Kameleon jemeński – egzotyczny zwierzak w twoim domu
Kameleon czyli sympatyczny zwierzak o ruchomych oczach jest coraz bardziej popularny, jest to jednak bardzo wymagający pupil.
- kobieta.pl
Najczęściej hodowanym kameleonem jest kameleon jemeński. Jest to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, który można zakupić w sklepie zoologicznym. Samice dorastają do 50 cm długości (w tym sam ogon 20-30 cm), samce są nieco mniejsze – o długości do 33 cm. W środowisku naturalnym jaszczurki te żyją na terenach Jemenu i Arabii Saudyjskiej.
Jego stosunkowo łatwa dostępność w sklepach terrarystycznych nie powinna jednak zwieść, bo nie jest to zwierze łatwe w hodowli, wymaga dużej przestrzeni, odpowiedniego naświetlenia i temperatury. Choć sama cena kameleona nie jest wygórowana (ok. 120 zł za młodego osobnika) to cena całego wyposażenia dochodzi do 1000 zł. Dla jednego gada potrzebujemy terrarium o minimalnej wielkości 1m sześciennego, czyli całkiem nie mało. Przynajmniej dwie ściany takiego terrarium powinny być wykonane z siatki, aby zapewnić pupilowi dobrą wentylacje. Dodatkowo wnętrze należy zakomponować gałęziami, roślinami, wskazany jest także mały wodospad, bo to wybredne zwierzątko niechętnie pije wodę która nie jest w ruchu, choć czasem przyzwyczaja się do poidełek. Terrarium musi być pod stałą kontrolą pod względem temperatury i wilgotności.
Niestety kameleon nie jest milusińskim gadem i nie lubi dotykania oraz brania na rękę. Jest to dla niego bardzo stresujące i należy tego unikać. Jako zwierzątko bardzo bojaźliwe nie toleruje też obecności innych czworonożnych domowników (psów, kotów) boi się także hałasu.
Pożywieniem kameleona są owady, takie jak świerszcze, mole woskowe lub szarańcza, a także larwy motyli, nie gardzi także owadami czy pająkami z naszych pól i łąk. Dieta taka powinna być także wzbogacona o odpowiednie witaminy i wapń.
Jak widać hodowanie kameleona nie jest łatwym zadaniem i należy się na niego zdecydować tylko wtedy, gdy potrafimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Warto także dodać, że popularne stwierdzenie, że kameleony szybko zmieniają kolor dostosowując się do otoczenia nie jest prawdą. Kolor w dużej mierze zależy od stanu zdrowia, nastroju czy okresu godowego gada.