Kobieta Jak zaoszczędzić na rachunkach medycznych? Mamy sposoby
W teorii nasze wydatki na zdrowie pokrywa obowiązkowe ubezpieczenie, w praktyce – często korzystamy także z wizyt prywatnych, kupujemy drogie leki, inwestujemy w suplementy, które mają nam zapewnić odporność na wszelkie słabości i schorzenia. Jak kontrolować (i ograniczyć) te koszty?
Koszty związane z opieką zdrowotną mogą znacząco obciążać budżet domowy, a myśl o wizycie u stomatologa wywołuje lęk. Często nie dotyczy on jednak potencjalnego bólu, a kwoty na rachunku… Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zaoszczędzić na wydatkach, nie rezygnując przy tym z troski o zdrowie. Oto kilka praktycznych wskazówek.
Naucz się upominać o swoje
Na pewno znacie kogoś, kto narzeka, że nie stać go na prywatne leczenie, a w NFZ poczeka pewnie z rok, więc na wszelki wypadek nawet nie podejmuje takiej próby… Rzeczywiście, na niektóre świadczenia musimy czekać miesiącami, co nie znaczy, że powinnyśmy się poddawać. Nieprzypadkowo wyjątkowo skuteczni w uzyskiwaniu usług medycznych bez dodatkowych opłat są emeryci – mają po prostu czas się o to postarać.
W praktyce, czas oczekiwania na wizytę na NFZ może być nawet krótszy niż w popularnych placówkach z prywatnym abonamentem. Żeby sprawniej korzystać z systemu, szukaj informacji na stronach dokumentujących czas oczekiwania w poszczególnych placówkach. Dzwoniąc do konkretnej przychodzi, możesz nawet dostać termin w tym samym tygodniu.
Po drugie – zadbaj o przypisanie do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W większych miastach ich wybór jest szeroki, a rekomendacji możesz szukać u znajomych, sąsiadów, na forach dzielnicy etc. U lekarza pierwszego kontaktu bezproblemowo uzyskasz skierowanie na podstawowe badania oraz do specjalistów. Żeby je zrealizować, będziesz zapewne musiała wykonać kilkanaście telefonów, ale warto – w ten sposób zaoszczędzisz setki, a nawet tysiące złotych.
Staraj się też śledzić specjalne akcje badań profilaktycznych (cytologia, kolonoskopia, mammografia itd.). Są objęte pewnymi ograniczeniami, np. dotyczącymi wieku pacjenta, zawsze warto jednak sprawdzić, czy się do nich kwalifikujemy.
Profilaktyka na pierwszym miejscu
Kalendarz badań pomoże ci szybciej wyłapać nieprawidłowości i zidentyfikować niskoobjawowe schorzenia, których leczenie z biegiem czasu staje się bardziej uciążliwe, bardziej kosztowne i mniej skuteczne. Niezbędne minimum to morfologia raz do roku oraz regularne monitorowanie już istniejących chorób (jak np. nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy).
Dla naszego budżetu szczególnie istotne są kontrole stomatologiczne raz na pół roku. Jeśli czekamy z wizytą u dentysty do pierwszego bólu, często okazuje się, że koszty leczenia są astronomiczne. Regularna kontrola pozwoli szybciej zdiagnozować próchnicę, a także ubytki wcześniejszych wypełnień czy błędy popełnione leczeniu kanałowym.
Tryb życia ma znaczenie
Niezrównoważona dieta, alkohol, papierosy, krótki sen, brak ruchu… Zdarza się, że przez wiele lat nie ponosimy konsekwencji niezdrowego trybu życia, jednak w ten sposób zaciągamy dług, który w końcu musi się na naszym ciele odbić.
Efektem braku tzw. dbania o siebie może być nadciśnienie albo poważne problemy z kręgosłupem, które coraz częściej dosięgają pracowników biurowych już po trzydziestce! Dlatego im szybciej zaczniesz zwracać uwagę na swoją dietę, aktywność fizyczną i konsumpcję używek, tym lepiej dla twojego zdrowia (i portfela).
Jeśli brakuje ci czasu albo pieniędzy na karnet na siłownię, skorzystaj z możliwości ćwiczenia online w domu. Programy treningowe dostępne są za darmo na YouTubie albo za niewielką opłatą w szeroko reklamowanych aplikacjach na telefon.
Internet dla oszczędnych
Często cena danego leku czy preparatu medycznego znacząco różni się w oddziale stacjonarnym i na stronie internetowej tej samej apteki. Zamawiając leki przez Internet możemy w skali miesiąca zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.
Z kolei w aptece stacjonarnej zawsze pytaj o tańsze zamienniki. Porównuj też ceny leków w różnych aptekach – często zależą od kosztów utrzymania placówki w danej lokalizacji. Szczególnie wysokich cen spodziewaj się np. w galeriach handlowych. Nie daj się skusić promocjom: najczęściej dotyczą suplementów, które spokojnie możemy zastąpić zdrową i zrównoważoną dietą.
Kontroluj zdrowie we własnym domu
Wiele parametrów zdrowotnych możesz sprawdzić w ogóle nie przekraczając progu mieszkania. Każdy smartwatch pomoże ci kontrolować tętno i liczbę wykonanych dziennie kroków, a nowsze modele – zaraportują natlenowanie krwi. W domowej apteczce poza termometrem, warto mieć podręczny ciśnieniomierz. Wydatek rzędu 100 złotych pozwoli ci regularnie kontrolować ciśnienie krwi i szybko interweniować, jeśli zaczyna przekraczać normy.
Warto docenić też uroki telemedycyny. Prywatna wizyta przez telefon jest często znacznie tańsza niż w placówce, a pozwala uzyskać skierowanie na badania, bez których i tak nie dostaniesz wiążącej diagnozy.
Najważniejsze, żeby kontrolować stan swojego zdrowia regularnie. Mądre dbanie o siebie przynosi nie tylko oszczędności finansowe, ale przede wszystkim oszczędza nam nerwów i pozwala dłużej cieszyć się dobrą formą.