucji, o których byłoby znacznie głośniej, gdyby podręczniki biologii pisały rośliny, a nie zwierzęta. Gdy my zdobywaliśmy umiejętność poruszania się, rozwijaliśmy świadomość i język, rośliny ciężko pracowały nad sztuczkami innego rodzaju, uwzględniającymi kluczowy fakt zielonej egzystencji: zakorzenienie. Jak rozprzestrzeniasz swe geny, gdy tkwisz w miejscu? Stajesz się mistrzem w dziedzinie biochemii, inżynierii, designu i koloru. Nie wspominając o sztuce manipulacji „wyższymi” stworzeniami (ze ssakami takimi jak my włącznie). Mam na myśli zwłaszcza jedną z największych, najbardziej zróżnicowanych rodzin roślin kwiatowych: storczyki (orchidee), których 25 tys. gatunków w ciągu jakichś 80 mln lat skolonizowało sześć kontynentów i każde zdolne do zasiedlenia lądowe środowisko. Od pustyń zachodniej Australii do zamglonych lasów Ameryki Środkowej, od koron najwyższych drzew po podziemia, od niedostępnych szczytów basenu Morza Śródziemnego po salony, biura i restauracje na całym świecie.
Jaki jest sekret storczykowego sukcesu? Jednym słowem? Oszustwo. Wprawdzie są wśród nich rośliny nagradzające owady i ptaki, które przenoszą ich pyłek na inne rośliny, nektarem i pyłkiem, ale mniej więcej jedna trzecia gatunków dawno stwierdziła (z naszego punktu widzenia oczywiście nieświadomie), że może zaoszczędzić na produkcji kosztownego nektaru. Zamiast tego zwiększają szanse reprodukcyjne, tworząc wizualne, zapachowe czy dotykowe (a czasem wszystkie naraz) oszustwa. Niektóre storczyki wabią pszczoły fałszywą obietnicą pożywienia, naśladując kwiaty wytwarzające nektar, podczas gdy inne, jak w przypadku rodzaju Dracula, przywabiają padlinożerne i krwiopijne muchówki gamą fetorów, od woni pleśni i gnijącego mięsa po smród kociego moczu i dziecięcej pieluchy. (Naprawdę je wąchałem). Jedne obiecują schronienie, tworząc kwiaty przypominające owadzie kryjówki czy gniazda, inne naśladują trutnie w locie, w nadziei że nierozgarnięty owad weźmie kwiat za rywala, a wynikiem walki będzie zapylenie. Najsprytniej oszukują jednak chyba te storczyki, które obiecują seks. I to naprawdę dziwaczny.
Przeczytaj cały artykuł na National Geographic - TUTAJ
Polecane
Storczyk to popularny kwiat, który niemal każdy z nas ma w domu. Napełni twój portfel, ale tylko pod 1 warunkiem
„Od zawsze kochałam Piotra. Podobno stara miłość nie rdzewieje, lecz naszą kłamstwa niemal obróciły w proch”
Cytaty o kłamstwie: "„Miłość czyni nas wszystkich kłamcami". Zobacz sentencje i aforyzmy na temat kłamstwa w miłości i przyjaźni
„Dzięki andrzejkowej wróżbie odkryłam kłamstwo męża. Drań myślał, że nigdy się nie dowiem, co nawywijał”
„Wstyd mi wyznać rodzinie, że pół roku temu straciłam pracę. Zaraz utonę w swoich kłamstwach i długach”
„Obcy facet wparował na moje wesele i zdradził tajemnicę matki. Przez prawie 30 lat żyłam w kłamstwie”
„Moje życie legło w gruzach, gdy poznałam przeszłość matki. Latami udawała świętoszkę i karmiła mnie kłamstwem”
„Dla męża nasze małżeństwo było transakcją. Myślał, że będzie żył jak pączek w maśle, ale kłamstwo ma krótkie nogi”
„Na zjeździe absolwentów odkryłam sekret mojego męża i najlepszej przyjaciółki. Żyłam w kłamstwie przez ostatnie 15 lat”
„Mając 28 lat poznałem rodzinną tajemnicę. Wszystko, w co wierzyłem, okazało się wierutnym kłamstwem”
„Gdybym wiedziała, co się stanie, nigdy nie odebrałabym tego telefonu. Wolałam żyć w kłamstwie i nieświadomości”
„Mąż latał w delegację do łóżka kochanki, a mnie karmił kłamstwami. Tym razem dostanie nauczkę”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa